نماینده مجلس: قطعه سازان ایرانی به بنز و بی ام و صادرات دارند!

علی جدی، عضو کمیسیون صنایع: در حال حاضر میلیارد‌ها دلار صادرات داریم و قطعه سازان داخلی به برند‌های خارجی و اروپایی صادرات انجام می‌دهند؛ حتی برخی از شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه قطعه سازی و نیرو محرکه به کشور آلمان و شرکت‌هایی همچون بنز و بی ام و صادرات انجام می‌دهند.

 عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می‌کند گفت: می‌توان با صادرات قطعه و خودرو تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد.

علی جدی در گفتگو در مورد اینکه آیا کشور تا این اندازه توان صادرات قطعه و خودرو دارد که بتواند در مقابل خودروی خارجی وارد کند، اظهار کرد: در حال حاضر میلیارد‌ها دلار صادرات داریم و قطعه سازان داخلی به برند‌های خارجی و اروپایی صادرات انجام می‌دهند؛ حتی برخی از شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه قطعه سازی و نیرو محرکه به کشور آلمان و شرکت‌هایی همچون بنز و بی ام و صادرات انجام می‌دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سوال که بنابراین تمرکز بیشتر بر صادرات قطعه است، گفت: شاید خودرو نتوانیم صادر کنیم، اما در صادرات قطعه، خدمات فنی مهندسی مربوط به نیرومحرکه مشکلی نخواهیم داشت، حتی صادرات قطعات مربوط به کشتی سازی و تجهیزات کشاورزی نیز شامل می‌شود. به طور کلی بیشتر صادرات مجموعه نیرو محرکه مورد نظر این قانون است.

وی در مورد اینکه آیا با صادرات قطعه می‌توان به اندازه کافی ارز به دست آورد که خودرو وارد کرد، افزود: این قانون در واقع مشوقی برای قطعه سازان و برخی از خودروسازان است؛ اما به نظر من به راحتی می‌توان با صادرات قطعه و خودرو تا ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد.
وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می‌کند
جدی در خصوص احتمال ایجاد یک فضای رانتی، گفت: ما رانت خاصی برای کسی در نظر نگرفته ایم هر کسی بتواند صادرات انجام دهد می‌تواند خودرو وارد کند.

وی تصریح کرد: به هر حال وزارت صمت مکلف به تعیین سازوکار برای نظارت در این بخش و ارز‌های صادراتی شده است و باید ارز‌هایی که می‌خواهد مجوز واردات خودرو بدهد را تعیین تکلیف کند که آیا از محل صادرات است یا خیر؛ همچنین نهاد‌های نظارتی نیز ورود خواهند کرد.
هیات وزیران کمیت و کیفیت واردات را تعیین می‌کند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد میزان واردات، افزود: ما سقفی برای واردات در نظر نگرفتیم و هیات وزیران موظف به تعیین تکلیف در این بخش از نظر کیفی و کمی شده است. شورای رقابت هم نقشی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: شورای نگهبان نهایتا ۱۰ روز فرصت دارد که اعلام نظر کند و در صورت تایید تبدیل به قانون می‌شود و در صورت عدم تایید مجدد به مجلس باز میگردد.
ما به دنبال تامین نظر وزیر صمت نیستیم/ وزیر ملزم به اجراست
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد مخالفت وزیر صمت با واردات خودرو، گفت: ما به دنبال تامین نظر وزیر صمت نیستیم؛ ما نظر وزیر را می‌شنویم و بعد تصمیم خود را می‌گیریم. الان هم، چون دولت در حوزه خودرو ورود نکرده مجلس رأسا وارد عمل شده است.

جدی اظهار کرد: وزارت صمت اجازه ندارد که اجرا نکند؛ اگر تبدیل به قانون شود و وزیر اجرا نکند به مجلس احضار می‌شود. مجلس آبروی خود را از سر راه پیدا نکرده که قانون تصویب کند و وزیر تصمیم بگیرد که اجرا نکند.
کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو‌های خارجی
وی در مورد تاثیر واردات خودرو بر قیمت‌های بازار، گفت: خودرو‌های خارجی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش قیمت می‌خورند؛ خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی ۲.۵ میلیارد تومان فروخته می‌شود و قیمت‌ها حدود ۷ برابر غیرواقعی است.

جدی تصریح کرد: قیمت خودرو‌های داخلی هم متعادل می‌شود و حداقل قیمت‌ها بیشتر از این افزایش نمی‌یابد و قیمت خودرو در بازار به کارخانه نزدیک می‌شود
+7
رأی دهید
-75

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  ایرانی به بنز و بی ام و صادرات دارند!!!افرااادبخندند😂😂😂😂😂😂
  1
  27
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  من ساقیم حرفهای این آقا هم نمونه کارمه!
  2
  33
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  قطعاتی که صادر میکنند آفتابه نام دارد و در 🚽🚾 کارخانجات بنز آلمان مورد استفاده قرار میگیرد.
  2
  32
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  تو این شرایط تحریم ، میلیاردها دلار صادرات داریم و اینقدر دولت به دریوزگی افتاده !!؟ صادرات قطعه اونهم به بنز و بی ام دبلیو ؟؟ ببین اونها چقدر باید بیچاره باشن که بعضی از قطعات اتومبیل رو از ایران وارد کنن !! دیگه کم مونده بیان و بگن ناسا هم تقاضاهایی برای یکسری قطعات بسیار حساس که فقط ایران توانایی ساختش رو ، داره رو برای ایستگاه فضایی داشته !! عجبا !
  4
  25
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  یعنی کشور آلمان اینقدر بدبخت شده که قطعه انومبیل اونم ب ام و وبنز راشما برایشان درست کنید شما اگه خیلی زور بزنید نهایتا یک لگن مثل پراید میتوانید تولید کنید که با هر کلیدی روشن میشه یا کلیدهای چراغها طرف شاگرد شوفر باشه یا موتور ماشین بترکه وسط خیابان.
  1
  20
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  یعنی وقتی با اینها شما در ایران حرف می زنید یک چرندیاتی می گویند که مغزتان سوت می کشد . اگر وابسته به حکومت دگم متحجر اخوندی باشند همه آنها همین چرندیات دروغ را تحویل ملت می‌دهند . اصلا پروژه است این در ایران که ملت حس بزرگی کند که بله مثلا ما آنقدر خوبیم که بنز از ما قطعه میخرد‌پس چرا باید شورش کنیم و اخوند را سرنگون نماییم . من اپ بانکم کار نمی کرد‌. رفتم در بانک به رییس بانک گفتم کار نمیکند قبول نمیکرد‌و می گفت ما بهترین اپ دنیا دار یم و ژاپنیها از ما درخواست کپی کرده اند . بعد از ۲ ساعت بالاخره راضی شد تماس بگیرد و فهمید اپ از روز گذشته قطع بوده و این بابا بعنوان رییس بانک دولتی خبر نداشته . طوری صحبت می کرد با من که انگار می خواست من را بزند که چرا از اپ ما بد می گویی و تو گوشی تلفنت مشکل دارد‌ و ما بهترین در دنیا هستیم. این جماعت اینطور آدم‌هایی هستند .
  1
  16
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  DerTyp - سنندج، ایران
  صادرات به آلمان قطعات بنز و واردات از تایلند میخ.مراجعه کنید به وب سایت همین(صمت ) 600 میلیون واردات انواع میخ از نوع طویله برای طویله رهبری و مجلس.من بازنشسته در کشتی سازی هستم.در شوروی در باکو در ترکیه در مرسین و ازمیر و در المان در دوسلدورف و هاگن در زمینه کشتی های باری کوچک. کار کرده ام. ایران هنوز در سال واردات پیچ های زنگ نزن و چسب های مخصوص فایبرگلاس از روسیه وارد میکند که ساخت کارخانه های باکو در زمان شوروی هستند و اینها ادعا می. کنند قطعه به بنز صادر میکنند. ما هنوز وارد کننده ی پارچه. ی عمامه هستیم. خود ارضایی هم حدی دارد
  7
  13
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  راستش نفهمیدم و نمیدانم ، که چه طرفندی پشت این جریان است؟!؟ بعدا گندش در میاد .
  7
  6
  ‌سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.