پیشنهاد روزنامه جمهوری اسلامی: بودجه حوزه‌های علمیه را حذف کنید

دویچه وله :روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله‌ خود پیشنهاد کرده که بودجه حوزه‌های علمیه و نهادهای مذهبی و فرهنگی حذف و به بودجه آموزش و پرورش اضافه شود. نویسنده این سرمقاله تاکید کرده که هدف تقویت حوزه‌های علمیه است و نه تضعیف آنها.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله آخرین شماره خود پیشنهاد کرده که دولت سیزدهم در اولین لایحه بودجه خود با یک "اقدام شجاعانه" بودجه "حوزه‌های علمیه و موسسات وابسته به آنها و همینطور بنیادها و مؤسساتی که خارج از دستگاه‌های مرتبط با قوای سه‌گانه و متعلق به افراد خاص و موضوعات خاص هستند"، را قطع کند.

نویسنده این سرمقاله متذکر شده که این موسسات در ابتدای انقلاب ردیفی در بودجه کشور نداشتند و این مسئله به تدریج اتفاق افتاد. او همچنین مدعی شده که آیت‌الله خمینی مخالف اختصاص بودجه دولتی به حوزه‌های علمیه بوده است.

در این سرمقاله به اهمیت مستقل بودن حوزه‌های علمیه و عدم وابستگی آنها به دولت اشاره شده و آمده است: «حوزه‌های علمیه در طول تاریخ، مستقل از دولت‌ها اداره شدند و بودجه آنها از وجوه شرعیه و هدایای مردم تأمین می‌شد. همین ویژگی موجب استقلال حوزه‌ها و روحانیت شیعه بوده و زمینه‌ساز قدرت معنوی و نفوذ فوق‌العاده مراجع و علمای دین در قلب توده‌های مردم شد.»

نویسنده سرمقاله جمهوری اسلامی، وابستگی حوزه‌های علمیه به بودجه دولت را دلیل فاصله افتادن بین این موسسات و مردم دانسته و نوشته است: «نباید اجازه داده شود این فاصله زیادتر شود و باید با قطع کردن بودجه دولتی حوزه‌ها زمینه‌ برای از بین رفتن فاصله ایجادشده فراهم گردد.»

در این مقاله علاوه بر حوزه‌های علمیه، به موسسات دیگری هم اشاره شده که بایستی بودجه آنها قطع شود، از جمله "بنیادهائی که برای ترویج اشخاص تأسیس شده‌اند" که می‌تواند اشاره‌ای به "بنیاد حفظ و نشر آثار امام خمینی" باشد و نیز موسسات فرهنگی که به نوشته سرمقاله‌نویس روزنامه جمهوری اسلامی "نه ‌تنها خدمتی به فرهنگ نمی‌کنند بلکه فقط مقادیری ساختمان و وسیله نقلیه و سایر امکانات را معطل نموده و مبالغی حقوق به افرادی پرداخت می‌کنند که بود و نبودشان تفاوتی ندارد".

نویسنده این مقاله با اشاره به مشکلات عدیده آموزش و پرورش پیشنهاد داده که بودجه این موسسات قطع شده و به آموزش و پرورش اختصاص داده شود. در پایان این سرمقاله آمده است: «این اقدام شجاعانه را دولت سیزدهم باید از همین اولین بودجه‌ای که تدوین می‌کند انجام دهد. بودجه کل کشور نیازمند جراحی عمیق است. این جراحی را اگر امروز انجام ندهید، فردا قطعاً دیر است.»

بر اساس جدولی که روزنامه تجارت نیوز منتشر کرده، بودجه بسیاری از نهادهای مذهبی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل افزایشی چشمگیر داشته است. به عنوان مثال مرکز خدمات حوزه علمیه ۲۵ درصد، سازمان اوقاف و امور خیریه ۴۱ درصد، دانشگاه علوم و معارف قرانی ۴۸ درصد و سازمان حج و زیارت ۶۴ درصد افزایش بودجه داشته‌اند.
+129
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  خیلی هم بیخود کردند. حتما فردا هم میخوان بگن در بودجه سربازان گمنام سایبری هم تجدید نظر کنید.
  18
  3
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momiji - توکیو، ژاپن

  پیشنهاد آجر کردن نون ، انگلها و مفتخورای دگرباش و بشکه نشین حوزه ها از طرف این روزنامه عالی و بجاست ولی متاسفانه این پیشنهاد ره بجایی که نداره هیچ ، ممکنه باعث توقیف این روزنامه هم بشه!
  4
  32
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  موافقیم .ایران میشه بهشت.نسل اخوند مفتخور منقرض میشه
  3
  36
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  تو این چند سال یک حرف خوب از این روزنامه بیرون اومد. به فردا فکر کن.
  7
  38
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  اخوندها برای مفتخوری و تنه لشی همه کاری می کنند و هرگز حاضر نخواهند شد که هزینه های مفتخوری آنها قطع بشود حتی اگر دولت هیچ پولی نداشته باشد به یک شکلی به مفتخوری ادامه خواهند داد.
  15
  32
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اگر این رو واقعا گفته و پس پرده چیزی نیست، باید امیدوار بود. مملکتی که تحصیل رایگان جاش رو به گرفتن شهریه به انحاء مختلف حتی در مدارس دولتی داده، چرا باید برای تحصیل یکعده مفتخور گدا حتی بیاد پول دستی هم بهشون بده. اتفاقا نظر خوبیه. اگر میخواهید ریشه اخوند رو بخوشکونید باید فیضیه رو باز بگذارید منتها هر کسی خواست اخوند بشه باید بیاد عین مدرسه خصوصی شهریه بده. قول میدم به یکسال نکشیده همه اشون جمع میکنن میرن دنبال گدایی سر چهارراه یا قبرستونها
  3
  31
  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.