ادعای وزیر خارجه ایران: برای «ورود و برگشت» ایرانیان خارج از کشور تضمین می‌دهیم

 حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایرانوزیر خارجه ایران روز یکشنبه ۳۰ آبان با بیان این‌که «ایران‌هراسی» به معضلی در میان ایرانیان خارج از کشور مبدل شده است، تاکید کرد «بحث ایرانیان دوتابعیتی باید یک‌بار برای همیشه حل شود».

حسین امیرعبداللهیان همچنین از راه‌اندازی سامانه‌ای در وزارت خارجه تا چند روز آینده خبر داد که به گفته او، ایرانیان خارج از کشور با مراجعه به آن می‌توانند اطمینان حاصل کنند که مشکلی برای «ورود و برگشت» ندارند.

او که در نشست مدیران شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور صحبت می‌کرد، افزود اگر به‌رغم تایید سامانه، مشکلی در بدو ورود یا هنگام خروج از کشور پیش آمد، «وزارت خارجه مسئول است».

آقای امیرعبداللهیان نگفته است که وزارت خارجه قرار است چگونه این مسئولیت خود را انجام دهد. ضمن این‌که در بسیاری موارد، سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران که زیرنظر رهبر جمهوری اسلامی است اقدام به بازداشت افراد دو تابعیتی یا اتباع خارجی می‌کند.

وزیر خارجه ایران با تاکید بر این‌که «ما این مسئله را تضمین می‌کنیم» گفت: «ایران‌هراسی در بین ایرانیان خودمان در خارج از کشور اکنون یک معضل است».

او همچنین تدوین آن‌چه را که «قانون ایرانیان خارج از کشور» خوانده است، ضروری دانست.

امیرعبداللهیان تصریح کرد بحث ایرانیان دوتابعیتی و مسائل حقوقی مربوط به آن‌ها، موضوعی است که باید در سطح قانون‌گذاری در مجلس به آن پرداخته شود.

وزیر خارجه ایران در حالی از دادن تضمین برای ورود و خروج بدون مشکل ایرانی‌های خارج از کشور سخن به میان می‌آورد که نهادهای امنیتی مختلف جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر اقدام به بازداشت شمار زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی کرده و گزارش‌های بازجویی آن‌ها که تحت فشار اخذ می‌شود، مبنای کیفرخواست‌ها توسط قوه قضائیه بوده است.

در حال حاضر دو نهاد «حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران» و «وزارت اطلاعات» بیشترین نقش را در بازداشت و پرونده‌سازی برای ایرانی‌های خارج از کشور دارند و معمولا در این زمینه با هم رقابت می‌کنند.

بسیاری از این افراد تاکنون به جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام متهم شده‌اند. در برخی موارد هم بازداشت‌شدگان با زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر مبادله شده‌اند.

این رویه حکومت بارها از سوی دولت‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در سراسر دنیا محکوم و به «گروگان‌گیری» و «باج‌خواهی» با هدف «پیشبرد اهداف سیاسی» تعبیر شده است.
شهروندان بریتانیا و آمریکا آماج اتهامات امنیتی جمهوری اسلامی
کشورهای آمریکا و بریتانیا، در حال حاضر، بیشترین زندانی را در ایران دارند. از کشورهای اتریش، آلمان، فرانسه و سوئد نیز شهروندانی در ایران تحت بازداشت و در حبس هستند.

سیامک نمازی، تاجر و شهروند ایرانی-آمریکایی، سال ۱۳۹۵ در جریان سفر به ایران بازداشت و به تحمل ده سال حبس محکوم شد؛ او بدون حتی یک روز مرخصی همچنان پس از پنج سال در زندان اوین به سر می‌برد.

باقر نمازی، پدر سیامک نمازی، نیز همچنان برای خروج از ایران با ممنوعیت مواجه است.

باقر نمازی، از مقامات سابق یونیسف که سال‌ها مقیم آمریکا بود، پنج سال پیش برای پیگیری وضعیت فرزند زندانی خود، سیامک نمازی به تهران رفت اما او نیز بازداشت شد. گزارش‌ها حاکی است که به‌رغم حکم دادگاه مبنی‌بر پایان یافتن محکومیت این شهروند ۸۴ ساله ایرانی-آمریکایی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از خروج او از ایران جلوگیری می‌کند.

مراد طاهباز و عماد شرقی از دیگر شهروندان ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران هستند.

مراد طاهباز، از فعالان محیط زیستی، به اتهام همکاری با آمریکا، بنابر رای صادر شده از سوی دادگاه در آبان ۱۳۹۸، به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌ و بر اساس برخی گزارش‌ها به بیماری سرطان مبتلا است.

مقام‌های ایالات متحده در دولت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین و جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا، موضوع زندانیان دوتابعیتی را همواره اولویتی مهم خوانده‌اند. با این حال، تلاش‌ها برای آزادسازی ایرانی‌-آمریکایی‌های زندانی در ایران تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

عماد شرقی نیز بهمن سال ۹۹ با حکم دادگاه به اتهام «جاسوسی» در ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

گفته می‌شود که تعداد بیشتری از شهروندان آمریکا، با ضبط گذرنامه‌هایشان از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی تحت بازجویی قرار دارند اما هویت و شمار این افراد تاکنون فاش نشده است.

نازنین زاغری-رتکلیف، مهران رئوف و انوشه آشوری از جمله شهروندان ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران هستند.

نازنین زاغری،‌ کارمند بنیاد تامسون رویترز، فروردین سال ۹۵ در پایان سفرش به ایران که برای دیدار خانواده خود رفته بود، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. از چند ماه پیش،‌ با وجود پایان یافتن دوران محکومیت این شهروند دوتابعیتی، حکومت جمهوری اسلامی با گشودن پرونده‌ای جدید علیه او، بار دیگر خانم زاغری را به یک‌سال زندان محکوم کرده است.
دارندگان تابعیت اروپایی زندانی در ایران
روزنامه دولتی آلمان روز ۱۶ آبان ۱۳۹۹ گزارش داد که دست‌کم چهار شهروند آلمانی در بازداشت حکومت ایران به سر می‌برند.

یکی از این شهروندان ناهید تقوی شهروند ایرانی- آلمانی است که به گفته دخترش ۲۵ مهر ۱۳۹۹ در منزلش در تهران بازداشت شد و اکنون در سلول انفرادی در اوین زندانی است. مقام‌های قضایی ایران تاکنون هیچ دلیلی برای بازداشت او ارائه نداده‌اند.

یکی دیگر از این چهار نفر جمشید شارمهد، مسئول گروه مخالف جمهوری اسلامی به نام تندر بود که روز ۱۱ مرداد امسال خبر ربوده شدن او در دوبی و انتقالش به تهران توسط ماموران حکومت ایران منتشر شد.

فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی-فرانسوی و پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، روز ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه به اتهام «جاسوسی» بازداشت شد.

روزنامه فرانسوی «فیگارو» در تحلیلی که به دلایل بازداشت فریبا عادل‌خواه، پرداخته است هدف از نگهداری این زندانی را مبادله با جلال روح‌الله‌نژاد، شهروند ایرانی بازداشت شده در فرانسه، عنوان کرده است. بر این اساس، آقای روح‌الله نژاد با حکم دادگاه، در معرض استرداد به امریکا قرار دارد و نتیجه این استرداد ممکن است با ۶۰ سال زندان برای او همراه باشد.

علاوه‌بر افراد یاد شده، شهروندان دوتابعیتی دیگری مانند احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی-آلمانی و کامران قادری شهروند ایرانی-‌اتریشی، با اتهاماتی چون «جاسوسی و همکاری با دول متخاصم» و «اخلال در امنیت کشور» به حبس‌های طولانی‌مدت در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران محکوم شده‌اند.
+20
رأی دهید
-84

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  اره ارواح ننت تضمین می دهی بعدم‌می گویی قوای ایران مجزا هستن و کار از ما بر نمی اید بروید قوه‌قضاییه اعتراض کنید . تو نمی توانی به شب به خانه رفتن خودت تضمین بدهی ، خودتو می گیرن در می‌کنند و می برند . چرا حرف مفت می زنی ؟
  7
  140
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  از اون طرف میخ اعظم به پیروانش میگه آتش به اختیار باشید, از طرف دیگه این نوکر درجه دو میخ اعظم میگه من تضمین میدم که اتفاقی براتون نمیوفته.
  5
  71
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  DerTyp - سنندج، ایران

  به نظر میرسد انگلستان ،پول را اتمام کمال پرداخت کرده و نظام به فکر گروگانگیری شهروندان دو تابعیتی از کشور های دیگر مخصوصا اروپا هست تا هم پولی طلب کنند هم تروریست های دیپلمات نشانشان را از زندان آزاد کنند. منتظر گروگانگیری در ماهها اینده باشید.
  15
  62
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  برای ورود که تضمین لازم نیست، همه اونایی که دعوت کردید و بعد سر از اوین در آوردند مشکلی برای ورود نداشتند! . تصمین برای آزادی و خروج لازم است که اونم دست تو نیست! در جمهوری اسلامی حکومت جهل و دروغ و ریا هیچ تصمینی برای هیچ چیز وجود ندارد!
  3
  66
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  فک کنم کمبود گروگان دارند و اینم مامور دون پاشیدنه . واقعا مایه شرم هستش که حکومتی با افتخار ایرانی ها رو با ایرانی ها مبادله میکنه! الان به همین ایرانی های دو‌تابعیتی که تو زندانها بدون اتهام و مدرکی نگه داشتید و با پررویی اعلامم میکنید که طرفهای خارجی بیان مبادله کنیم تضمینت رو‌نشون بده بعد زر بزن. الان متاسفانه خیلی از مردم میرن ترکیه بستگانشون رو میبینند. انقدر خرتوخره که فقط کافیه بفهمند شغلی حتی یکم مهمی گرفتی سریع برنامه میره توی گروگانگیری و تعویض گروگان. واقعا این احمق چی فرض میکنه مردم رو.
  10
  57
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  بعد از ۴۳ سال چه تضمینی میخواهید بدهید؟ جای خودت که سست تر از تضمین شماست . همه را راندید و فراری دادید ، اموالشان را بین خود تقسیم کردید ، اجازه کار و کاسبی نمیدهید و هزاران شرط و شروط هم میگذارید . برگردن که دست رنج این چند سال دوری را هم غصب کنید؟ اینها یک روزی برمیگردن ولی این شماها هستید که باید بروید.
  12
  52
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  کسی که دزدی یا وطن فروشی نکرده باشه هیچ ترسی نداره میره ایران و میاد فقط کسانی که کاری کردن یا ریگی به کفششون هست حالا میخواند برگردند میترسن.
  86
  22
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  باشه مهندس - اسن، آلمان

  خلاصه کلام کفگیر ته دیگ خورده دونبال مایه هستن باید به اینها گفت بفرما آناناس.
  8
  41
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  خوش باور - تهران، ایران

  این گثافتها به کدام قولشان پایند بودند که این نوچه بسیجی حالا او ضمانت میکند .اینها سر تا پایشان دروغ وریا است .ای ایرانیهای عزیز خارج از ایران .باور نکنید .این زالوها بخاطر پول ثروت .جان ایرانی برایشان هیچ ارزشی ندارد . اما در انتها اکر شرایط مهاجرت آسان شود هشتاد درصد ایرانیان به خارج میروند . در ایران زندکی کابوسی است که انتها ندارد . لعنت ابدی برای همدستان ضحاک زمان و آخوند کثافت .
  13
  33
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  بیایی به پاسدار خم بشی تا پاس رو تمدید کنه، هم از آخور بخوری هم توبره،دوشخصیتی بشی.، اینا ۱۰ میلیون رو دو شخصیتی کردن،هدف اینه ملتی دو شخصیتی، با دو شخصیت کاملا متضاد با خارج بدست میاد، برای داشتن منافع آنجا به آخوند فحش میده اینجا خم میشه،
  4
  16
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  به نظر مى رسد ایشان از بیخ نادان است یا تظاهر مى کند٬ شهروند ایرانى مى خواهد بعد از مثلا سى سال برود و دیدارى کند و بلافاصله جلب مى کنند که شما تو این همه سال تو فلان کشور چکار مى کردى برا چى رفته بودى با کیها در تماس بودى و از همان رشته سئوال ها که مترادف است با مقام سپاهى که مى گوید ۹ تا کشته دادیم به جاش ۹ تا سیلى به امریکا زدیم خوب٬ مردم هم مى گویند ایواله بابا دمت گرم بزن از این سیلى ها تا مى تونى٬ اصلا صد هزار سیلى بزن ....یک معادله جبرى است ۹ تا سیلى ۹ تا کشته داد پس صد هزار چندتا...........خودتان حساب کنید.
  3
  22
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  "افزود اگر به‌رغم تایید سامانه، مشکلی در بدو ورود یا هنگام خروج از کشور پیش آمد، «وزارت خارجه مسئول است" داداچ! اخه اینقدر احساس مسئولیت یه وقت خفه اتون نکنه؟ شما هواپیما رو با ١٧٦ مسافر گل زدین و پرپر کردین، دارین میندازین تقصیر خلبان. شما فعلا مسئولیت کارهایی که رو که کردین بعهده بگیرین، اینده پیشکش
  5
  25
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  آدم عاقل حرف های این نابکاران دیو صفت را همیشه باید برعکسش کنه. این نا بخردان بی وجود زیاد از افعال معکوس استفاده می کنند. ایرانی های عزیز خواب دیدند براتون برای باج گیری و سرکیسه کردنتون.
  6
  27
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  شما اگر راست میگی به حکومت مافیایی آخوندیت بگو دست از آدم ربایی و آزار افرادی که در خارج و داخل کشور جرمشان تنها مخالفت با روش حکومتداری آخوندهاست بردارند و افراد بیشماری راهم که در غل و زنجیر بخاطر این مسئله هستند را رها کنند بعدش ایرانیهای خارج از کشور بدون تضمین هم با علاقه به کشور خودشان باز خواهند گشت.از شما بیزاریم
  2
  11
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا
  به روح الله زم هم تضمین داده بودید! بیشرفهای داعشی شما پدر و مادر داعش هستید. از بزرگتون که خمینی بود دروغگو و فاسد بود تا رهبر مفعول عملی تون سید علی طهرانی رهبر داعش!
  3
  13
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این رژیم به خیلی ها ظلم کرده ، بنابراین هرگز نمیتونه مردمی بشه ، در کشوری که گزینش در دانشگاه ، مراکز علمی ، شغل های اداری ، ارتش ، شهرداری و غیره نه بر اساس دانش و توانایی و استعداد بلکه ، قوم وخویش بازی ، آقازاده بودن ، پاچه خور و ماله کش و چاپلوسی باشد ، جایی برای افراد تحصیل‌کرده نخواهد بود ، یک نمونه آشکار جناب وزیر امور خارجه ، حتی انگلیسی حرف زدنش هم زیر سواله ، فارسی آکادمیک هم بلد نیست ، اما شده وزیر امور خارجه ،
  2
  11
  دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  وضعیت اقتصادی ایران و دولت خیلی افتضاح است و از این طریق می خواهند انسانها را به ایران بکشند و مثل همیشه به گروگان بگیرند تا از این طریق پول به دست بیاورند. از این ملاها کثیف تر در دنیا نمی توان پیدا کرد
  0
  1
  دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.