دو زلزله شدید به فاصله یک دقیقه جنوب ایران را تکان داد

 دو زلزله شدید جنوب ایران را تکان داد- خرابی‌های ناشی از زلزله در بندرعباسیورونیوز :طبق گفته مقامات ایران دو زمین لرزه‌ شدید به قدرت ۶.۴ و ۶.۳ ریشتر، بخش‌های جنوبی ایران را به فاصله یک دقیقه از یکدیگر تکان داد.

طبق گزارش‌ها از ایران، این زمین لرزه‌ها طولانی بود و سبب وحشت مردم در استان هرمزگان شد. بر اساس این گزارش‌‌ها برخی از خانه‌های قدیمی در بندرعباس تخریب شده‌اند.

این زلزله در کرمان و کیش نیز احساس شد.

طبق آخرین گزارش‌ها یک نفر بر اثر سقوط تیر چراغ برق در بندرعباس در پی این زلزله جان خود را از دست داد.

مهدی ولی پور، رئیس امداد و نجات هلال احمر ایران در گفت‌وگو با صدا و سیما گفت: «کانون زلزله جزیره قشم و در عمق ١٨ کیلومتری است.»

وی افزود: «در حال ارزیابی جزیره قشم و شهرهای اطرافی هستیم که زلزله در آن‌ها احساس شده است. شش تیم عملیاتی به این مناطق اعزام شده‌اند.»

وی همچنین تاکید کرد که «شهرهای جنوب کرمان و جنوب فارس و کل استان هرمزگان در آماده‌باش کامل هستند.» وی با اشاره به گزارش‌های اولیه گفت که دیوار برخی از خانه‌ها در منطقه لافت دچار ریزش شده است.
رئیس مرکز لرزه‌نگاری ایران: دو زلزله به فاصله یک دقیقه از یکدیگر رخ داد
اسماعیل بایرام نژاد، رئیس مرکز لرزه‌نگاری ایران گفت: «ساعت ۱۵:۳۶ ظاهرا دو زلزله بزرگ پشت سر هم به فاصله یک دقیقه رخ داده است. کارشناسان همچنان در حال ارزیابی هستند. زلزله اول به بزرگی ۶.۴ در مقیاس ریشتر بود.»

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران درباره زلزله دوم گفت که قدرت آن ۶.۳ ریشتر و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد.

مسعود صادقی، مدیرکل مهندسی راهبری شرکت توانیر گفت: «خساراتی در شبکه توزیع برق استان هرمزگان رخ داده است و در شمال بندرعباس و در محل وقوع زلزله در قشم و مناطق اطراف دچار قطعی برق هستیم.»
حضور مردم قشم در خیابان ها بعد از زلزلهانتشار جزییات بیشتر از زلزله
ایرج روحی، رئیس پایگاه اطلاعات لرزه‌ای مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: «این دو زلزله نزدیک به گسل «زاگرس بلند» بوده است.»

وی احتمال ایجاد سونامی را کم توصیف کرد و گفت که «سابقه‌ای ندارد در این منطقه سونامی رخ دهد. اگر این زمین لرزه در دریای عمان بود احتمال سونامی وجود داشت.»

ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که لحظه ریزش بخش‌هایی از کوه گنو را در ارتفاعات شمالی بندرعباس نشان می‌دهد.

طبق نوشته رسانه‌های عربی، این زلزله در ابوظبی و دبی نیز احساس شده است.
+47
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.