چای پوئر؛ یک انتخاب متفاوت برای کاهش وزن

چای پوئر ممکن است به تولید کمتر چربی‌های جدید کمک کند، در شرایطی که چربی ذخیره شده بیشتری را در بدن می‌سوزاند که این شرایط می‌تواند به کاهش وزن منتج شود.

چای پوئر (در فارسی پیور نیز نوشته شده است) نوعی منحصر به فرد از چای تخمیر شده است که به طور سنتی در استان یوننان چین تهیه می‌شود. این چای از برگ‌های درختی به نام "درخت قدیمی وحشی" که در این منطقه رشد می‌کند، تهیه می‌شود.

اگرچه انواع دیگری از چای تخمیر شده، مانند کامبوچا وجود دارند، اما چای پوئر گزینه‌ای متفاوت است، زیرا خود برگ‌ها به جای چای دم کرده تخمیر شده اند.

پوئر به طور معمول به شکل تکه‌های فشرده شده برگ‌های چای در دسترس است، اما می‌تواند به شکل برگ‌های فشرده نشده نیز به فروش برسد. افراد بسیاری چای پوئر را نه فقط به دلیل فواید سلامتی که چای ارائه می‌کند، بلکه فواید مواد غذایی تخمیر شده می‌نوشند.

خرید این چای از طریق فروشگاه‌های فیزیکی و مجازی در ایران نیز ممکن است.
فواید و موارد استفاده
ممکن است به کاهش وزن کمک کند: شواهد محدودی وجود دارند که نشان می‌دهند چای پوئر به کاهش وزن کمک می‌کند.

مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه‌های حیوانی نشان داده اند که چای پوئر ممکن است به تولید کمتر چربی‌های جدید کمک کند، در شرایطی که چربی ذخیره شده بیشتری را در بدن می‌سوزاند که این شرایط می‌تواند به کاهش وزن منتج شود.

با توجه به فقدان مطالعات با حضور سوژه‌های انسانی، به پژوهش‌های بیشتر در این زمینه نیاز است. افزون بر این، چای پوئر تخمیر شده است، از این رو می‌تواند پروبیوتیک‌های سالم – باکتری‌های مفید روده – را وارد بدن انسان کند.

این پروبیوتیک‌ها ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کنند که نقشی کلیدی در مدیریت وزن و احساس گرسنگی ایفا می‌کند.

یک مطالعه با حضور ۳۶ فرد دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف سه بار در روز ۳۳۳ میلی گرم عصاره چای پوئر برای ۱۲ هفته به بهبود قابل توجه وزن بدن، شاخص توده بدنی (BMI)، و اندازه چربی شکمی در مقایسه با گروه کنترل منتج شده است.

با این وجود، این پژوهش ثابت نمی‌کند که نوشیدن چای پوئر نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. در بیشتر مطالعات از عصاره‌های بسیار غلیظ استفاده شده است که حاوی مواد فعال در مقادیری بسیار بیشتر از آنچه در چای پوئر وجود دارد، هستند.

به بهبود سطوح کلسترول کمک می‌کند: چندین مطالعه با حضور سوژه‌های حیوانی نشان داده اند که مصرف مکمل عصاره چای پوئر برای سطوح چربی خون مفید است.  عصاره چای پوئر ممکن است از دو روش به کاهش کلسترول کمک کند.

نخست، چای پوئر میزان دفع اسید صفراوی وابسته به چربی غذایی را در مدفوع افزایش می‌دهد، در نتیجه از جذب چربی در جریان خون جلوگیری می‌کند. دوم، مطالعات با حضور سوژه‌های حیوانی نشان داده اند که چای پوئر انباشت چربی را کاهش می‌دهد. این آثار همراه با هم می‌توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند.

باید بار دیگر به این نکته اشاره داشت که در این مطالعات از عصاره‌های بسیار غلیظ استفاده شده است و ثابت نمی‌کنند که نوشیدن چای پوئر نیز می‌توانند آثاری مشابه در انسان داشته باشند.

رشد سرطان را مهار می‌کند: عصاره چای پوئر در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که توانایی از بین بردن سلول‌های سرطان پستان، سرطان دهان، و سرطان روده بزرگ را دارد. در شرایطی که این یافته‌ها نقطه آغاز امیدوارکننده‌ای برای پژوهش‌های آینده هستند، اما در حال حاضر نمی‌توان چای پوئر را به عنوان گزینه‌ای برای درمان سرطان استفاده کرد.
در این مطالعات عصاره‌های بسیار غلیظ به طور مستقیم روی سلول‌های سرطانی استفاده شده اند که روشی مشابه با نوشیدن چای پوئر و تعامل آن با سلول‌های سرطانی در بدن نیست. برای درک تاثیر نوشیدن چای پوئر بر سلول‌های سرطانی به انجام پژوهش‌های بیشتر نیاز است.

ممکن است سلامت کبد را تقویت کند: از آنجایی که چای پوئر می‌تواند به کاهش انباشت چربی کمک کند، ممکن است به پیشگیری یا معکوس کردن بیماری کبد چرب غیرالکلی که به واسطه انباشت بیش از حد چربی در کبد شکل می‌گیرد، کمک کند. اما این نتایج در پژوهشی با حضور سوژه‌های حیوانی کسب شده است.

در مطالعه‌ای دیگر با حضور سوژه‌های حیوانی مشخص شد که عصاره چای پوئر ممکن است از کبد در برابر آسیب ناشی از داروی شیمی درمانی سیس‌پلاتین کمک کند. این نتیجه‌ای امیدوارکننده است، اما پیش از ارائه هر ادعایی درباره تاثیر چای پوئر بر عملکرد کبد به انجام پژوهش‌های بیشتر با حضور سوژه‌های انسانی نیاز است.

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی: بیشتر عوارض جانبی چای پوئر با محتوای کافئین آن مرتبط هستند. با توجه مدت زمان دم کشیدن، چای پوئر می‌تواند حاوی ۳۰ تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین در هر فنجان باشد.  بشتر افراد می‌توانند تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز را تحمل کنند. از جمله عوارض جانبی کافئین بیش از حد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :
- بی خوابی
- سرگیجه
- لرزش
- تغییرات در ریتم قلب
- کم آبی بدن
- اسهال یا ادرار بیش از حد

از آنجایی که غذایی تخمیر شده ممکن است بر میزان باکتری‌های روده انسان تاثیرگذار باشد، امکان تاثیر چای پوئر بر گوارش و به طور بالقوه بروز مقداری ناراحتی گوارشی وجود دارد.

مقدار مصرف: بیشتر افراد می‌توانند با خیال راحت تا سه فنجان چای پوئر در روز بنوشند، مگر این که مقادیر زیاد از سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار نیز مصرف کنند. پژوهش خاصی در مورد این که چه مقدار چای پوئر در روز باید نوشید تا از فواید بالقوه آن برای کاهش وزن بهره‌مند شد، وجود ندارد، اما یک تا دو فنجان (۲۴۰ تا ۴۸۰ میلی لیتر) در روز نقطه آغاز خوبی است.

مصرف بیش از حد: اوردز با چای پوئر بعید است. این چای حاوی کافئین است، از این رو مصرف چندین فنجان از آن در روز در ترکیب با دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار خطر اوردز کافئین را افزایش می‌دهد. علائم اوردز کافئین مانند ضربان قلب نامنظم می‌توانند پس از مصرف ۴۰۰ میلی گرم کافئین ظاهر شوند که این میزان معادل چهار فنجان (۹۵۰ میلی لیتر) یا بیشتر از چای پوئر، با توجه به مدت زمان دم کشیدن آن است. (منبع ۱۹)

یک یا دو فنجان (۲۴۰ تا ۴۸۰ میلی لیتر) چای پوئر خطر کمی برای اوردز ایجاد می‌کند.

تداخلات دارویی: چای پوئر نسبتا بی خطر است و بیشتر تداخلات دارویی به واسطه محتوای کافئین آن است. از جمله دارو‌هایی که ممکن است با کافئین تداخل داشته باشند می‌توان به آنتی بیوتیک ها، برخی دارو‌های محرک، برخی دارو‌های قلب، و برخی دارو‌های آسم اشاره کرد.

اگر هر نگرانی در مورد مصرف کافئین و تداخل با دارو‌های مصرفی خود دارید، باید با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید.

دوران بارداری و شیردهی: کافئین بزرگترین نگرانی در مورد مصرف چای پوئر طی دوران بارداری یا شیردهی به نوزاد است.

اگرچه زنان باردار نیازی نیست کافئین را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنند، اما در مصرف آن نیز نباید زیاده‌روی شود. کارشناسان مصرف بیش از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز طی دوران باردرای را توصیه نمی‌کنند.

از آنجایی که چای پوئر می‌تواند تا ۱۰۰ میلی گرم کافئین در هر فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) داشته باشد، می‌توان میزان متوسط از آن را به رژیم غذایی یک زن باردار اضافه کرد، البته تا زمانی که به طور منظم دیگر نوشیدنی‌های سرشار از کافئین را مصرف نکند.

زنانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند نیز باید مصرف کافئین خود را به حدود ۳۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند، زیرا مقادیر کم کافئین می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.