اعتراضات خیابانی در آنکارا و استانبول پس از سقوط ارزش لیر ترکیه

 در برخی از این تصویر که سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، معترضان شعار «استعفای حزب عدالت و توسعه» را می‌دهند.رادیو فردا :به دنبال حمایت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، از سیاست‌ مالی دولت و کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور، شبکه‌های اجتماعی تصاویری از اعتراضات شهروندان به تداوم افت ارزش لیر منتشر کردند.

روزنامه جمهوریت گزارش داد که ده‌ها نفر سه‌شنبه در یکی از خیابان های شلوغ آنکارا، پایتخت ترکیه، دست به راهپیمایی زدند و رجب طیب اردوغان را به سوء مدیریت اقتصاد متهم کردند و خواستار استعفای دولت او شدند.

در برخی از این تصویر که سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، معترضان شعار «استعفای حزب عدالت و توسعه» را می‌دهند.

«ما در حال غرق شدن هستیم»، «دولت استعفا» و «ما قادر به تامین زندگی خود نیستیم» از جمله شعارهای این اعتراضات بوده است.
در همین زمینه، گزارش شبکه‌های اجتماعی حاکی است که در استانبول پلیس برای جلوگیری از تجمع معترضات میدان «تقسیم» را مسدود کرده است.

ارزش برابری لیر در مقابل دلار آمریکا سه‌شنبه به ۱۳.۴۵ افت کرد ولی بعد از ظهر به وقت محلی این برابری کمی جبران شد و به ۱۲.۵۱ رسید.

رسانه بین‌المللی می‌گویند، این دومین کاهش شدید ارزش لیر در تاریخ ترکیه است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بانک مرکزی ترکیه از ماه سپتامبر سال جاری تاکنون نرخ بهره را ۴ درصد کاهش داده است که این امر نگرانی‌ها را در مورد استقلال این کشور از دولت رجب طیب اردوغان افزایش داده است.

رئیس جمهوری ترکیه از سال ۲۰۱۹ تاکنون سه رئیس بانک مرکزی این کشور را برکنار کرده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید، رجب طیب اردوغان معتقد است که نرخ بهره بالا باعث افزایش تورم می شود و به همین دلیل با فشار بر بانک مرکزی ترکیه خواستار کاهش نرخ بهره شد که به گفته او می‌تواند با رونق صادرات کشور به ایجاد اشتغال کمک کند.

این در حالی است که نرخ تورم در سال جاری به حدود ۲۰ درصد رسیده و افت چشمگیر ارزش لیر باعث شده است که بسیاری از مردم پس‌اندازهای خود را از دست بدهند.

بسیاری از اقتصاددان‌های ترکیه کاهش نرخ بهره را اقدامی «غیرمسئولانه» توصیف کرده و احزاب مخالف دولت خواستار برگزاری انتخابات زودرس شده‌اند.

کارشناسان مالی بین‌المللی نیز هشدار می‌دهند که اگر سقوط ارزش لیر ادامه پیدا کند بسیاری از مردم ترجیح خواهند داد که پس‌اندازهای خود به دلار را از سیستم بانکی ترکیه خارج کنند و در آن صورت این کشور با یک بحران ارزی جدی روبرو خواهد شد.
+123
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  ایا میشه نتیجه گرفت که مردم ایران از پوست کلفتی یه سور به کرگدن زدن؟
  8
  69
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۸
  ۴۲
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا

  ده‌ ها نفر دست به راهپیمایی زدند؟. این یعنی بیست سی نفر؟ . باز غیرتشون از مردم بی بخار ایران بهتره
  7
  35
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۵
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  امیدوارم کوتاه نیاند. وگرنه سرنوشت آنها مثل ما است. ولی امید زیاد دارم. دمکرات‌ها ترک مثل مال ما نیستند. ریش مفتی لیس نمی زنند.بسیار فهمیده و روشن هستند. می‌‌دانستید بزرگترین پشتیبان اتاا ترک که بود؟ حزب کمونیست ترکیه.حتا ادعا داشتند .که تنها کمالیست واقعی . در ترکیه حزب کمونیست است. می‌‌دانید. با توصیه چه کسی‌؟ پرودا ارگان رسمی حزب کمونیست شوروی. حزب کمونیست شوروی. اعتقاد .که آتا ترک و رضا شاه.نماینده خرده بورژوازی کوچک هستند. خورده بورژوازی کوچک به زبان کومنیستی.یعنی‌ کسی‌ که یک مقدار از نظر اقتصادی بهتر است از کارگر.و این گرو دشمن خورده بورژاازی سنتی هستند. "همان بازاری سنتی خودمان برادر میلیونر یا نهضت آزادی". کمونیست‌ها همیشه دری وری نمی‌‌نوشتند.ما نگون بخت بودیم که چپی‌ها ما.به حرف لنین. مارکس گوش نمی‌‌دادند. همزمان با حزب کمونیست ترکیه. ما حزب توده داشتیم.که با شیخ نوری.که بر ضد رضا شاه مبارزه می‌‌کردند. که تا زمان پسرش هم طول کشید، ولی شاه با آخوند‌ها همکاری میکرد.
  6
  15
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن

  این اردوغان اخر گند میزنه به ترکیه یکم وضع اقتصادی ترکیه خوب شده بود شروع کرد به قد قد کردن و حرفهای گنده تر از دهنش حالا اروپا و امریکا دارن از لحاظ اقتصادی نابودش میکنن
  3
  25
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۴
  ۳۸
  kakolzari - لندن، انگلستان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. تورم هرگز منجر به سقوط نظام ها نمیشه چون به همان اندازه که وضع اقتصادی رو بدتر میکنه فشار و بار روانی هم داره که مردم رو ترسو تر میکنه
  4
  15
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۹
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. از ایرانی بی غیرت خودشه
  4
  4
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  اعتراض نکنین!؛اردوغان داره بانکداری بدون ربا(اسلامی) رو اجرا میکنه!؛اونم به نحو احسنت!..
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶
  ۵۳
  همینطوری - جنوب آلمان، آلمان
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. فرق بین مردم ترکیه و مردم ایران . مردم ترکیه اگر میان تو خیابون میدونن صداشون رو میتونن به تمام دنیا برسونن و تمام دنیا هم باهاشون. مردم ایران دیگه خسته شدن که بیان تو خیابون و نمیدونن که شب برمیگردان به خونه یا نه و صداشون همونجا خفه میشه تمام دنیا هم تماشا میکنه و لال میشه شون آخوند برای همشون سود داره. اگه آخوند بره اینها به کدوم احمقی میتونن اسلحه بفروشن ؟
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.