عراق برای بازگرداندن اتباع سرگردان خود در بلاروس هواپیما می‌فرستد

 مهاجران در مرز بلاروس و لهستان یورونیوز :دولت عراق در نظر دارد روز پنج‌شنبه ۱۸ نوامبر نخستین پرواز ویژه را برای بازگرداندن اتباع خود که در مرز بلاروس و لهستان سرگردانند، به منطقه اعزام کند.

سخنگوی وزارت خارجه عراق طی بیانیه‌ای که یکشنبه شب از تلویزیون دولتی این کشور بخش شد، اعلام کرد کلیه شهروندان عراقی که مایل باشند می‌توانند بصورت داوطلبانه به میهنشان بازگردند.

بسیاری از اتباع کشورهای منطقه از جمله افغانستان و ایران از تابستان گذشته با هدف مهاجرت به اروپا، به بلاروس سفر کرده‌اند. بسیاری از این افراد در قالب جهانگرد و از طریق آژانس‌های مسافرتی این راه را برای نزدیک شدن به خاک اتحادیه اروپا برگزیده‌اند.

طبق گزارش نهادهای فعال در امور پناهجویان حدود ۲۰۰۰ مهاجر در روستای مرزی «بروزگی» در بلاروس حضور دارند. تعداد زیادی کودک و زن باردار هم در بین آنها دیده می‌شوند.

در پی تشدید مشکلات مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا، بویژه آنکه بسیاری از مهاجران با هدف رسیدن به خاک لهستان وارد همسایه شرقی آن یعنی بلاروس می‌شوند، از چند روز پیش شرکت هواپیمایی بلاروس نیز پرواز اتباع عراق، سوریه و یمن از طریق ترکیه به مینسک را ممنوع کرده است.
اعلام آمادگی لوکاشنکو برای کمک به بازگشت مهاجران در آستانه نشست اتحادیه اروپا
در همین حال و در آستانه وضع احتمالی تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه مینسک، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس روز دوشنبه از آمادگی کشورش برای کمک به بازگشت پناهجویان سرگردان در مرز این کشور و لهستان خبر داد.

آقای لوکاشنکو با اشاره به اینکه نمی‌خواهد تنش‌ها در مرز به «منازعه» تبدیل شوند تاکید کرد که «احدی» از این پناهجویان که اکثرا اهل خاورمیانه هستند مایل به بازگشت نیست.

قرار است وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز دوشنبه ۱۵ نوامبر در مورد افزاش تحریم‌ها علیه بلاروس تصمیم بگیرند. پیش‌تر هم بروکسل مینسک را به دلیل سرکوب اپوزیسیون تحریم کرده بود.

کشورهای اروپایی رژیم لوکاشنکو را متهم می‌کنند که با تشویق مهاجران برای عبور از خاک بلاروس برای وارد شدن به اتحادیه اروپا، به تشدید تعمدی بحران مهاجرت دامن می‌زند.

تلاش‌های جامعه جهانی برای مهار این بحران که فاجعه‌ای انسانی را رقم زده تا کنون به نتیجه ملموسی نرسیده است.

جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با وزیر خارجه بلاروس از آمادگی این اتحادیه برای وضع تحریم‌های جدید علیه مینسک خبر داده است. بروکسل رژیم لوکاشنکو را به «سازماندهی حرکت پناهجویان توسط مینسک به سوی مرز لهستان» متهم کرده است.

جوزپ بورل در یک پست توییتری نیز با تاکید بر لزوم دسترسی نهادهای بشردوستانه و حفاظت از جان افراد، وضعیت در مرزهای بلاروس و لهستان را غیر قابل قبول خوانده و بر متوقف شدن استفاده از پناهجویان به عنوان اهرم فشار تاکید کرده است.

ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس نیز در مقابل هرگونه تحریم علیه کشورش را غیرسازنده توصیف کرده است.

از آغاز این بحران و ممانعت از ورود پناهجویان به خاک لهستان که شماری از اتباع ایرانی نیز در میان آنها دیده می‌شوند، چندین نفر کشته شده‌اند.
+19
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.