اسرائیل: کشورهای عربی از جمله عراق «دوست» ما در مقابل تحرکات ایران در منطقه است

آیال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، در نشست «دیالوگ منامه» در بحرینایندیپندنت فارسی :آیال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل،  که روز یکشنبه در نشست «دیالوگ منامه» در بحرین صحبت می‌کرد، گفت اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، دنیا با خطراتی بی‌سابقه مواجه خواهد شد.

نشست منامه از مهمترین رویدادهای امنیتی منطقه است که همه‌ساله به ابتکار اتاق فکر بریتانیایی «موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی»، در پایتخت بحرین برگزار می‌شود و مقامات مهم سیاسی و امنیتی منطقه و جهان در آن شرکت می‌کنند. در پی عادی‌سازی روابط اسرائیل و چهار کشور عربی، از جمله بحرین، مقامات اسرائیلی نیز در این نشست حضوری ثابت یافته‌اند.

هولاتا گفت: «از تمام فعالیت‌‌های شرورانه ایران در سراسر منطقه سخن گفته‌ایم. تصور کنید ایرانی که چتر هسته‌ای داشته باشد، چقدر جسورتر و خطرناک‌تر خواهد بود.»

این مقام اسرائیلی افزود:‌ «جهان آزاد با خطرهای شدیدی روبه‌رو خواهد شد که تا کنون به خود ندیده است. مسابقه جدید تسلیحاتی درخواهد گرفت و نظام منع گسترش تسلیحات موجود فرو می‌پاشد.»

هولاتا گفت، حرکت ایران به سوی سلاح هسته‌ای تنها زمانی متوقف شده است که «با مخالفتی مصمم روبه‌رو شد». او از کشورهای حاضر در نشست منامه خواست با پیامی متفق، اعلام کنند که نخواهند گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او در ادامه گفت: «باید متوجه این نکته باشیم که ایران دارد وقت تلف می‌کند و همچنان امتیاز خواهد گرفت، مگر آن‌که ما به صورت مصمم و متحد با آن روبه‌رو شویم و آن‌گاه است که می‌توانیم به اهداف‌مان برسیم.»

آقای هولاتا همراه جمعی از وزرای دولتی و کارشناسان امنیتی در میزگردی به نام «شبه‌نظامیان، موشک‌ها، و گسترش سلاح‌های هسته‌ای» سخن می‌گفت. او یادآوری کرد که اسرائیل هر روز با خطرهای مختلف روبه‌رو است و نه فقط به دلیل «مسئله زیادی سیاسی‌‌شده حق اسرائیل برای موجودیت»، که به دلیل خطر افراط‌گرایانی که می‌خواهند بر کل جهان غلبه یابند.

مشاور امنیت ملی اسرائیل در سخنان خود نه تنها از بحرین، امارات متحده عربی، و آمریکا، که از عربستان سعودی و عراق نیز به عنوان «دوستان» کشورش در مبارزه علیه حکومت ایران و گروه‌های متحد با آن در منطقه یاد کرد. او اشاره کرد که این نیروها به تجهیزات آرامکو، شرکت نفت عربستان سعودی، و کشتی‌های اماراتی حمله کرده‌اند و کوشیده‌اند مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، را ترور کنند. امارات، بحرین، سودان و مراکش، چهار کشوری هستند که در جریان «توافق ابراهیم» در سال گذشته روابط خود با اسرائیل را عادی‌سازی کردند. عربستان سعودی هنوز چنین نکرده است و می‌گوید تنها در صورت حل مسئله فلسطین و پایان اشغال غیرقانونی سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل، چنین خواهد کرد. در عراق، هرگونه تلاش برای ارتباط با اسرائیل می‌تواند با «مجازات قانونی» مواجه ‌شود. اخیرا کنفرانسی با خواست عادی‌سازی روابط با اسرائیل، با حضور ۳۰۰ نفر در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق، برگزار شد، اما بسیاری از شرکت‌کنندگان آن تحت فشارهای سیاسی موجود، فراخوان خود به عادی‌سازی را پس گرفتند.

آقای هولاتا در مورد رابطه کشورش با آمریکا هم سخن گفت. او گفت که واشنگتن و تل‌آویو «شاید راجع به همه چیز توافق نکنند، اما هدف مشترک‌مان جلوگیری از رسیدن ایران به قابلیت دستیابی به تسلیحات هسته‌ای و محدود کردن غلبه آن بر منطقه است.»

 در پی خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، از برجام در سال ۲۰۱۸، ایران اقدامات هسته‌ای خود را گسترشی چشمگیر داده است و حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز به شدت محدود کرده است. پس از آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن، مذاکراتی غیرمستقیم بین تهران و واشنگتن برای بازگشت آمریکا به برجام و احیای آن توافق آغاز شد که قرار بود شامل پس‌رفت هسته‌ای ایران نیز باشد. ایران اما چند ماه پیش آن مذاکرات را متوقف، و تداوم آ‌ن‌ها را به بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری موکول کرد. اولین دور مذاکرات در دولت ابراهیم رئیسی قرار است تا چند روز دیگر (۲۹ نوامبر) در وین از سر گرفته شود.

پیش از آغاز دور جدید مذاکرات، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، روز دوشنبه به ایران سفر می‌کند و سپس شورای حکامِ آن نهادِ وابسته به سازمان ملل در وین جلسه خواهد داشت تا در مورد ایران تصمیم‌گیری کند.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در آژانس و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز یکشنبه در توییتر نوشت: «مدیر کل آژانس در روزهای ۲۲ و ۲۳ نوامبر به تهران می‌رود. این فرصتی خوب برای آژانس و مقامات جدید در ایران است تا تماس و همکاری نزدیک‌تری در مسائلی که در آن منفعت مشترک هست، برقرار کنند. ما برای هر دو طرف آرزومند صحبت‌های مفید هستیم.»

ما ژائوشو، معاون وزیر خارجه چین، روز جمعه صحبتی تلفنی با سرگئی ریابکوف، همتای روس خود، و راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران داشت. فو کونگ، مدیر کل اداره کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین، روز یکشنبه در توییتر با اشاره به آن گفت‌وگوی تلفنی در مورد مسئله هسته‌ای ایران، گفت: «چین، روسیه و آمریکا همچنان به مذاکرات خود ادامه می‌دهند تا به حل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران برسیم.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، چند روز پیش در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود که «ایران قصد ندارد در بن‌بست‌های باقی‌مانده در گفت‌وگوهای پیشین بماند… معتقدم که اگر طرف‌های مقابل با رویکردی جدی و مثبت وارد وین شوند، دستیابی به یک توافق خوب، آن‌هم در کوتا‌مدت، امکان‌پذیر است.
+46
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.