علیرضا فیروزجا سومین شطرنج‌باز برتر جهان شد

علیرضا فیروزجادویچه وله :علیرضا فیروزجا، شطرنج‌باز ۱۸ ساله ایرانی-فرانسوی با کسب ۴ پیروزی و یک تساوی در دیدارهای نخست خود در مسابقات قهرمانی شطرنج تیمی ۲۰۲۱ اروپا، به رتبه سوم شطرنج‌بازان برتر جهان صعود کرد.

رقابت‌های قهرمانی شطرنج تیمی ۲۰۲۱ اروپا از روز ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) در شهر توپلیچه در کشور اسلوانی در حال برگزاری است.

در این مسابقات که تا روز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) ادامه خواهند داشت، علیرضا فیروزجا، ملی‌پوش پیشین شطرنج ایران در ترکیب تیم ملی فرانسه به میدان رفته است.

علیرضا فیروزجا که ۱۸ سال سن دارد و متولد شهر بابل است در حال حاضر به عنوان یکی از استعدادهای نخبه در عرصه شطرنج جهان محسوب می‌شود، عملکرد درخشانی را در این مسابقات مطرح اروپایی به نمایش گذاشته است.

این شطرنج‌باز فرانسوی ایرانی‌تبار موفق شد در ۵ دیدار نخست خود، به ۴ پیروزی و یک تساوی دست یابد.

علیرضا فیروزجا با کسب این کامیابی در جدول رده‌بندی شطرنج‌بازان برتر جهان پیشرفت چشمگیری را به ثبت رساند و رده سوم جهان را از آن خود کرده است.

فعالیت حرفه‌ای علیرضا فیروزجا در عرصه شطرنج در سن ۱۲ سالگی آغاز شد. نخستین موفقیت بزرگ این شطرنج‌باز با کسب مقام قهرمانی در رقابت‌های شطرنج قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۱۵ در رده سنی زیر ۱۲ سال، رقم خورد.

او سپس در سال ۲۰۱۶ درجه استاد بین‌المللی (IM) را از فدراسیون بین‌المللی شطرنج دریافت کرد.

علیرضا فیروزجا در پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که دیگر با پوشش و مدیریت فدراسیون شطرنج ایران به میدان نخواهد رفت.

وی این تصمیم را پس از کناره‌گیری غیرمنتظره تیم ملی ایران از حضور در رقابت‌های قهرمانی شطرنج ۲۰۱۹ جهان به دلیل مخالفت مسئولان حکومت جمهوری اسلامی با رویارویی مقابل حریفان اسرائیلی، گرفت.
+63
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.