قصد وزیر کار برای تغییر کاربری زمین های کشاورزی برای ساختن یک میلیون خانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعیایندیپندنت فارسی :وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قصد دارد طرحی را اجرایی کند که به‌موجب آن زمین‌های کشاورزی به خانه‌های مسکونی تبدیل می‌شوند. حجت‌الله عبدالملکی، نام این طرح خود را «تغییر کاربری‌ها جهت خانه‌دار شدن مردم» گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری انتخاب، حجت‌الله عبدالملکی که پیش‌تر نیز این موضوع را در توییتی مطرح کرده بود، روز پنج‌شنبه ۲۸ آبان در جلسه شورای اداری شهرستان خرمدره بار دیگر پیشنهاد خود را مبنی بر تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به خانه مسکونی تکرار کرد و گفت: «حل برخی از مشکلات نیاز به منابع و برخی نیاز به تصمیم‌گیری مسئولان دارد که مثال مورد دوم، تصمیم‌گیری برای تغییر کاربری‌ها جهت خانه‌دار شدن مردم است که باید آن را انجام داد.»

او در ادامه افزود: «ما به دنبال خانه‌دار شدن یک‌میلیون نفر هستیم و اگر با یک تصمیم بشود مردم را خانه‌دار کرد، باید آن را اجرایی کنیم.»

عبدالملکی، فروردین سال جاری درحالی‌که هنوز به‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتخاب نشده بود، در صفحه شخصی خود مدعی شد که طرح تغییر کاربری اراضی کشاورزی به‌مثابه «انقلاب اقتصادی ۱۴۰۰» است.

او منتقدان طرح خود را به داشتن «کلیشه‌های فکری معیوب» متهم کرده و در رشته توییت خود نوشته بود: «در انقلاب اقتصادی ۱۴۰۰ تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی آزاد و در اختیار مالک خواهد بود؛ یعنی مالک زمین کشاورزی می‌تواند روی زمینش فعالیت صنعتی، دام‌پروری، پرورش طیور و ماهی و حتی ساخت‌وساز کند.»

بر اساس ادعای او «به ازای هر یک درصد تغییر زمین کشاورزی به صنعت، دام‌پروری یا ساخت‌وساز، ۱۲ میلیون شغل جدید ایجاد خواهد شد.»

با وجود اینکه در همان‌ زمان طرح حجت‌الله عبدالملکی با انتقاد بسیار کارشناسان و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت، او بار دیگر این موضوع را مطرح کرده است با این تفاوت که حالا دیگر در قامت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجرایی شدن آن را نیز دنبال می‌کند.

پیش‌تر بابک مومنی، دکترای علوم و مهندسی آب، در واکنش به طرح جنجالی عبدالملکی به خبرگزاری ایرنا گفته بود: «این اظهارنظر حتی در صورت قابل‌اجرا بودن به دلیل ارائه نادرست می‌تواند پیامدهای منفی زیادی در عرصه کشاورزی داشته باشد.»

او با انتقاد از اینکه عبدالملکی بدون مشورت و اعلام نظر نخبگان و اقتصاددانان، طرح خود را «انقلاب اقتصادی ۱۴۰۰» نامیده است، گفت: «نباید راحت بیان شود که ما در کشور محدودیت خاک برای کشاورزی نداریم. اصلا از کجا معلوم آن زمین هم به لحاظ قرار گرفتن روی گسل، لرزه‌خیزی یا مهندسی خاک، استعداد ساختمانی داشته باشد؟ هر دو سوی ماجرا یک کار کاملا تخصصی است که هم اعداد و ارقام مطرح شده در این نظریه را مورد تردید قرار می‌دهد و هم ثابت می‌کند که اینجا خیلی جای اختیارداری مالکانه نیست.»

او در ادامه افزود: «حتی فئودالیسم هم در طول تاریخ این‌طور تخصص را به انزوا نبرده که شکل کنونی این طرح به دنبال آن است.»

 مهم‌ترین ایرادی که کارشناسان و کاربران شبکه‌های اجتماعی به طرح عبدالملکی گرفتند، خطر از بین رفتن اراضی کشاورزی و فراهم کردن زمینه‌ بیشتر برای ویلاسازی در مراتع سرسبز است. اتفاقی که پیامدهای زیست‌محیطی به دنبال دارد و همین حالا نیز به از بین رفتن بسیاری از مراتع ایران منجر شده است.
+5
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Momiji - توکیو، ژاپن
  این عبدلهَچَل خان بِزیر کار و تعاونه یا بِزیر مسکن و شهرسازی !!؟ بطور یقین پشت پرده این طرح افراد دونه درشت رژیم واسه لُفت و لیس و چپاول چنگ و دندون تیز کرده اند !! مثل مسکن مهر و در زمان احمدی‌نژاد که کامل نشد و مقدار قابل توجهی از پول تخصیص یافته هپل و هپول شد و رفت !! خونه ها هم اکثراً به ..... پیوند ، بخاطر سازه و متریال نامرغوب بکار رفته در ساخت!! این جماعت بی شرف و منفعت طلب جُز به جیب خودشون به چیز دیگه ای توجه ندارند و نصایح کارشناسی متخصصین هم ، همه و همه پشم و باد هوا . لعنت بذات کثیفتون.
  2
  9
  شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۲
  ۳۹
  sama128 - شیراز، ایران
  این مملکت خر تو خر و یه مشت مسئول دزد و فاسد نمیدونن چیکاره هستن اینه. جدیدا وزیر کار عبدالملکی گفته برای ساخت مسکن باید زمین های کشاورزی تبدیل به خانه و محل مسکونی و دامپروری و . یعنی کاربریش عوض بشه . یکی نیست به این دکتر الکی و بیسواد بگه دکتر الکی با این طرح زپرتی به جای رسیدگی به مشکلات دزدی فساد بخور بخور حقوق های نجومی فساد بی نهایت و چند پستها در شستا و تامین اجتماعی عملا در کار دو وزارت خانه دیگه یعنی وزارت کشاورزی و وزارت مسکن دخالت کردی آخه بیسواد این چه طرحی از روی باد معده دادی همینطور که شمال کشور محل کشت استراتژیک برنج را ترمال کردید از روی نادانی از روی نفهمی از روی  طرحهای باد معده ای بس نبود. بابا به انتصابات کیلویی در وزارت کار و زیر مجموعه هاش برس به حقوقهای یامفت حداقل ۳۵ میلیون تومانی  مدیر بی لیاقت به بالا به چند پستها چندین عضو هیات مدیره ها به هزاران بخور بخور و دزدی اختلاس به گرفتاری بازنشسته ها که هر روز جلوی وزارتخانه و تامین اجتماعی تو شهرهای مختلف فریاد میزنن برس نه اینکه حرف مفت دوزاری بزنی بیسواد . انتصاب های باندی چی شد؟؟؟
  1
  2
  شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.