جمهوری‌خواهان: لغو اختیارات جنگی ریاست‌جمهوری آمریکا رژیم ایران را «گستاخ» می‌کند

العربیه :قانونگذاران جمهوری‌خواه آمریکا می‌گویند که لغو اختیارات جنگی ریاست‌جمهوری ایالات متحده، بدون جایگزین کردن آن با گزینه‌های قوی‌تر، «پیامی اشتباه» به دشمنان آمریکا همچون رژیم ایران می‌فرستد و آنها را «گستاخ» می‌کند.

به گزارش «واشینگتن تایمز»، پنجشنبه 18 نوامبر 2021، چاک شومر، سناتور دموکرات ایالت نیویورک و رهبر اکثریت سنا، متعهد شده تا «قانون مجوز دفاع ملی» سال‌های 1991 و 2002 که به رئیس‌جمهوری آمریکا اختیارات جنگی برای حمله به عراق اعطا کرد را ملغی کند.

مجلس نمایندگان ماه گذشته لوایح جداگانه‌ای برای لغو این اختیارات تصویب کرد. اینک کنگره منتظر رای سناست تا اختیارات جنگی رئیس‌جمهوری را به طور کامل ملغی کند. در این میان، برخی جمهوری‌خواهان معتقدند که این اختیارات نباید لغو بلکه «به‌روز» شوند.

بیل هگرتی، سناتور جمهوری‌خواه تنسی، و یکی از افراد کلیدی «کمیته امور خارجه سنا»، می‌گوید که اگر اختیارات جنگی قدیمی فقط لغو شوند و با چیز دیگری جایگزین نشوند، دست ایالات متحده برای واکنش به تهدیدهای تروریست‌ها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران که کماکان به شرارت در خاورمیانه ادامه می‌دهند، بسته خواهد بود.

هگرتی در بیانیه‌ای در روز پنجشنبه اعلام کرد: «پس از تماشای مماشات مداوم دولت بایدن با جمهوری اسلامی و خروج فاجعه‌بار آن از افغانستان، من به این نتیجه رسیده‌ام که کنگره نه تنها باید اختیارات جنگی منسوخ‌شده را لغو، بلکه آنها را با گزینه‌هایی قوی‌تر و راهبردی‌تر جایگزین کند.»

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه آیداهو، و از دیگر اعضای کلیدی «کمیته امور خارجه سنا»، گفت که حفظ برخی اختیارات قانونی ریاست‌جمهوری به منظور ایجاد بازدارندگی در برابر دشمنان خارجی همچون ایران ضروری است. وی افزود سیاست دولت بایدن مبنی بر واکنش‌های نه چندان قوی به حملات علیه منافع ایالات متحده، آشکارا نتوانسته بازدارندگی مناسبی علیه دشمنان این کشور ایجاد کند.

سناتور هگرتی در این باره افزود: «اختیارات جنگی دوران جنگ صدام حسین خیلی وقت پیش باید لغو می‌شد، اما به عنوان یک دیپلمات سابق و آدمی که دستی در تجارت دارد، قاطعانه معتقدم که برداشتن یک گزینه از روی میز احمقانه است، مگر آن که بخواهید آن را با گزینه‌ای قوی‌تر جایگزین کنید، به خصوص وقتی که دشمنان همچنان به شما حمله می‌کنند.
+43
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.