حمید نوری در دادگاه : کشتار تابستان ۶۷ جعلی و توهمی است

حمید نوری گفته از همکارانش در زندان اوین دفاع خواهد کردبی بی سی :محاکمه حمید نوری تبعه ایرانی متهم به جنایت جنگی و قتل عمد در جریان اعدام زندانیان سیاسی در ایران در تابستان ۱۳۶۷ امروز در استکهلم پایتخت سوئد با دفاعیات متهم از خود آغاز به کار کرده است.

آقای نوری در ابتدای جلسه، به دفاع از خود پرداخت و با معرفی خود به عنوان "شهروند معمولی ۶۱ ساله" اتهامات مطرح شده را "داستان ساختگی"، "تهوع آور" و "مسخره" خواند اما تایید کرد که در زندان اوین تهران مشغول به کار بوده و وعده داد که "از همکاران عزیرش" در طول مدتی که در اوین کار می‌کرده دفاع خواهد کرد. اتهامات وی مربوط به جنایاتی است که در زندان گوهردشت کرج صورت گرفته است.

وی گفت که "خدا او را انتخاب کرده که پس از ۳۳ سال نماینده ملت ایران باشد". آقای نوری اتهام جنایت جنگی و قتل عمد را "افترا به ملت ایران" خواند.
نوری: به دادستان عزیز ایران اسدالله لاجوردی توهین شد
آقای نوری گفت که در چهار روزی که به باید از خود دفاع کند "کار سختی" پیش رو دارد و "باید جواب ۳۳ سال دروغ " را بدهد. وی گفت که در طول دفاعیات خود "رازهایی" را خواهد گفت که به گفته او "هیچکس تا به حال نشنیده و واکنش خیلی‌ها را برخواهند انگیخت".

آقای نوری گفت که در طول جلسات دادگاه تاکنون به اسدالله لاجوردی "دادستان عزیز ایران توهین شد". فعالان حقوق بشر آقای لاجوردی را یکی از ناقضان حقوق بشر و از بانیان اصلی شکنجه زندانیان سیاسی دهه ۶۰ نام می برند.

دادگاه چند جلسه اخیر خود را در کشور آلبانی برگزار کرده بود تا شاهدانی که در این کشور هستند و امکان سفر به سوئد نداشتند بتوانند در حضور قاضی ادله خود را مطرح کنند.

حمید نوری ۱۸ آبان ۱۳۹۸ (نهم نوامبر ۲۰۱۹) به ظن مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی مجاهد و چپ در زندان گوهردشت در تابستان سال ۱۳۶۷، به محض ورود به فرودگاه استکهلم بازداشت شد. شاکیان می گویند که او با نام مستعار حمید عباسی در "کشتار ۶۷" دخالت داشته است.

کیفرخواست او سال جاری صادر وی رسما به ارتکاب جنایت جنگی و قتل عمد زندانیان متهم شد.
حمید نوریانتقاد حمید نوری از اتهام علیه ابراهیم رئیسی: او منتخب ملت ایران است
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران که از مقام های قضایی در دوره اعدام های سال ۶۷ است از مظنونان این پرونده است.

آقای رئیسی در یک کنفرانس خبری پس از انتخاباتش به عنوان رئیس جمهور جدید ایران گفت که بایت این اعدام "باید تشویق" هم بشود.

آقای نوری از اتهامات مطرح شده علیه ابراهیم رئیسی انتقاد کرده و گفته او "منتخب ملت ایران است".

حمید نوری از امروز تا هشتم آذر به مدت چهار روز از خود دفاع خواهد کرد.

این دادگاه بر اساس کیفرخواستی که دادستان بخش جرایم بین‎المللی سوئد در ۵ مرداد ۱۴۰۰ (۲۷ ژوئیه ۲۰۲۱) صادر کرده است از ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ (۱۰ اوت ۲۰۲۱) شروع به کار کرده است و از آن تاریخ ۳۴ تن از ۳۵ شاکی پرونده و یک تن از ۲۶ شاهد پرونده را مورد بازپرسی قرار داده.

هیئت قضات از ۶ نفر تشکیل شده که دو تن از آنها حقوق دان و بقیه شهروندان عادی هستند. ۳۵ شاکی که توسط ۴ وکیل مشاور نمایندگی می شوند در کنار دو دادستان یک طرف این دعوی هستند. متهم نیز توسط دو وکیل مدافع نمایندگی میشود.

پیش از این دادگاه برای بازپررسی از ۶ شاکی و یک شاهد بمدت ۲ هفته به شهر دورس آلبانی رفت.

این پرونده طبق اصل صلاحیت قضایی جهانی در سوئد گشوده شده است. اصل صلاحیت قضایی جهانی به دادگاه های داخلی کشورها اجازه می دهد که بدون توجه به اینکه جرم در چه کشوری رخ داده و بدون در نظر گرفتن ملیت مظنون و قربانی، مظنون را در دادگاه های داخلی تحت پیگرد قرار بدهند.

تا کنون پنج پرونده مشابه پرونده نوری که شاکیان متعددی داشته اند در دادگاه های سوئد مورد پیگرد قرار گرفته اند.

متهمین از کشورهای بالکان و روواندا بوده اند. در یک مورد متهم حکم ۸ سال زندان گرفته است و از چهار موردی که متهمین حکم حبس ابد گرفته اند یک مورد در دادگاه فرجام لغو شده است. . پنج پرونده دیگر نیز که شاکی خصوصی نداشته ‎اند مربوط به جنایات جنگی در عراق و سوریه بوده اند.

در قوانین کیفری سوئد حد اکثر مجازات برای جنایت جنگی فاحش و قتل عمد حبس ابد است.
+38
رأی دهید
-109

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  کیخسرو - کلن ، آلمان

  ملعون وقیح آدم کش! فکر کردی سوئد هم همون دادگاه های سلاخی رژیم آخوندیه؟ شانس آوردی اونجا مجازات اعدام ندارن، وگرنه سر پوکت بالای دار بود.
  16
  116
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  دروغگویی در اسلام آزاد است و آن را تقیه می گویند و اخوندها از آن استفاده زیادی می کنند اما این جنایتکاران در دروغگویی و فریب مردم تجربیات فراوانی دارند
  157
  104
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  ایا در دادگاه سران نازی در نورنبرگ متهمان نازی باین صراحت دروغ گفته و جنایت هایشان راحاشا میکردنند ؟!؟ این اعمال غیر انسانی و دروغ فقط در پیروان ادیان دیده میشود
  130
  93
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  حالا بیا و درستش کن ، آقا طلبکارم شد!! خدا انتخابش کرده که بعد از ۳۳ سال نماینده ملت ایران باشه !!!! مثل اینکه طرف ، توپ کرده اومده دادگاه ، یادش رفته که باید از خودش و از اتهام جنایت جنگی و قتل عمدی که بهش نسبت داده شده دفاع کنه !! میگه این اتهامات افترا به ملت ایرانه !!! موندم این دیگه چه .....ه !!
  17
  123
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  اون موقع با الان فرق داره،چون همه مردم انقلابی بودن،فقط ده میلیون توی تشییع خمینی بودن الانالان دنبال یکی میگردن که تقصیرها رو بندازن گردنش، و خودشون رو قربانی نشون .
  9
  25
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Mome - لوند، سوئد
  غیر از این چی بگی ، فقط چند تا از کشته ها را من می شناسم روحشان شاد و یادشان جاودان و لعنت به تو قاتل
  2
  20
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  من مطلقا نمی خواهم از زشتکاران دهه ی 60 دفاع کنم ولی کِی باید تروریست هائیکه باعث فلاکت امروز مردم ایران شدند محاکمه شوند؟ مجازات کسانی که در زمان جنگ ایران و عراق به دامن دشمن خزیدند و برعلیه ملت خودشان شمشیر کشیدند چیست؟
  5
  17
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.