علیرضا فیروزجا در مسیر راهیابی به جایگاه بابی فیشر

علیرضا فیروزجادویچه وله :شطرنج‌باز ۱۸ ساله ایرانی – فرانسوی در مسابقات تیمی قهرمانی اروپا در اسلوونی بیلانی تاریخی به جا گذاشت. او با هفت برد و دو تساوی یکی از بهترین نتایج را کسب کرد. تنها بابی فیشر در مسابقات ۱۹۷۱ کارنامه‌ای بهتر از او دارد.

هفت برد و دو تساوی. علیرضا فیروزجا با این نتایج در مسابقات تیمی اروپا، در رده دوم رنکینگ جهانی شطرنج قرار گرفت. بابی فیشر در رقابت‌های سال ۱۹۷۱ با نتیجه شش بر صفر بر رقبا پیروز شده بود. فابیانو کروانا هم در سال ۲۰۱۴ چنین نتایجی گرفته بود.

اینک فیروزجا رتبه ۲۸۰۴ را دارد و جوان‌ترین شطرنج‌بازی است که نامش تا امروز در رده ۲۸۰۰ به بالا ثبت شده است. تا کنون تنها ۱۴ بازیکن موفق شد‌ه‌ بودند از ریتینگ ۲۸۰۰ عبور کنند و فیروزجا نفر پانزدهم و جوان‌ترین آن‌هاست.

در رنکینگ جهانی تنها مگنوس کارلسن، قهرمان جهان از نروژ با ۲۸۵۶ از او جلوتر است.

کارلسن هم در سن ۱۸ سالگی چنین رتبه‌ای به دست آورد اما آن زمان، چند ماه بزرگ‌تر از فیروزجا بود. کارلسن ۱۸ سال و ۱۱ ماه و دو روز سن داشت و فیروزجا در حالی این ریتینگ را کسب کرده که ۵ ماه و ۱۳ روز از ۱۸ سالگی‌اش می‌گذشت.

فیروزجا دو سال قبل از فدراسیون شطرنج ایران جدا شد و به تیم فرانسه پیوست، تیمی که در مسابقات اسلوونی، پس از اوکراین و بالاتر از لهستان، در سکوی دوم اروپا ایستاد.

در رقابت‌های زنان، تیم شطرنج روسیه قهرمان اروپا شد. گرجستان و آذربایجان در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

فیروزجا یکی از بزرگ‌ترین استعدادهای ‌شطرنج در جهان شناخته می‌شود. او در سن ۱۴ سالگی استاد بزرگ شطرنج شد و در ۱۶ سالگی دومین بازیکن جوان در تاریخ این رشته بود که به ۲۶۰۰ امتیاز در رنکینگ جهانی رسید. نزدیک ۴۰ تن از بهترین شطرنج‌بازان جهان در این رنکینگ حضور دارند.

فیروزجا پس از انصراف تیم ملی شطرنج ایران از رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۹ جهان، از این تیم جدا شد و تابعیت فرانسوی گرفت. علت انصراف تیم، رویکرد متداول جمهوری اسلامی در ممنوعیت مسابقه با حریفان اسرائیلی بود؛ امری که بر پیشرفت و سرنوشت بازیکنان سایه می‌اندازد و موجب مهاجرت و ترک تابعیت شماری از ورزشکاران می‌شود.
+16
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.