فرانسه: اگر مذاکرات هسته‌ای ایران ساختگی باشد، برجام بی‌معنی خواهد بود

 ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسهرادیو فردا :وزیر خارجه فرانسه به ایران هشدار داد اگر به صورت ساختگی به مذاکرات هسته‌ای بیاید، برجام «پوچ و بی‌معنی» خواهد شد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه ۲۸ آبان در مصاحبه با روزنامه لوموند فرانسه گفت، باید مذاکرات برجام از جایی آغاز شود که خرداد امسال پایان یافت.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اعضای برجام، به علاوه آمریکا ۳۱ خرداد امسال برگزار شد، اما از آن زمان جمهوری اسلامی در بازگشت به میز مذاکره تعلل کرد و در نهایت قرار شده است ۸ آذرماه این مذاکرات از سر گرفته شود.

فرانسه همچنین روز گذشته در آستانه اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای سوم آذرماه برنامه‌ریزی شده، خواستار «ارسال پیامی محکم» از طرف این شورا به ایران شده است.

آقای لودریان گفت اگر این مذاکرات ساختگی باشد، می‌توانیم برجام را «پوچ و بی‌معنی» ارزیابی کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد آمریکا آماده بازگشت به میز مذاکره از نقطه‌ای است که در در دور قبلی مذاکره حاصل شده بود: «پس آمریکایی‌های می‌توانند فورا به توافق برسند. ما نیز از ۲۹ نوامبر (۸ آذرماه) و روزهای بعد از آن متوجه خواهیم شد آیا ایران هم چنین خواسته‌ای دارد یا نه».

در این میان شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی قرار است پنج روز قبل از دور جدید مذاکرات هسته‌ای وین تشکیل جلسه دهد و آنه‌کلر لگندره سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه اعلام کرد این شورا باید «پیامی محکم» به ایران بفرستد.

ایران طی ماه‌های گذشته همکاری خود با آژانس را محدود کرده و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز چندین بار نسبت به این موضوع اظهار نگرانی کرده است. قرار است آقای گروسی دوم آذرماه، در آستانه اجلاس شورای حکام به ایران سفر کند.

در این میان وزارت خارجه ایران روز جمعه هشدار داد که آژانس باید از «سیاسی‌کاری» اجتناب کند. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز درخواست اعضای برجام برای از سرگیری مذاکرات از نقطه‌ای که در خرداد متوقف شده بود را رد کرده و گفته است با پیشنهادات جدیدی به میز مذاکره خواهد رفت.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز از قول دیپلمات‌های غربی گزارش داده است که زمان برای احیای برجام در حال کم شدن است.

رویترز از قول دیپلمات‌هایی که اشاره‌ای به نام آنها نکرده، روز جمعه گزارش داد که احتمال اندکی وجود دارد که قدرت‌های غربی شورای حکام را به سمت تصویب قطعنامه علیه ایران سوق دهند، چرا که خطر به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای ۸ آذر ماه وجود دارد.
+3
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.