افزایش «احتمال حمله اسرائیل» به تاسیسات هسته‌ای ایران

العربیه :خبرگزاری «بی‌بی‌سی» در گزارشی نوشته است، اگرچه سیاست رسمی اسرائیل همچنان ترویج راه حل‌های «مسالمت‌آمیز» برای مقابله با مساله اتمی ایران است، اما برخی مقامات این کشور بر این باورند که بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران می‌تواند مفید باشد، حتی اگر امکان دستیابی رژیم ایران به بمب اتم را فقط چند سال عقب بیندازد.

یاکوف عمیدرور، مشاور امنیت ملی اسبق اسرائیل، که اکنون عضو ارشد «موسسه استراتژی و امنیت اورشلیم» است، برای اولین بار در اوایل دهه 1990 میلادی، هنگامی که در بخش اطلاعات نظامی فعال بود، نسبت به خطرات جاه‌طلبی‌های هسته‌ای رژیم ایران هشدار داد.

به گفته «بی‌بی‌سی»، عمیدرور ارزیابی تیره و تاری از آخرین تحولات خاورمیانه دارد. او می‌گوید: «اسرائیل نمی‌تواند در شرایطی زندگی کند که ایرانی‌ها هر روز به بمب اتم نزدیک‌تر می‌شوند؛ و به زودی باید تصمیم بگیرد که چگونه پیشرفت آنها را متوقف کند.»

عمیدرور تاکید می‌کند: «من راه دیگری به جز بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران نمی‌بینم، چون رژیم ایران حاضر نیست از رویای خود مبنی بر داشتن یک چتر هسته‌ای، که تحت آن بتواند اقدامات تهاجمی‌ خود را افزایش دهد، عقب‌نشینی کند.»

اسرائیل تا کنون دو مرتبه، یک بار در عراق در سال 1981 و بار دیگر در سوریه در سال 2007، اقدام به نابودی تاسیسات هسته‌ای دشمنان خود کرده است. با این وجود، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که مورد ایران، که دارای سایت‌های متعدد هسته‌ای زیرزمینی در سراسر کشور است، متفاوت است، به ویژه که رژیم ایران می‌تواند عملیات تلافی‌جویانه گسترده‌ای علیه اسرائیل انجام دهد.

عمیدرور در این باره به «بی‌بی‌سی» گفته است: «البته همه در اسرائیل می‌دانند که حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران ممکن است به یک جنگ بسیار پیچیده منجر شود». ایران تهدید کرده به هر گونه حمله‌ای «پاسخی تکان‌دهنده» بدهد.

احتمالا در واکنش به تهدیدهای ایران، طی اقدامی نمادین در پایان رزمایش هوایی اخیر در اسرائیل، دو جنگنده اسرائیلی یک بمب‌افکن آمریکایی که قادر به حمل «بمب سنگرشکن» است، که می‌تواند برای هدف قرار دادن تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران به کار رود، را در حریم هوایی اسرائیل اسکورت کردند.
+38
رأی دهید
-47

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  میخوام بگم خیلی بیجا کرده ولی زبونم نمی‌چرخه از بس حکومت داعشی شیعی آتو داده دست اینا؛از بس سیاست ورزی رو آلوده ایدئولوژی کرده؛،از بس به مردمش ظلم کرده که بیشتر مردم جز به گذر از رژیم فاسد و واپسگرا و ایدئولوژیک فکر نمیکنن؛چی بگم؛آچمز شدیم آچمز!.‌.
  10
  51
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۴
  ۵۱
  kourosh2369 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  از قدیم گفتن سگی که پارس میکنه نمیگیره
  45
  29
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱
  ۵۱
  kourosh2369 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  از قدیم گفتن سگی که پارس میکنه نمیگیره
  44
  24
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۱
  ۵۲
  Mome - لوند، سوئد
  چقدر اینها تهدید میکنند،دیگه واقعا این حرفها عادی شده و همه میدانند که اسرائیل اینکاره نیست و از ج ا می‌ترسد.
  22
  39
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
  ۳۹
  rey kasravi - لندن ، انگلستان
  نه اسرائیل این کاره هست و نه جمهوری .. اخوندی شهامت و توان اینو داره که در برابر حملات اسرائیل کاری کنه و هیچ ...ی نمی تونه بخوره .این حرف ها که هر دو طرف میاد فقط برای مصرف داخلی این دو کشور هست وگرنه کسی که خاورمیانه را زیر و خونده باشه و بدونه می دونه اسرائیل مرد این حرف ها نیست و ایران هم توسط مشاوران روسی خودش یاد گرفت چه طور با اسرائیل دنیا کنار بیاد. حمله اسرائیل به ایران باعث نابودی اخوندها در ایران خواهد شد و غرب هیچ وقت نمی خواد بزرگترین نون دونی خودش در خاورمیانه که ایران باش از دست بده . بیچاره ما مردم ایران که محکوم به زندگی در لوای اخوند هستیم و بیچاره اون خانواده هایی که جوانان خود را توسط ضحاک اخوند از دست می دن .
  5
  16
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴
  ۳۲
  grizzly - برلین، آلمان

  اینها اگر میخواستند بمباران کنند اینطور با بوق و کرنا اعلام نمیکردند
  2
  22
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  اسرائیل تأسیسات اتمی و نیمه کاره عراق و سوریه رو در زمان صدام و حافظ اسد ، پدر بشار ، بمباران کرد . اونکه هنوز نیمه کاره بود ، حمله به تأسیسات هسته ای ایران کار ساده ای نیست ، نه اسرائیل و نه پدر جد اسرائیل هم نمیتونه اینکار رو بکنه . به چند دلیل ، تأسیسات اتمی ایران یکی دوتا سه تا نیست و مهمتریناش هم که در عمق زمین قرار داره و بمب نمیدونم سنگر شکن فلان و بهمان هم که آمریکا میگن امتحان کرده و اونقدر سنگین هست که F-35 ها قادر به حملش نیستند ، اصلاً گیریم تونستند تا قلب ایران هم اومدند و این هم درست که نیروی هوایی اسرائیل بی چون و چرا برترین نیروی هوایی خاورمیانه است ولی این سپاه و ارتش هم حریف دست و پا بسته نیستند و جنگ احتمالی تبعات بسیار بدی برای کُل خاورمیانه خصوصاً کشورهای حوزه خلیج فارس و صد البته اسرائیل داره !! اسرائیل کشور کوچکیست که کافیه روزی صد تا موشک بهش اصابت کنه نیمی از موشکها رو هم مثلاً اون گنبد آهنین در آسمان بزنه مابقی رو چکار میکنه !!؟ از جنوب لبنان و از ایران. در ضمن طی چند دهه اخیر اسرائیل به هر جا که یورش برده و بمباران کرده ، اهدافی بیدفاع و ساده بوده !!
  8
  15
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  متاسفانه در این سایت دوستانی هستند که رو اسم اسرائیل خیلی حساسیت دارند و واقعیات بهیچوجه براشون قابل قبول نیست ، حالا اگر جیره ، مواجبی از اسرائیل بهشون میرسید ، خوب باز میگفتیم پول مزدوریشون رو میگیرن و نوش جونشون . مزدوری بی جیره و مواجب رو چطور میشه توجیه کرد !!؟
  11
  9
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۵
  ۳۴
  DerTyp - سنندج، ایران
  هر کشوری در جهت منافع خودش تصمیم میگیرد. به نظر من بدون حکومت آخوندها اهراب و اسراییل هرگز به هم نزدیک نمیشدند. بودن اخوندها برای اسراییل منافعش از نبودنشان بیشتر است. منتها منها ی بمب اتم. جنگ ارمغان کمتری از ادامه ی وضع حاضر برای اسراییل خواهد داشت.بنابراین اسراییل هرگز وارد جنگ نخواهد شد و به زودی با نرمش قهرمانانه ی همراه با جام زهر اخوندها با همین فرمان جلو خواهند رفت. و این باعث نزدیکی سیاسی اسراییل با اعراب خارج فارس در وهله ی اول و در مرحله ی دوم سود اقتصادی برای اسراییل از محل فروش سلاح های ضد موشک به کشورهای ثروتمند عربی خواهد بود. این شخص هم سخنگو دولت اسراییل نیست و آزاد هست نظرش را ابراز کند. در پایان در ویکی پدیا از تامین گنندگان اصلی سلاح ایران در جنگ با عراق ،اسراییل را عنوان کرده.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  من از حکومت ولایی با تمام وجود متنفرم و سیاست اتمی حکومت جز دور ریختن صدها میلیارد دلار سرمایه که میتونست در راه خوشبختی مردم ایران صرف بشه چیزی نبوده. ولی با این حال حمله نظامی و تجاوز به تمامیت ارضی کشورمون به وسیله اشکنازی های آدمکش چیزی نیست که برام قابل قبول باشه. تنها چیزی که احتمالا میتونه مثبت باشه اینکه حمله اسرائیل میتونه باعث یک سری کنش و واکنشهای زنجیره ای بشه که شاید با کمی بخت و اقبال باعث نابودی حکومت ولایی بشه. البته این مسئله میتونه باعث ویرانی تمامی زیربناهای اقتصادی, اجتماعی ایران هم بشه متاسفانه این حکومت ارتجاعی کار رو به جایی رسونده که مردم ایران مجبور بشن میان وبا و طاعون یکیشو انتخاب کنن.
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۹
  ۵۳
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  [::Momiji - توکیو، ژاپن::] نظر شما درسته. به چه دلیل از اسرائیل حمایت می کنن برای من هم عجیبه. شاید هم از یهودی های ایرانی هستن که حالا اسرائیل براشون عزیز شده.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.