تظاهرات هزاران نفری کشاورزان و شهروندان اصفهانی بر بستر خشک زاینده‌رود

ایندیپندنت فارسی :امروز جمعه، ۲۸ آبان‌ماه ۱۴۰۰، بسیاری از مردم اصفهان در اعتراض به بحران بی‌آبی و در حمایت از کشاورزان اصفهانی، در بستر خشک زاینده‌رود دست به تظاهرات زدند. برخی از رسانه‌ها حتی این تظاهرات را میلیونی توصیف کردند.
تظاهرکنندگان در اعتراض به مدیریت ضعیف محیط زیست با شعارهایی نظیر «زاینده‌رود من کو»، «حق‌آبه را می‌گیریم، حتی اگر بمیریم»، «تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی‌گردیم تو خونه»، «برابری، عدالت، این است خواست ملت»، «زاینده‌رود جاری حق مسلم ماست» و «زاینده‌رود را پس بدین، به اصفهان نفس بدین» خواهان بازگشایی زاینده رود شدند. گفته می‌شود زندگی بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم و کشاورزان اصفهانی وابسته به آب زاینده رود است.

در پی عدم بازگشایی آب برای کشت پاییزه، کشاورزان اصفهانی از روز دوشنبه، ۱۷ آبان، در مقابل شرکت آب منطقه‌ای و صداوسیمای مرکز استان اصفهان تجمع کردند. تظاهرات امروز نیز در ادامه اعتراض پیشین است.

در حالی که مردم از بی‌کفایتی مسئولان در مدیریت آب و منابع طبیعی خشمگین هستند، حسین میرزایی، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی، روز ۱۵ مهرماه امسال ګفت: «راه‌حل کوتاه‌مدت رفع معضل آب زاینده‌رود توسل به معصومین، به‌ویژه امام موسی بن جعفر و نماز باران است.»

در روزهای آغازین مرداد امسال، بار دیگر تصاویر زیادی از زاینده‌رود در حال خشک شدن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شد. رودخانه‌ای که نامش برگرفته از «زایش» است و در رونق صنعت گردشگری اصفهان تأثیر بسیار زیادی دارد، از حدود دو دهه پیش تاکنون بارها پیش چشم مردم اصفهان، گردشگران و کشاورزان خشک شده است.

کشاورزانی که زندگی و معاش آنان به آب زاینده‌رود وابسته است، بارها به خشک‌شدن آب این رودخانه اعتراض کرده‌اند؛ اگرچه مسئولان هم خیلی وقت‌ها توپ را در زمین آنان انداخته و مدعی شده‌اند که یکی از دلایل خشک‌شدن آب زاینده‌رود، برداشت‌های بی‌رویه کشاورزان است.

زاینده‌رود که در ادبیات کهن ایران از آن به «زنده‌رود» نیز یاد شده است، از رشته‌کوه‌های زاگرس در استان چهار محال و بختیاری سرچشمه می‌گیرد و به سمت فلات مرکزی ایران پیش می‌رود و در پایان به تالاب گاوخونی می‌ریزد.

اگرچه در یک دهه اخیر، خشک شدن رودخانه زاینده‌رود بارها تکرار شده است اما این رود برای نخستین بار در سال ۱۳۷۹ خشک شد و لذت قدم زدن روی سی‌وسه‌پل و خواجو جلو چشم گردشگران از بین رفت. در همان سال، طرح انتقال آب زاینده‌رود به استان یزد نیز در حال اجرا بود و به همین دلیل برخی کشاورزان اصفهانی، انتقال آب را دلیل خشک شدن زاینده‌رود دانستند اما کارشناسان دلایل دیگری را هم در اتفاقی که برای زاینده‌رود افتاده است دخیل می‌دانند که بخشی از آن عوامل طبیعی است و بخشی هم به عوامل انسانی و مدیریت اشتباه منابع آب بازمی‌گردد.
+125
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  پس چرا مردم شهرهای دیگر به پشتیبانی از مردم شریف اصفهان برنمی خیزند؟ براستی دیگر منتظر چه هستید؟
  7
  57
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  کل ایران را به خاطر چند شهر فارس نشین خراب کردند و کارون را به سوی زاینده رود منحرف کردند و کل خوزستان را به سوی نابودی کشاندن اگر این اصفهانی امروز اعتراض کنند ببین وضعیت دیگر مناطق ایران خراب است. امیدوارم روزی لوله های نفت و گاز و آب و منابع معدنی به سوی مناطق فارس نشین قطع شود آن وقت همان بیابان و کویر خواهند بود که بوده اند . ایران مرکزی که فارسها در آن زندگی می کنند هیچ منبعی ندارد و تصور کن خوزستان و آذربایجان مسلقل شوند
  60
  17
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  مردم اصفهان , نظام اخوندی از خدایشان است در رودخانه ای خشک اعتراض کنید و حتی در انجا انقدر بمانید تا خدای ناخواسته بمیرید. نظام اخوندی مردم را دسته دسته به خارج از کشور صادر میکنند برای ان است در ایران فقط خودشان یعنی اخوندها و حامیان اخوندها بمانن .
  2
  37
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  به همه دوستان توصیه فیلم. کارون را ببینند. چیزی نزدیک ۵۰ دقیقه .ساخت خود ایران هم است. از طرف گروها NGO .تا درک کنید. چه فاجعه در انتظار ایران ما است. و مقایسه کنید. شب کارون آغاسی و شب کارون امام امت. و چه طاعونی با نام آخوند بر ما حاکم است. و چه مغلان حسینی بر این مملکت حاکم شده. و هنوز که هنوز. کسانی داریم با نقل قول از یک ژنرال گوزو. مرده. می‌‌خواند به ما ثابت کند. که شب کارون امام با همه مشگلات. بهتر است .از شب کارون آغاسی. چشم که دارید. امیدوارم در کاسه سر هم اندکی‌ مغز امتی و خلقی . ببینید. و فاجعه را درک کنید.
  5
  26
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ایران مارو پس بده - به مملکت نفس بده - اگر تو هم ندی، خودم - پس میگیرم، فلک زده!
  4
  33
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Reza9118 - شهرکرد، ایران

  اون از وضعیت وحشتناک اقتصادی و بیکاری و فقر ۸۰ درصد مردم ایران، اینم از وضعیت وخیم محیط زیست و کم آبی و لب تشنگی ایرانی ها! دیگه رژیم منحوس، نامشروع، مفلوک، تروریستی و دیکتاتوری و سرتاسر لجن جمهوری اسلامی چه بلایی میخواست بر سر ایرانی ها بیاره و تاریخ این کشور بیاره که نیاورده؟!! حالا یه جیره خوار الدنگ بیاد اینجا بگه ما بمب اتم میخایم! بمب اتم رو ببر فرو کن تو...
  4
  29
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  کسانی که به خاطر خشکاندن دریاچه ارومیه به صورت نمادین چند لیتر به دریاچه آب ریختند به اتهام تلاش برای بر هم زدن امنیت ملی سالها به زندان افتادند و یا مسله کارون که بنده خدا را رگبار بستند . اما در اصفهان یک مامور هم نیست و سالهاست که اینها اعتراض می کنند اما یک نفر هم دستگیر نشده است. ان شالله به زودی از اشغال و استعمار ایران رها می شویم و تمام منابع نفت و گاز و منابع معدنی که از مناطق غیر فارس تامین می شود و فقط بهره اش را فارس ها می برند قطع می شود.
  10
  3
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  افرین به مردم زرنگ اصفهان، بستر زاینده رود رو انتخاب کردن چون نه بانک و نه پمپ بنزینی توش هست که ج ا بخواد اتیش بزنه بندازه گردن تظاهر کنندگان
  2
  2
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  زاینده رود ، ملا خور شد .
  4
  1
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.