مدیرکل آژانس پس از سفر به تهران: مذاکرات با ایران به هیچ نتیجه‌ای نرسید

رادیو فردا :رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه سوم آذر در گفت‌وگو با خبرنگاران با ذکر این‌که نتوانسته در سفرش به تهران به توافقی با مسئولان ایرانی برسد، گفت: «به نقطه‌ای نزدیک شده‌ایم که دیگر نتوانم نسبت به مطلع بودن [از فعالیت‌های اتمی ایران] تضمینی بدهم.»

آقای گروسی روز سه‌شنبه پس از دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران از تهران بازگشت.

او در تهران به‌ویژه به دنبال توافقی با ایران برای نصب مجدد چهار دوربین آژانس در مرکز تولید قطعات سانتریفیوژ تسا در کرج بود.

ایران ادعا کرده که در حمله خرابکارانه اسرائیل به این تأسیسات، یکی از دوربین‌های آژانس نیز آسیب دیده‌ است. تهران با این حال اجازه ورود بازرسان آژانس به این تأسیسات را نداده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل گروسی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «علی‌رغم تلاش‌های من، دیروز نتوانستیم به توافق برسیم و زمان توافق با ایران در مورد دوربین‌های مرکز تولید قطعات سانتریفیوژ رو به اتمام است.»

این در حالی است که با توجه به محدودیت‌هایی که اخیراً حکومت ایران برای بازرسی دقیق از مراکز هسته‌ای ایجاد کرده است مذاکرات آقای گروسی با مقامات ایرانی در آستانه از سرگیری گفت‌وگوهای احیای برجام اهمیت ویژه‌ای دارد.

ناموفق بودن گفت‌وگوهای مدیرکل آژانس در تهران در حالی اعلام می‌شود که به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در این دیدار «بر اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده با آژانس در چارچوب موافقتنامه‌ پادمان‌ها» تاکید کرده بود.

در همین حال، روز چهارشنبه نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز برای بررسی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و دیگر مسائلی که در دستور کار هستند، به مدت سه روز در وین آغاز شد.

این نشست به دلیل اجرای قرنطینه سراسری در اتریش به صورت مجازی برگزار می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها، رافائل گروسی در آغاز این نشست به شورای حکام آژانس گفت از مذاکراتی که این هفته در تهران درباره برنامه هسته‌ای ایران انجام داده، نتیجه خاصی حاصل نشده است.

او در عین حال تأکید کرد که «از تلاش برای دستیابی به نوعی از تفاهم با ایران» دست نمی‌کشد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز چهارشنبه با انتشار توئیتی نوشت که انتظار نمی‌رود قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام صادر شود، اما بحث‌های داغ و پر حرارتی در این باره مطرح خواهد شد.
+72
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  ملت ایران 14 قرن است با آخوندها گفتگو میکنند و به جایی نمیرسند. میخواستی به چه نتیجه برسی شیخ؟ آخوند فقط اردنگی!
  6
  51
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۰
  ۴۲
  قورپه - بروکسل، بلژیک

  شما ها که اونجاتون را پاره میکنید ایران بمب نداشته باشه پس چرا به اسراییل اجازه میدین پس نیروگاه های ترکیه امارات عربستان چی میشه
  50
  16
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۳
  ۵۱
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  به توافق که ۴۳ سال پیش رسیدین . شاهنشاه عزیزمون رو کشوندین پایین و بجاش آخوندهای بوگندو رو گذاشتین بالاسرمون . لعنت به اجدادتون که به این روزگار سیاه انداختینمون . تا ابد❤ جاوید شاه ❤
  1
  17
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  از آژانس و سازمان ملل تا سازمان حقوق بش همش کشک و سر کار گذاشتن مردم هست. همش میاند ایران آخرش هم هیچ. اخوند اینا را هم سر کار گذاشته
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۶
  ۴۸
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  تمام مشکلات تحریم ها رو دوش ملت ایرانه و نظر همشون اینه که حالا که این همه بدبختی کشیدیم باید بمب اتمی را داشته باشیم.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۸
  ۵۵
  ادوینو - گوالف، کانادا
  آخه یکی نیست بگه شیخ روضه خوان وترویست بین الملل را چه به تکنولوژی هستی کو اون زیر ساخت این فن آوری اینها از پس یک سیل بر نمیآیند تنها خروجی آخوند حرافی ومکر ریا وداستان وروایت دروغ درست کردن است ودزدی هم به آن بعد انقلاب اضافه شده خدا بیامرزه احمد کسروی را که آخوند شیعه را خوب میشناخت.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.