یائسگی باعث شد حس کنم از درون تهی می‌شوم

بی بی سی :"من آدم روزهای چهار‌شنبه و یکشنبه هستم. نخندید، این دو روز هفته نوبت آن است که موهایم را تقویت ‌کنم، ماسک آرایشی روی پوست صورتم بگذارم و پچ هورمون‌درمانی جانشین را عوض ‌کنم. این برنامه‌ای است که برای مراقبت از خودم دارم".

آدل مارتین، ۵۱ ساله در حالی که در رستورانش نشسته است برچسب‌های که دو بار در هفته بالای ران خود می‌‌چسباند به ما نشان می‌دهد.

او اکنون بعد از گذراندن دوران یائسگی، به دیگر زنان برای عبور از این مرحله دشوار زندگی راهنمایی می‌کند.

عوارض یائسگی آدل خیلی زود شروع شد زمانی که فقط ۳۹ سال داشت و در بخش امور مالی کار می‌کرد. این دوران و عبور از آن برای او حدود سه سال طول کشید و او می‌گوید این تجربه بر تمام عرصه‌های زندگی او اثر گذاشت.

"احساس می‌کردم از درون تهی می‌شوم، یا در حال گریه‌ و زاری بودم یا به شدت بد‌اخلاق و بهانه‌گیر شده بودم. این رفتار‌ها برای اطرافیانم خیلی سخت بود".

"سر کار و همراه با گروه همکارانم خیلی تلاش می‌کردم که گریه نکنم یا فریاد نکشم".

او اعتماد‌به نفس خود را از دست داده بود و دچار نوسانات خُلقی و "مِه آلودگی ذهنی" می‌شد. علاوه بر آن همه عوارض معمول یائسگی مانند گر‌گرفتگی را هم داشت.

"احساس گر‌گرفتگی شدیدی بود. از بیرون دیگران فقط می‌دیدند که عرق کرده‌ام اما من حس می‌کردم از درون می‌سوزم و قفسه سینه‌ام فشرده می‌شود و گاهی احساس خفگی می‌کردم و دلم می‌خواست بیرون بروم".

آدل تعریف می‌کند که یکی از عجیب‌ترین موارد از ۳۴ نشانه یائسگی را تجربه کرده است، احساس شوک الکتریکی.

او می‌خندد و می‌گوید:"واقعاً خنده‌دار بود".

اما آنچه او تجربه کرد و در آن دوران از سر گذراند به‌هیچ‌عنوان خنده‌دار نبود.

وقتی از روزهایی حرف می‌زند که ناچار شد کارش را ترک کند صدایش می‌لرزد.

"دشوار‌ترین لحظه وقتی بود که در آینه نگاه می‌کردم و خودم را نمی‌شناختم و این همان چیزی بود که باعث شد کارم را در هیئت مدیره از دست بدهم. اعتماد‌به نفسم از دست رفته بود، مدام احساس گر‌گرفتگی می‌کردم، پوست و موهایم دیگر مثل قبل نبود. احساس می‌کردم به‌طور کامل وجودم را از دست داده‌ام. آن زمان نمی‌دانستم چرا اینطور شده‌ام. این یائسگی بود".

وقتی آدل هورمون‌درمانی جانشین (اچ‌آر‌تی) را شروع کرد، آسوده شد. هورمون‌درمانی باعث شد دیگر خبری از گرگرفتگی نباشد بتواند به روشنی و با تمرکز فکر کند.

۹ سال از آن زمان می‌گذرد و او هنوز از این پچ‌های هورمونی برای حفاظت در برابر پوکی استخوان استفاده می‌کند.

هر برچسب حاوی دو هورمون است، استروژن و پروژسترون.

در اسکاتلند، ولز و ایرلند‌ شمالی نسخه‌های هورمون‌درمانی سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان اچ اس) رایگان است.

کارولین هریس، نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا لایحه‌ای به پارلمان ارائه داده است که در انگلستان نیز هورمون‌درمانی رایگان شود.

او هورمون‌درمانی جانشین را "برای همه" توصیه نمی‌کند اما معتقد است که باید امکان چنین انتخابی وجود داشته باشد.
کارولین هریس، نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا پیشنهاد کرده است که نسخه‌های هورمون‌درمانی در انگلستان هم رایگان شوند"ما از ٪۵۱ از جمعیت کشور حرف می‌زنیم که با این عارضه رو‌به‌رو هستند و نیاز به این است که در صورت تمایل بتوانند از هورمون‌درمانی جانشین استفاده کنند".

او این لایحه را به عنوان بخشی از کارزار گسترده تر برای افزایش آگاهی در مورد یائسگی ارائه داده است.

"موضوع فقط هورمون‌درمانی جانشین نیست، بحث تحصیل و آموزش، کار و اشتغال و روابط میان افراد است. موضوع مطرح کردن مشکل و گفتگو و تبادل‌نظر درباره آن است".

این لایحه بی‌تردید باعث می‌شود در پارلمان بریتانیا درباره یائسگی بحث شود.

ماریا کالفیلد، معاون وزیر بهداشت بریتانیا قول داده است که این موضوع از اولویت‌های برنامه‌ بلند‌مدت بهداشت زنان در دولت باشد.

بنا بر آمار مؤسسه خیریه یائسگی، فقط ٪۱۲ زنان در بریتانیا از هورمون‌درمانی جانشین استفاده می‌کنند.

برخی معتقدند که اطلاعات نادرست و ناآگاهی بیش از هزینه مانع زنان برای استفاده از هورمون‌درمانی جانشین است.

پژوهش ناتمامی که اوایل دهه ۲۰۰۰ در ایالات متحده انجام شد باعث تبلیغات گمراه‌کننده‌ای درباره خطرات احتمالی هورمون‌درمانی جانشین شد که هنوز هم به دلیل بازداشتن زنان از هورمون‌درمانی جانشین، مقصر دانسته می‌شود.

دولت می‌گوید: "مهم" است که یائسگی را جدی بگیریم و "زنان حمایت‌های لازم در این زمینه دریافت کنند".

دولت اعلام کرده است که متعهد می‌شود تا زنان با اطمینان بتوانند به درمان‌های لازم برای یائسگی با بهترین کیفیت دسترسی داشته باشند از جمله هورمون‌درمانی جانشین که برای زنانی با عوارض حاد یائسگی، رگ حیاتی است".
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.