احمدی‌نژاد در پاسارگاد: کوروش قابل حذف نیست + ویدیو

ایندیپندنت فارسی :محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، در سخنانی که در جوار آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد استان فارس ایراد کرد، با بیان اینکه کوروش قابل حذف نیست، گفت: «آن‌هایی که به‌دنبال محو هویت ایرانی‌اند، بدانند که فقط آبروی خود را می‌برند.»
متن سخنرانی روز جمعه در وب‌سایت «دولت بهار» منتسب به هواداران احمدی‌نژاد منتشر شده، اما به تاریخ حضور او در پاسارگاد اشاره‌ای نشده است. با این حال حساب توییتری «مهر فردا» با انتشار عکسی در همین ارتباط، تاریخ آن را ۲۸ آبان درج کرده است.

آقای احمدی‌نژاد در ابتدای سخنرانی خود گفته است: «امروز در کنار مزار مردی ایستاده‌ایم که همه تاریخ در برابر او سر تعظیم فرود آورده است. مردی که اندیشه، گفتار و عمل انسانی او علی‌رغم گذشت ۲۵ قرن و تجربه انواع زمامداری‌ها توسط جامعه بشری، همچنان می‌درخشد.»

او با تشریح مختصر تاریخ ایران باستان در سه دوره پادشاهی هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان، از منشور کوروش به عنوان «نماد اندیشه توحیدی و انسانی» یاد کرد و مدیریت او را عالی‌ترین شیوه «زمامداری انسان‌محور» در ۲۵ قرن توصیف کرد.

رئیس‌جمهوری سابق ایران گفت: «مردم ایران‌زمین همواره به دنبال آزادی، عدالت، صلح و کرامت انسانی برای همگامی و همچنین همزیستی مسالمت‌آمیز با دیگران بوده‌اند. تعصب نژادی و مذهبی در سرزمین ایران راه نداشته است. ایران هیچ‌گاه یک نژاد یا یک قوم خاص نبوده است.»

او در ادامه این پرسش را مطرح کرد که چرا اکنون عده‌ای و جریان‌هایی اصرار دارند این تاریخ درخشان و به‌ویژه نام بلند کوروش را محو کنند. احمدی‌نژاد افزود: «در دوران معاصر دو گروه به دنبال محو تاریخ یا اصل ایران‌اند: گروه اول استعمار پیرو نظام سلطه و گروه دوم عده‌ای که هیچ هنری ندارند و از مقایسه خود با توانمندی‌های تاریخی ایرانیان وحشت دارند.»

به عقیده محمود احمدی نژاد، هر دو گروه اصرار دارند تاریخ ایران به دوران بعد از اسلام محدود شود و تلاش کرده‌اند و می‌کنند تا ملیت ایرانی را در مقابل دیانت قرار دهند. او گفت گروه دوم اصرار دارد که شخصیت کوروش به عنوان نمادی ایرانی انکار یا مخدوش شود.

او اضافه کرد: «متاسفانه عده‌ای در داخل کشور بر اثر جهل یا ماموریت، به‌دنبال کوبیدن کوروش یا محو نام و یاد او از اذهان‌اند. اینان باید بدانند که با این کار نه کوروش را کوچک می‌کنند و نه خودشان بزرگ می‌شوند.

آقای احمدی‌نژاد تاکید کرد: «کوروش قابل حذف نیست؛ همانطور که ایران و ملت ایران قابل حذف از جغرافیا نیستند و آنان که به‌دنبال محو هویت ایرانی‌اند، بدانند که فقط آبروی خود را می‌برند و زحمت ما می‌دارند.»
در ایران، روز هفتم آبان ماه به‌طور غیررسمی «روز کوروش»، نخستین پادشاه و بنیانگذار سلسله هخامنشی نامگذاری شده است و در سال‌های اخیر، بسیاری مردم از نقاط مختلف ایران در این روز برای ادای احترام به او به پاسارگاد می‌روند. با این حال حکومت جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کند مانع از حضور و تجمع مردم در این مکان شود.
+51
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان

  با دیدن ویدئو هرلحظه منتظر بودم کوروش از خواب بیدار شه بگه "اول میگفتین که بخواب خبری نیست حالا توی عنتر اومدی سر قبرمن چی میگی؟"
  3
  35
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  سخن درست از جانب هرکس باشد، پذیرفته است، راه درست همین است که می روی احمدی نژاد، ایران جاویدان است، میهن همه ی ماست، و میهن مانند مادری است که حتی فرزندان ناخلف خودرا می بخشد!
  7
  49
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن
  برو ادم دو رو و دغل این کثافت تیر خلاص زن به وطن پرستان ارتشی و غیر ارتشی همه حرفهاش دورغ هست اول برو اون شروع کلام را که با عربی شروع میکنی حذف کن تو یا از عوامل عربستانی یا از عوامل اسرائیل یا روسیه و امریکا وگرنه یک شخص دیگری که پشتیبانی قوی نداشته باشه و این حرفها را که تو مزدور میزنی بگوید فورا دستگیر و اعدام میشود بقول صادق هدایت این مردم همیشه هر چند سال یکبارگول این حرفها را میخورن و مضحکتر این که همین مردم خودشون باهوشترین مردم دنیا میداند
  5
  11
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  این چی داره میگه خل شده؟ هشت سال رئیس جمهور بود چکار کرد واسه این مکان تاریخی؟ این که همش در حال مسافرت بود از این استان به اون استان و فقط زر میزد، حالا یک کاغذ دستش گرفته و واسه خر کردن یک عده داره اشک تمساح واسه کوروش میریزه!!! برو خودت رو خر کن این مردم خامنه ای رو دارند که این کار رو بهتر از تو بلده
  4
  12
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  این رژیم خوب مردم احمق و زود باور و احساساتی و فراموش کار ایران را شناخته. سوپاپ اطمینانی دیگر بعد از خاتمی ا.ل.د.ن.گ. کسی که در طول ۸ سال ریاست جمهوریش ننگین ترین بوده حالا شده طرفدار مردم احمق ایران. همیشه گفتم کشورم ایران همیشه شرمنده داشتن چنین مردمانی است.
  6
  13
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  مقصد وکیلان را عاقلانه سنجیدیم. مشرب وزیران را عالمانه فهمیدیم. خاک پاک ایران را عارفانه گردیدیم. هرچه را نباید دید ما یکان یکان دیدیم. این زمین بی حاصل جای آبیاری نیست. در جبین این کشتی نور رستگاری نیست
  4
  8
  شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  آنجا قبر کادر حضرت سلیمان است . با این خرافات عقب ماندگی خودتان را توجیح نکنید . دنیا شما را خامنه ای رییسی یا احمدی نژاد می شناسد و کسی در دنیا ایران و ایرانی را جای . نمی گذارد. اگر کوروش وجود دارد او توسط تومروس پادشاه ساها یا ساکاها که در قفقاز و آسیای میانه حکومت می مرد سر بریده شد. چطور امکان دارد در آن زمان به جنوب ایران انتقال داده شود و قبر اینجا باشد . مگر کامیونها یخچال دار وجود داشت . توهم و رویل پردازی و خرافات علما اصلی بدبختی و عقب ماندگی ایران و ایرانی است . علت را در عرب و ترک و مغول و ملا حستجو نکنید . این خرافات و جهالت ملت است که آنها خیلی راحت بر این مملکت حکم می راندند
  3
  0
  شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. توهم و خیالپردازی و محو تاریخ و تمدن دیگران به ترکیه ی در حال سقوط شما وجهه و چهره نمی دهد. واقعیت های تاریخی را در طول 900 سال مهاجرت ترک ها از مغولستان به سوی را غرب را، نمی توانی انکار کنی. تمام این کشورهای به قول شما ترک زبان از درون در حال فروپاشی هستند. کوروش بزرگ همچون پیامبری برای تمام بشریت است و آرامگاه او ابدی است، گفتار نیک، پندار نیک، کردار نیک در دل مردم ایران است
  0
  1
  شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.