پدر روح‌الله زم: پسرم با دستور روحانی و شمخانی و دو عنصر نفوذى به دام افتاد

العربیه :محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، در دومین یادداشت خود درباره پسرش در اینستاگرام، از شورای عالی امنیت ملی ایران به دبیری علی شمخانی و به ریاست حسن روحانی به‌عنوان «شرکای واقعی» در اعدام فرزندش نام برد.

زم نوشت، شورای عالی امنیت ملی یک «ستاد ویژه‌» برای رصد کانال تلگرامی «آمدنیوز» و «تعقیب و تخریب لحظه به لحظه روح‌الله و فشار قضایی بر خانواده و دستگیری پیاپی خویشان او» تشکیل داده بود که 9 یا 12 نهاد عضو آن بودند.

او به اظهارات محمد تولایی، معاون اشراف دفتر فرماندهی‌ کل سپاه پاسداران ایران، در مصاحبه با خبرگزاری «تسنیم» استناد کرد که گفته بود «روح‌الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت.»

محمدعلی زم در این یادداشت از تحقیقات خانواده، دوستان، شاهدان و وکیل پسرش در فرانسه و از «لابه‌لای اشارات و گفته‌های» او در «چهار ماه آخر حیات»، دریافته است که «عامل اصلی فریب و کشاندن روح‌الله به عراق»، دو نفر به نام‌های «وفا نیکفر» در استرالیا و «شیرین نجفی» در ترکیه بوده‌اند.
شیرین نجفی
او همچنین با اشاره به «نمایشی بودن» دادگاه‌ پسرش نوشت: «روح‌الله در یکی از ملاقات‌ها در حضور مسئول پرونده، مأموران و دوربین‌ها، گفت از چندروز مانده به هر جلسه دادگاه با من تمرین می‌کردند که چه چیزی بگویم و چگونه بگویم.»
وفا نیکفرمحمدعلی زم، روز گذشته در یادداشت دیگری در اینستاگرام، با درخواست موضع‌گیری از کشورهای فرانسه، عراق و استرالیا درباره اتهام همکاری در بازداشت و انتقال فرزندش به ایران، روایت اکبر خوش‌کوشک، یکی از ماموران سابق وزارت اطلاعات ایران که مدعی شده بود فرانسه روح‌الله زم را با یک افسر امنیتی فرانسوی «مبادله کرده»، تکذیب کرد.

در متنی که توسط او منتشر شد، خوش‌کوشک «یک عنصر سوخته امنیتی» خوانده شده و ادعاهای او نیز «قصه‌سرایی دروغین برای فریب افکار عمومی و شریک‌تراشی برای تخفیف این اعمال مجرمانه‌» عنوان شد.

روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی و مدیر «آمدنیوز»، که در فرانسه پناهنده بود، سال 2019 در سفری به عراق، توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران برده شد. او در 12 دسامبر 2020 در تهران اعدام شد.

هرچند دولت فرانسه به‌طور رسمی به این اتهام واکنشی نشان نداده است اما منابع دیپلماتیک این کشور ادعای خوش‌کوشک مبنی بر تبادل زم را به شدت تکذیب و آن را «اتهامات کاملا بی‌پایه» توصیف کردند.
+68
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  این وفا نیکفر از دار و دسته قالیباف هست، و اگر دنبال مافیای قیر، و چندین میلیون بشکه قیر های غیب شده را بگیرید سر از استرالیا و وفا نیکفر در می آورید، بعداً. میفهمید که پول‌های هنگفت را در ساختمان سازی های عجیب غریب ایشان از کجا آورده، در ضمن جناب قالیباف املاک بسیار بسیار گران قیمتی هم، در سیدنی (Double Bay) و ( Castle cove) و .. هم خریداری کرده! اخبار فقط محظ اطلاع ایشان بود! که خدای نکرده همگان را به چشم گوش دراز نبینند!
  20
  98
  دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  همچین میگه پسرم اینگار این مرتیکه اصلا کاری نکرده؟ پول گرفته پسر شما از عربستان اسرائیل و بقیه که مملکت رو شلوغ کنه بعد اطلاعات ایران گرفتش و حقشه گذاشته کف دستش. وقتی آدم خربزه میخوره پای لرزش هم باید بشینه. داری وطن فروشی میکنی با دولت کشور خودت در افتادی، اطلاعات کشورتو داری میدی سرویس های امنیتی خارجی برای پول بعد انتطار داری بستنی هم بتون بدن؟ عجب پر رو هستید شما. اگر بحرین یا عربستان بودی کل خانوادت رو زندان میکردن.
  140
  49
  دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. درست مثل رهبر انقلابت خمینی که 15 سال در عراق بود و حکومت عراق ازش حمایت میکرد و بعد هم که رفت فرانسه پناهنده شد از طریق رادیو بی بی سی مردم رو تشویق به اغتشاش میکرد
  24
  49
  دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. درست مثل رهبر انقلابت خمینی که 15 سال در عراق بود و حکومت عراق ازش حمایت میکرد و بعد هم که رفت فرانسه پناهنده شد از طریق رادیو بی بی سی مردم رو تشویق به اغتشاش میکرد
  37
  34
  دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  پدر زم کاملا درست میگه، وفا نیکفر از جمهوری اسلامی پول میگیره و با حکومت در حد میلیاردی کار می کند. و ید بیضایی در معرفی مخالفان حکومت در استرالیا، به حکومت ایران دارد.
  5
  5
  دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.