تصاویری از حیوانات عجیب‌الخلقه

مار دوسر، گربه چهارگوش و قورباغه‌ای با ۸ دست و پا. هر از گاهی تصاویری از تولد حیوانات عجیب‌الخلقه منتشر می‌شود. دلایل گوناگونی برای این اختلالات مادرزادی عنوان می‌شوند. حیوانات عجیب‌الخلقه در این گزارش تصویری:
مار دو سر
اختلالات مادرزادی دلایل گوناگونی دارند. این اختلالات می‌توانند ناشی از یک اختلال ژنتیک یا یک مشکل پیش آمده در درون رحم، آسیب کروموزم‌ها و یا مورفولوژی باشند. عکس از مار دوسر در باغ وحش روستوک آلمان.
قورباغه هشت دست و پا
به هر ماده‌ای که توانایی ایجاد ناهنجاری ظاهری "مورفولوژیک" داشته باشد، تراتوژون گفته می‌شود. تراتوژون از ریشه کلمه یونانی "teras" به معنی "هیولا" است. تراتوژن ممکن است یک ماده شیمیایی، دارویی عفونی، بیماری در مادر باردار، یک عامل فیزیکی یا تغییر در متابولیسم بدن مادر باشد که در جنین باعث ایجاد معلولیت‌های ساختاری یا عملکردی شود.
گوسفند پنج‌شاخ
زیست‌شناسان افزایش ناهنجاری‌های ظاهری در حیوانات را تحت تاثیر افزایش آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌دانند.
خرگوش یک‌گوش
یکی از انواع اختلالات مادرزادی آپالازی (Apalasia) به معنی تشکیل نشدن یا فقدان یک اندام یا قسمتی از یک اندام یا یک بافت است. عکس از تولد خرگوش‌های یک‌گوش در فرانسه.
گوساله دوسر
برخی از اختلالات مادرزادی ناشی از اختلالات ژنتیک هستند. علم ژنتیک به وراثت، شباهت و تفاوت‌های جانداران می‌پردازد. اختلال در داده‌های زیستی از یک سلول به سلول دیگر یا از پدر و مادر به نوزاد نسل آینده می‌تواند به اختلالات مادرزادی و ناهنجاری تبدیل شود.
گربه چهارگوش
ژن‌ها می‌توانند البته تحت تاثیر عوامل بیرونی دچار جهش نیز بشوند. جهش ژنتیک بر اساس تاثیر بر موجوادت به سه دسته تقسیم می‌شود: جهش مضر که باعث کاهش توانایی‌ها می‌شود و غالبا از جمعیت جانداران حذف می‌شود. دومین جهش نیز جهش ژنتیک خنثی است که نه سودمند است و نه مضر. سومین جهش نیز جهش ژنتیک مفید است.
بز هشت‌پا
تاثیرات مواد رادیواکتیو، استرس و بیماری‌های ویروسی می‌توانند به ناهنجاری‌های مادرزادی بیانجامند.
خوک میمون‌نما
گرچه از طریق جفت‌گیری نژادهای گوناگون، نژادهای جدیدی از سگ‌ها توسط انسان‌ها تولید شد‌ه‌اند، اما این خوک با سری به شکل میمون حاصل جفت‌گیری این دو حیوان نیست.
جوجه اردک چهارپا
برخی از ناهنجاری‌های مادرزادی در بین انسان‌ها همچون "پر انگشتی" (Polydactyly) می‌توانند گاها ارثی باشند.
گوساله با دو پای اضافه
این گوساله با دو پای اضافه بر روی پشتش در لهستان به دنیا آمده است.
+26
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.