محمد نوری‌زاد از زندان اوین آزاد شد؛ «روزی پنج زخم به خودم می‌زدم»

 در ویدئویی که روز چهارشنبه از محمد نوری‌زاد منتشر شد، زخم‌هایی روی سر او دیده می‌شود.رادیو فردا :وکیل محمد نوری‌زاد روز چهارشنبه ۲۶ آبان با انتشار توئیتی از آزادی موکل خود خبر داد.

محمدحسین آقاسی عکسی نیز از محمد نوری‌زاد در صفحه توئیتر خود منتشر کرده که روی آن نوشته شده است: «عشق و دیگر هیچ».

وکیل آقای نوری‌زاد یک روز پیشتر توئیت کرده بود که «از دادیاری ناظر زندان اوین تماس گرفته شد و اعلام کردند که دادستان با توقف اجرای حکم موکل‌تان موافقت نموده، برای کفالت ایشان و آزادی‌اش فردا به دایره نظارت زندان اوین باید مراجعه کنید».

محمد نوری‌زاد از منتقدان سرشناس رهبر جمهوری اسلامی و یکی از ۱۴ فعال مدنی موسوم به «گروه ۱۴» است که خرداد ۹۸ با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای شدند.

او مرداد همان سال بازداشت و زندانی شد و سپس به ۱۵ سال زندان، دو سال تبعید به ایذه و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

وکیل آقای نوری‌زاد مرداد پارسال نیز از محکومیت جدید او به هشت ماه زندان، ۷۴ ضربه شلاق و یک سال تبعید به طبس خبر داده بود.
«روزی پنج زخم به خودم می‌زدم»
محمد نوری‌زاد بارها در زندان دست به اعتصاب غذا زده و اقدام به خودزنی کرد.

او روز چهارشنبه پس از آزادی از زندان در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت امروز به وی اعلام شد که آزاد شده است «در حالی که من در اعتصاب بودم و روزی پنج زخم به خودم می‌زدم و امروز هشتادوپنجمین زخم را به خودم زدم».

در این ویدئو، زخم‌هایی روی سر آقای نوری‌زاد دیده می‌شود. او با اشاره به آزادی خود پس از «سه هفته اعتصاب غذا و دارو» گفت: «من اصلا احساس خوشایندی ندارم که خودم آزاد شدم. خوشحالی من آن روزی است که سرزمین ما آزاد شود. زندانیان سیاسی باید به طریق اولی آزاد شوند».
آقای نوری‌زاد نهم اردیبهشت امسال نیز با انتشار یک فایل صوتی از قصدش برای «خودکشی اعتراضی» به دلیل آزار خانواده‌اش خبر داده بود.

گروه سایبری موسوم به «عدالت علی» پیشتر در ارتباط با «خودزنی» محمد نوری‌زاد دو نامه محرمانه از مکاتبات مسئولان زندان اوین منتشر کرده بود.

در یکی از این نامه‌ها خطاب به اداره عملکرد، بازرسی و ریاست پاسخگویی به شکایات زندان‌های استان تهران نوشته شده که محمد نوری‌زاد «بنابر اعلام رئیس اندرزگاه شش این مرکز همچنان به خودزنی و اعتصاب غذای خود ادامه داده است».

در نامه‌ای دیگر، غلامرضا محمدی، سرپرست وقت حفاظت اطلاعات بازداشتگاه اوین، خطاب به رئیس حفاظت و اطلاعات زندان‌های استان تهران گزارش داده که محمد نوری‌زاد «از زمان انتقال به این بازداشتگاه مکرراً اقدام به نشر اکاذیب و صدور بیانیه می‌نمود. مدتی کارت تلفن وی با دستور قضایی مسدود شده بود که با اخذ تعهد از ایشان مبنی بر عدم مصاحبه و انتشار بیانیه با دستور قضایی مجدداً کارت وی فعال شده اما پس از مدتی نامبرده اقدام به مصاحبه، نشر اکاذیب و صدور بیانیه نموده است».
+127
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان

  درد و بلات بخوره تو سره ملی منقلی ها و مجاهدین و اوپوژوشیون مفنگی قلابی و نایاک ناپاک کثافت. محمد نوری زاد انسانیت رو معنی کردی کاش یک مو از تو در بدن هر ایرانی بود....
  17
  98
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  حاج مهدی مین روب - تهران، ایران

  علیرغم همه سختیها و مشقتهای زندگی و گرفتاریهای روزمره که باعث درد و ناراحتی میشه وجود همچنین انسانهای از خود گذشته و فداکار سبب قوت قلب مردم میشه ، من خودم شخصا شرمنده هموطنان عزیزم هستم که نتونستم قدمی برای این مملکت بردارم ، خداوند طول عمر به نوریزاد و بقیه عزیزان بده که برای ازادی وطن مبارزه میکنن ، انشالله ذره ای هم از شهامت و جرات این شخص نصیب من بشه ،
  17
  62
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  با انتشار اعمال جنایت بار ج.ا توسط این افراد شجاع و صادق ،تیوری اسلامی به زباله دان تاربخ ریخته خواهد شد .تمام جنابات خامنه ای بخاطر حفظ اسلام است . خامنه ای یک مسلمان واقعی میباشد . بشر متمدن یک حکومت به اسلام بدهکار بود ، که توسط خمینی به جهانیان نشان داده شد
  14
  41
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۴
  Butler - سیدنی، استرالیا

  ( محمد نوری‌زاد از زندان اوین آزاد شد؛ «روزی پنج زخم به خودم می‌زدم»). مراکز حقوق بشری اعلام کرده ا‌ند به آقای نوری زاد نمی‌‌توانیم جایزه "حقوق بشری" تا پناهندگی بدهیم . زیرا اگر اینطور باشد باید به هزاران نفر تیغ کش و خود زن می‌‌بایست جایزه و پناهندگی بدهیم ...
  54
  12
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  amir58 - مشهد، ایران
  رسمن دیگه دیونه شده.......
  5
  5
  شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.