سوگند بی‌گناهی متهمان رد شد

حکم تبرئه 3 متهم به‌قتل در حالی از سوی قضات دیوان عالی کشور رد شد که آنها در مراسم قسامه بر بی‌گناهی خود سوگند یاد کرده بودند.

به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، رسیدگی به این پرونده از یک سال قبل به‌دنبال آتش‌سوزی در کانکسی در شهرری آغاز شد. پس‌از حضور مأموران آتش‌نشانی و خاموش کردن آتش، جسد سوخته دو مرد ناشناس داخل کانکس پیدا شد. در بررسی‌های بیشتر مشخص شد این دو مرد قبل از آتش‌سوزی به قتل رسیده بودند. به این ترتیب اجساد با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل شدند و شناسایی عامل یا عاملان جنایت در دستور کار مأموران پلیس قرار گرفت.

هرچند شدت سوختگی به حدی بود که اجساد قابل شناسایی نبودند اما با این حال مأموران موفق شدند هویت دو قربانی را شناسایی و خانواده‌های‌شان را پیدا کنند.

پدر یکی از مقتولان گفت: پسرم مدتی قبل با یکی از دوستانش به‌نام مسعود اختلاف حساب داشت و فکر می‌کنم او در قتل پسرم نقش داشته است. با این اظهارات مسعود 26ساله بازداشت شد اما اتهامش را نپذیرفت. در ادامه تحقیقات دو متهم دیگر به‌نام‌های کریم و اسماعیل نیز به‌عنوان مظنون بازداشت و در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند.

متهمان در نخستین جلسه دادگاه مدعی شدند که بی‌گناه هستند و می‌توانند شاهدانی را برای اثبات ادعایشان به دادگاه معرفی کنند. به این ترتیب سه متهم بار دیگر به دفاع از خود پرداختند.

در جلسه دوم دادگاه اولیای دم هر دو مقتول درخواست قصاص کردند و خواهان روشن شدن علت قتل شدند اما متهمان با رد اتهام قتل به دفاع از خود پرداختند.

یکی از متهمان در دادگاه گفت: من و یکی از مقتولان با هم اختلاف حساب داشتیم. اما مشکل حل شد و دیگر اختلافی نداشتیم. تا اینکه شنیدم او به قتل رسیده است. حالا هم من بی‌دلیل بازداشت شده‌ام.

متهم دوم نیز در دفاع از خود گفت: من آن شب اتفاقی در آن محل بودم. پس از آن چون وسیله‌ای برای بازگشت به خانه نداشتم با پسرخاله‌ام تماس گرفتم که پاسخ نداد. به او پیامک ارسال کردم و از او خواستم دنبالم بیاید. چون پسرخاله‌ام پاسخ نداد این بار به دخترخاله‌ام پیامک ارسال کردم و از او خواستم تا برادرش را دنبالم بفرستد. اما همین موضوع و آنتن دهی گوشی موبایلم در نزدیکی محل جنایت باعث شد اشتباهی بازداشت شوم. من اصلاً قربانی‌ها را نمی‌شناختم و اشتباهی دستگیر شدم.

در ادامه متهم دیگر هم عنوان کرد: چون هنگام آتش‌سوزی من در آن حوالی حضور داشتم پلیس بی‌دلیل مرا بازداشت کرد.

به این ترتیب قضات دادگاه پرونده را از موارد لوث تشخیص داده و حکم به برگزاری مراسم قسامه دادند. ولی چون اولیای دم دو قربانی نتوانستند 50 نفر از بستگان نسبی خود را برای ادای سوگند به دادگاه معرفی کنند آنها ادای قسم را به متهمان واگذار کردند و سه متهم بر بی‌گناهی خود قسم خوردند و حکم تبرئه آنها صادر شد.

اما حکم صادره با ایراد از نحوه برگزاری مراسم قسامه از سوی قضات دیوان عالی کشور نقض شد و پرونده برای از سرگیری تحقیقات و افشای راز قتل دو مرد جوان بار دیگربه شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران برگردانده شد.
+0
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.