نماینده مجلس: یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم

شاهد شماره ۱۲۵ همچنین شهادت داد که نیروهای ضدشورش "از آمبولانس" برای انتقال نیرو استفاده می‌کردندبی بی سی :آخرین جلسه "دادگاه بین‌المللی مردمی آبان" امروز در لندن برگزار شده است و شماری دیگر از شاهدان شهادت دادند. این دادگاه غیر رسمی در مدت پنج روز این موضوع را بررسی کرده است که آیا حکومت ایران در سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸، "مرتکب جرائم بین‌المللی" شده است یا نه. در جلسه امروز هم چند شاهد دیگر شهادت دادند.

در ابتدای این جلسه، قاضی از آرام مردوخی خواست به عنوان شاهد ‌۱۲۵‌، درباره مشاهدات و تجربیات خود در روز ۲۵ و ۲۶ آبان ۱۳۹۸ در شهر سنندج توضیح دهد.

آقای مردوخی در این جلسه با اشاره به افزایش قیمت سوخت در ایران در ۲۴ آبان ۹۸ گفت از صبح روز ۲۵‌ام، نیروهای یگان ویژه و ضدشورش در آن روز کنترل خیابان‌ها را در دست گرفته بودند. او بر روی بانک‌های خیابان انقلاب شهر سنندج که ساختمان‌های بلندی دارد تک‌تیرانداز مستقر شده بود.

آرام مردوخی اکنون ساکن آلمان است.

این شاهد گفت نیروهای پلیس، یگان ویژه و سپاه خشونت را شروع کردند و با گلوله لاستیکی و گازاشک آور معترضان را می‌زدند، "مردم هم مجبور به دفاع مشروع و با این نیروها درگیر شدند".

آرام مردوخی گفت شعارهای اولیه معترضان "مسالمت‌آمیز" بود و خواستار حمایت نیروی انتظامی شدند.

او گفت "معترضان بازداشت شده را سوار تویوتاهایی می‌کردند که روی آن چیزی همانند قفس بود. مردم را داخل آن قفس‌ها زندانی می‌کردند. از مردم سپر انسانی درست کرده بودند تا مردم نتوانند به این ماشین‌ها آسیب بزنند".

شاهد شماره ۱۲۵ همچنین شهادت داد که مردم متوجه شدند "از آمبولانس برای انتقال نیرو استفاده می‌کنند و مردم هم یک دستگاه آمبولانس را که نیروهای سپاه در آن بودند را آتش زدند.
شاهد ۲۴۵سپس شاهد ۱۸۲ از ایران با ارتباط تصویری و صورت پوشیده شهادت داد و درباره مشاهداتش از سرکوب معترضان در شهر خود گفت. او نیز گفت معترضان خشونت نمی‌کردند و سلاح نداشتند.

شاهد ۲۴۵ با صورت پوشیده و صدای بازخوانی‌شده، با ارتباط تصویری شهادت داد. او نیز از مشاهدات خود در ۲۵ و ۲۶ آبان گفت و اینکه نیروهای امنیتی با گاز‌اشک‌آور و اسلحه "ساچمه‌ای" به معترضان حمله کردند و معترضان فقط سنگ پرتاب می‌کردند. شاهد ۲۴۵ گفت هیچ نیروی امدادی برای رسیدگی زخمی‌ها حاضر نبود و نیروهای امنیتی مجروحان را می‌زدند و بجای بیمارستان به "آگاهی" می‌بردند.

او گفت چند جوان را دیده بود که با "رگبار" گلوله تیر خورده بودند.
نماینده مجلس ایران: ما کشتیم
همزمان در واکنش به برگزاری این تریبونال حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفته "یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما رامحاکمه کند؟ طرف آمده بانک آتش زده و ماهم او را کشتیم".
دادگاه بین‌المللی مردمی چیست؟
سابقه دادگاه‌های بین‌المللی مردمی به سال ۱۹۶۶ برمی‌گردد که برتراند راسل، ژان پل سارتر و سیمون دوبوآر برای بررسی آنچه در حمله آمریکا به ویتنام اتفاق افتاد، دادگاهی مردمی یا "تریبونال" برگزار کردند که به "دادگاه راسل" یا "دادگاه استکهلم" هم معروف شد.

دادگاه‌های مردمی قدرت قضایی و قانونی ندارند و خارج از مجاری رسمی قضایی برگزار می‌شوند. هدف از این دادگاه‌ها رسیدگی به دادخواهی کسانی است در نقاط مختلف دنیا ستم یا تبعیض دیده‌اند و مرجعی برای دادخواهی ندارند.

تاکنون دادگاه‌های مردمی بین‌المللی مختلفی برگزار شده‌اند، مثل دادگاه مردمی آمریکای لاتین، چین، اویغورها، میانمار، هند، مناقشه اسرائیل و فلسطین و کشورهای دیگر.

دادگاه‌های مردمی معمولا با اتهام "نمایشی" و "مغرضانه" بودن و اینکه "رسمی" یا "مستقل نیستند" روبرو هستند.

هدف از دادگاه‌های مردمی از جمله دادگاه مردمی آبان معمولا مستندسازی و حقوقی کردن موضوع است تا پرونده قابل طرح در مراجع معتبر بین‌المللی و حقوق بشری شود.

"دادگاه بین‌المللی مردمی آبان" در مدت پنج روز سعی کرد به این سوال پاسخ دهد که آیا در سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸ حکومت ایران "مرتکب جرایم بین‌المللی" شده است یا نه. در این دادگاه مردمی ۴۵ شاهد و کارشناس، حضوری شهادت دادند. ۱۲۰ شهادتنامه کتبی هم به آین دادگاه مردمی ارائه شده بود.

شماری از شاهدان با نام و مشخصات در دادگاه شهادت دادند اما برخی دیگر، مخصوصا افراد نزدیک به حکومت که از ایران شهادت می‌دادند، صورت خود را پوشانده بودند و صدایشان بازخوانی می‌شد.

سه سازمان عدالت برای ایران، حقوق بشر ایران و با هم علیه اعدام برگزارکنندگان این دادگاه مردمی بودند.

حکم هیات شش نفره قضات این دادگاه مردمی "اوایل سال آینده میلادی" اعلام می‌شود.
+176
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  قرن بیست و یکم : یک نفر داخل مجلس نمایندگان مردم یک کشور اعتراف به قتل نمود، اول گفت من بعد گفت ما.
  7
  236
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مطلقا اینجا دادگاه نیست. دادگاه ها شاید این شکلی باشند ولی ترتیباتشان اینگونه نیست. این یک شو و گفتگوی تلویزیونی است که دکورش را به شکل دادگاه ساخته اند و یا در صحنه ی یک دادگاه فیلمبرداری شده است
  222
  20
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  منتظر باش که روز کشته شدن خودت هم نزدیک است.
  10
  258
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  حد اقل با این حرفش کار دادگاه در آینده برای محاکمه خودش را راحت تر کرده.
  8
  243
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momiji - توکیو، ژاپن

  شانس بیاره و به مرگ طبیعی سقط بشه این جونور بدترکیب، سیستم عوض شه آرزو میکنه که مردم ، فقط زود خلاصش کنن و به سلاخی قطعه قطعه شدن نرسه. کثافت تخم زونا.
  12
  240
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران

  زمان مناسب که این آخوند آدم کش و اشغال را محاکمه کنیم خواهد رسید و آیا این آخوند قاتل باز هم این حرف را تکرار خواهد کرد؟
  10
  199
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  pull.over123 - تهران، ایران

  با این حرفش- بدون شک، زمان مرگ خودش رو نزدیک کرده. چون گمان نمیکنم از خانواده ی قربانیان ابان باشد کسی و با این اعتراف، دنبال فرصتی نگردد برای کشتن این اخوند. تا زمانی که مشخص نیست چه کسی کشته، خانواده های قربانیان نمیدانند چه کنند اما حالا هدف مشخص است. البته که دادگاه اصلی باید در ایران برپا بشه.
  7
  171
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  آرزو میکنم همانطور که بقیه رو کشتی همونطور هم عزیزان خودت پر پر بشن تا درد مردم رو درک کنی.
  3
  128
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Hatef - پاریس، فرانسه

  وقاحت و بى آبرویی را به درجه اى رسانده اند که تنها از عهدهِ دست پروردگانِ مفعولِ حوزه بر میاید. بى جواب گذاشتن این وقاحتها تنها به پیشروى بیشتر آنها کمک میکند.
  3
  121
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  جالب است که در متن ذکر شده که این دادگاه قانونی نیست. دوباره و با دقت بخوانید: "هدف از دادگاه‌های مردمی از جمله دادگاه مردمی آبان معمولا مستندسازی و حقوقی کردن موضوع است تا پرونده قابل طرح در مراجع معتبر بین‌المللی و حقوق بشری شود." انوقت به من که همین موضوع را اشاره کرده ام بیش از 40 نفر منفی داده اند. ایا در زندگی شخصی خودتان هم تحت تاثیر احساسات ارزوهایتان را حقیقی می بینید!؟
  103
  18
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  antislam2500 - قم، ایران

  این رهیافته مجلس علنا اعلام کرده که کشته. یعنی یک نفر با غیرت پیدا نمیشه حالا که این مردک مبارز میطلبد. بزنه درازش کند. مخصوصا خانواده های کشته شدگان عزیز از دست داده. که چیزی برای از دست دادن ندارند دیگه. این رویارویی نظام خائن با مردم است. از نظر قانون و عرف هم انتقام گیری در رژیم با سیستم فاسد دادگستری که عدالت منیتواند جاری شود قابل قبول است.
  3
  101
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. تجربه به من ثابت کرده که اگر نظری بیش از 10 تا منفی بگیره لااقل یک نفر در رد آن نظر چیزی مینویسه ولی اگر کسی چیزی ننویسه به این معنی است که فقط یک یا دو نفر هستند که دارند پشت سر هم به آن نظر منفی میدهند
  10
  28
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Tokyo_japan - توکیو، ژاپن

  چرا دوستان می نویسند که در دادگاه مردمی شما را محاکمه میکنیم ...اینها نیازی به دادگاه ندارند .اینها سالها پیش دادگاهی شده اند و حکم هم گرفته اند. هر کسی اول از همه شلیک کرد و این جانوران را به درک واصل کرد حتی جایزه هم باید از مردم بگیرد .
  1
  37
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندهای گستاخ جنایتکار , به بهانه اینکه معترضان بانک را اتش زدن به روی انان شلیک کردن و تعداد زیادی را به خاک و خون کشیدن در صورتیکه ماموران امنیتی نظام اخوندی بودن که بانک را اتش زدن و حتی شیشه های ماشینهای پارک شده مردم را می شکستند.
  2
  39
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. دوست گرامی دقت کن، تشکیل این دادگاه قانونی می‌باشد و منافاتی با قانون ندارد ولی قدرت قانونی و قضایی ندارد، امیدوارم متوجه شده باشی داستان چیست، در ضمن از این دادگاه می‌توانند دادگاهایی با قدرت قانونی و قضایی از مستنداتش استفاده کنند.
  3
  39
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Alphabet - پترس، یونان

  کثثثثثثثثثثافت. هار شدن واسه ما. یه زمانی برای ۲ زار و برای سیر شدن شکم هاتون گدایی و التماس میکردید حالا دم در آوردید. کور خواندین ملت ایران دمتون را قیچی میکنند و به سزای عملتون میرسند. اندکی صبرسحر نزدیک است. بگرد دنبال سوراخ موش اگه زنده بمونی شانس اوردی.
  3
  42
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  گفتگو گر امریکا. چرا روی حرفهای خودت ماله کشی میکنی. مرد حسابی 5 روز زبده ترین افراد با هزینه های زیاد این تریبوتال جهانی را فراهم کرده و انجام میدهند اما تو میگویی این یک شو تلویزیونی است .از حرف هایت مشخص است که از مسایل اجتماعی اگاهی چندانی نداری. اداره و هدایت کردن این جلسات امکانات بالا میخواهد و مردم در بند ایران با نداشتن امکانات میخواهند صدای خود را بگوش نا شنوایان جهانی برسانند . اما تو میگویی همه اینها دکور است. ای بابا تو دیگر کی هستی
  4
  41
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  ای جانور . ای مزدور. ای مفت خور . حال که تو با صدای بلند نعره میکشی و میگویی که اینها را من و ما کشتیم. مطمئن باش این مردم بستوه امده انچنان بلایی بر سر تان بیاورند که فقط در تاریخ بنویسند
  2
  40
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  kiarsh88 - تورنتو، کانادا

  شما و سران حکومت عن قلابی که اندازه سر سوزنی شرف در وجودتان نیست فکر میکنید تا ابد هستید بترس از روزی که که پایان حکومت تون باشه. کفتار صفتانی مثل شما فقط باید جوری شنکنجه ان بکنند که روز هزار بار التماس کنی برای مرگت. مردم ایران اینجور راضی می شوند
  2
  36
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. شما اصلا میدانی ترتیبات یک دادگاه چگونه است؟ مرجع رسیدگی می خواهد. مثل دادگاه لاهه و یا نهاد شناخته شده ای وصل به سازمان ملل متحد یا یک ارگان بین المللی . اینگونه باشد شما هزینه را بده و من هم یک صحن دادگاه را از جائی اجاره میکنم. 5 شش نفر هم ادم خوش صحبت در کنارش. ببینم کجا حکم این دادگاه وجاهت قانونی دارد؟ کجا به ان ترتیب اثر میدهند؟ البته فقط به درد ثبت در تاریخ و تبلیغات می خورد و لاغیر تا یک روز فرضی شاد زمینه ای فراهم شود و اگر دری به تخته خورد و دادگاهی حقیقی و رسمی تشکیل شد این هم یکی از مستندات باشد حتی ان دادگاه نوری هم با حمایت چند شرکت نفتی تشکیل شده و حقوق وکلا را هم شرکت های نفتی میدهند تا جای دیگری میوه بچینند. هیچ کس در غرب دلش برای من و تو نسوخته است
  30
  6
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. ضمنا دادگاه نوری تشکیل یافته که جنایت کرده اند. من هم اذعان دارم جنایت کرده اند و باید مجازات شوند ولی این وسط میخواهم بدانم مجازات کسانیکه در موقع جنگ با دولت متجاوز صدام هم داستان شده و به کشور خودشان حمله کرده و ده ها هزار نفر از هموطنان خودشان را کشته اند چیست؟.
  35
  4
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  در این میان اگر هر کس فقط نقش خودش را در اینه ببیند و یک طرفه به قاضی برود البته پیروز بیرون می اید. دادگاههای این چنینی باید توسط سازمان ملل متحد و یک دادگاه کاملا بیطرف دنبال شود و اگر این چنین نبود فقط به درد تبلیغات و اطلاع رسانی میخورد که این اطلاعات هم باید توسط یک سازمان بی طرف بررسی شود تا صحت و سقم ان اشکار شود
  27
  2
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من که اصل این نشست را زیر سئوال نبرده ام و حتما معتقدم که حکومت جبار ایران جنایت کرده است. بارها از همین تریبون و صد جای دیگر فریاد زده ام که از بالای پشت بام مغز 1500 نفر را منفجر کرده اند. اما این دادگاه کوچکترین ضمانت اجرائی ندارد و هیچکس حکمش را نمی خواند. البته هرجور ان جنایت مطرح شود مثبت است و اینکه گفته ام نمایش تلویزیونی هست هم درست است. مگر دولت ایران نمایش تلویزیونی با محکومین اجرا نمی کند این ها هم بدلش را زده اند
  26
  4
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  یکبارم اسرائیل اگر واقعا برای مردم ایران ارزش قائل هستش یکنفر از قاتلین مردم ایران رو ترور کنه! چی میشه موساد همینو مجازات کنه واقعا دل مردم ایران شاد میشه که این قاتل مجازات بشه تا فک نکنه لباس روحانی پوشیده دیگه خدا شده و پارتیش کلفته . خون به نحق ریخته شده بالاخره خرت رو میگیره شک نکن.
  3
  24
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  sama128 - شیراز، ایران

  جالبه اینها دست هرچی...... را از پشت بستن با رای ملت با رای ملت با رای ملت مرین تو مجلس طویله نظام به محض ورود میشن علیه ملت . واقعا که ......ارزشش از شما بیشتره.
  3
  23
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  ما برای بررسی این نشست با دکور دادگاه با دو موضوع مواجه هستیم. اول اینکه این موضوع زشت یعنی کشتار بیش از 1800 نفر (خیلی بیشتر) از بالای بام قابل تقبیح است که البته هست و این سخن من از همان موقع وقوع تا حالا بوده و صدها بار آن را تکرار کرده و باز هم میکنم. دوم وقتیست که عده ای سوار یک موضوع میشوند تا بعدا به نفع خودشان بهره برداری کنند. تقریبا دارد دم خروس به بیرون میزند که هزینه ی ترتیب این دادگاه را کشورهای عربی داده اند که هدفشان تجزیه ی ایران است و دراخرین جلسه حتی پرچم شیر و خورشید نشان عده را بیرون برده اند. یادتان هست سوسیالیست های فرانسه و اسرائیل و دموکرات های امریکا چه پیراهنی برای حقوق بشر در ایران پاره میکردند؟ حقوق بشر ان ها به سقوط شاه و چپاول ایران انجامید. در لیبی هم چپاول ملت لیبی تکرار شد. در افغانستان هم رفتند و به حقوق بشر شاشیدند. من به هر چیزی که پولش را خارجی ها میدهند مشکوکم. غربی ها سکه ای را در اسمان میزنند و مجانی و برای رضای خدا کاری نمی کنند و هر کاری میکنند در فکر چپاول جهان سوم هستند
  19
  8
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. کسانی که اعدام شدند در جنگ اولاً شرکتی نداشتند، و جرم اکثرشان هوا داری و عضویت و تبلیغ بود ،که احکامشان هم صادر شده بود، ولی با این حال اعدام شدند و حی هیچ اقدام مسلحانه ای نداشتند، غیر از عده‌ای که اکثراً در درگیری کشته شدند، پس گرامی مسایل را قاطی نکن. البته من طرفدار هیچ حزبی نیستم و نبودم،فقط ایران ایران ایران
  6
  23
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند::]. عزیزم مسائل دهه ی 60 بهیچ صورت با مسائل سال 98 شبیه نیستند. اول بارها عرض کرده ام و باز هم همان را تکرار میکنم که البته ان نوع قلع و قمع انسانی نبوده و عاملین باید مجازات شوند ولی در این میان مجازات خائنین و عقب افتادگان مذهبی و چپول که در موقع جنگ بین ایران و صدام در نهایت زشتی رفتند زیر دست صدام و به ملت خودشان حمله کردند چیست؟ و قتیکه تقریبا تمام بدبختی امروز کشور ایران هم ناشی از کج اندیشی این ها بوده است. تا شاه زنده بود صدام جرات نداشت اَبرو بیندازد. انقلاب شد و همین ها خواهان انحلال ارتش و اعدام افسران فداکار ایرانی بودند و چنان این خائنین باعث کشتار افسران و سربازان ایرانی شدند که صدام جرات کرد ده ها هزار ایرانی را نابود کند. تنها خون ان ها رنگین نیست. خون افسران و سربازان ایرانی هم رنگین است. در سال 98 مردم تا نقطه ی عطف انقلاب رفتند و حکومت تن به انتخابات ازاد نداد و مردم را به رگبار بست. کسی جهان وطن نبود و بخاطر ایدئولوژی های پوشالی به ملت خود خیانت نکرده بود
  15
  9
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا.اقا. عزیز. گوش کن. این دادگاه اسمش روی خودش هست . میگوید دادگاه مردمی. یعنی دادگاهی که مردم درست کرده اند. اگر این دادگاه نبود ان مادر نگون بخت که جوان تحصیلکرده خودش را از دست داده چگونه میتوانست مکنونات قلبی و ان همه ناراحتی درونی خود را باطلاع جهانیان برساند.در دادگاه لاهه چه میکنند. ؟؟این همه جنایتکاران جنگی که شکم زنان بار دار را دریدند شما چیزی را فهمیدی ؟؟اگر این دادگاه نبود شما چگونه این همه جنایات را متوجه میشدی.انجام و اجرا دادگاه هزینه بردار است. شما میگویید در جای رفته و سخنرانی کردید. بسیار خوب خدا پدرت را بیامرزه. حال اگر میگفتند صذ ذلار باید بابت سخنرانی کردن پرداخت کنی ایا اینکار را میکنی. نه والله. اگر بگویند برای دیدن بقول شما این شو تلویزیونی باید یک دلار بدهی تا تماشا کنی ایا اینکار را میکنی نه والله. پس یک مقدار وجدان داشته باشیم و بخدمات فرد یا افراد ارج بگذاریم . اقا یاد بگیریم .که بخدمتگزاران باید ارج و احترام گذاشت فقط حرف نزنیم . فقط ایراد نگیریم.این دادگاه لاهه مگر چه میکند؟ یفرما بگو چه میکند؟؟هیچی اقا هیچی. ردیف کردن چنین دادگاهی هزینه بردا
  0
  14
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا.این عینک بدبینی را از چشم خودتان بر دارید و یاد بگیرید کاری را که از عهده انجام ان برنمی ایید و دیگران با هزار زحمت و مشقت این امکانات را فراهم کنند تا من شما پای تلویزیون بنشینیم و تخمه بشکنیم و در هر موردی که خوشمان نمی اید فورا چند حرف نثار ان قاضی یا متهم یا شاهد بکنیم و بعدا همین فکر پوسیده را در یک فضای جمعی مانند ویروس کرونا پخش کنیم و در نتیجه جوانان ما که گوش بحرف های چند مرد با تجربه دارند اما اینگونه حرف های بی مایه را می شنوند .از همه کس و همه چیز نفرت پیدا میکنند . شما لطفا بکامنت افراد توجه کنید و ببینید چند نفر همه مسایل را از دیدگاه نفرت و منفی تگاه میکنند . پخش و توزیع کنندگان اینگونه مسایل نفرت اور را افرادی منفی مثل شما مسبب هستند . وجدان داشته باش و از واقعیات ناراحت نشو . من و شما سنی از ما سپری شده و ما باید باندازه توان خود هدایت جامعه را در دست داشته باشیم . اگر جامعه ای با دیدگاه منفی حرکت کند افراد مثل شما خاینین بکشور هستند . این جوانان فقط عاشق واقعیت هستند وواقعیت را هم باید بانها گفت و الا اینگونه افراد خاینی بیش نیستند
  0
  15
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیزم من که با اصل دادگاه اشکال ندارم با کسانیکه مخارج تشکیل دادگاه را پرداخته اند مشکوک هستم و امیدوارم که بینش من فقط بدبینی باشد.
  15
  7
  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا.اقای عزیز باید بگویم شخص سر کار ذاتا انسان منفی هستی. در کامنت بالا نوشتم که فراهم کردن تدارکات این دادگاه مردمی و از نظر شما یک شو تلویزیونی هزینه بردار است .این مهم نیست که چه کسی هزینه این دادگاه مردمی را پرداخت میکند .مهم این است ان مادر نگون بحت صدایش را بگوش کر و ناشنوای جهانیان رسانید . مهم این است که افرادی مثل شما که از انجام دادن کوچکترین خدمت برای این مردم در مانده عاجز هستی بخودت بیایی و بدانی که ان ادعای شاعر بودنت ارزش چندانی ندارد چون یک شاعر باید دارای احساس لطیف باشد.این مهم نیست که فرد یا افرادی مانند سرکار که هیچگونه تحرکی در جهت رضایت این پدران و مادران درد مند که جوانان خود را از دست داده اند انجام نمیدهی و فقط نشسته ای و میگویی لنگش کن. اقای محترم این چه فرمایشی است که میگویی من نسبت به پرداخت کنندگان هزینه این دادگاه مشکوکم.بسیار خوب شما اولا سهمیه هزینه دادگاه را پرداخت نکن و مهمتر انکه مثل یک مرد بفرمایید که من از پرداخت کننده ها مشکوکم و شخصا پرداخت هزینه کنید. ایا اینکار ایرادی دارد که هزینه ها را شما بدهید تا نسبت بدادگاه مشکوک نباشی
  0
  12
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  شما که نسبت بتفکرات خودت ارزش و اعتبار قایل هستی بجای حرف زدن و سم پاشی کردن های منفی وجود ذی جود خودت را نشان بده و الا فقط ادعا کردن معنی و مفهومی ندارد. من میخواهم خلاصه کنم که افرادی همانند شما نه تنها در طول عمرشان مثمر الثمر نبوده اند بلکه با اینگونه اظهار نظر های منفی گرایانه اب باسیاب دشمنان جوانان کشور مان ریخته ای. لطفا در این سن و سال قدری در تفکرات خودت تجدید نظر بفرمایید. شاید در اواخر عمر جبرییل بداد تو برسد
  0
  12
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر.امریکا. شما که میگویی پرداخت کننده هزینه های این دادگاه مشکوک هستی سئوال دارم و ان اینکه در این سایت خانم بسیار جوانی که توسط نیروهای امنیتی مورد تجاوز قرار گرفته اگر همین انسانهای با وجود این امکانات را فراهم نمیکردند شما و دیگران از کجا اینگونه جرم و جنایات را متوجه میشدی.؟؟ایا ایرادی دارد که شما هم بعنوان یک انسان زنده از هزاران جنایات مرتکب شده سیستم یک نفر و یا یک مورد جنایات انها را باطلاع مردم و خانواده ها برسانی.باور کن اگر نتوانستی و اگر قادر نبودی باید بگویم شما از جمله ادم هایی هستی که مشکوک میزنی..همه جیره خواران حکومت و ساندیس خور ها که بیک شکل مشخص کامنت نمیگذارند و شخص شما از نظر من یک ساندیس خور حرفه ای هستی
  0
  10
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر . امریکا. من اظهارات فاطمه خوشرو که در این سایت هم هست مورد نظرم میباشد . اگر ان انسانهای والا مقامی که ترتیب دهندگان این دادکاه مردمی هستند و برای اماده کردن ان مسلما زحمت کشیده اند اگر زحمت اینها نبود ما مردم از کجا میفهمیدیم . اقای شاعر روشنفکر . ساندیس خور. پر مدعا
  0
  11
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیزم داغ شده ای و مثل اخوند بالای منبر رفته ای تا عقده هایت را سر من خالی کنی و می بینی که من طفره میروم و جواب شما را نمیدهم تا قدری آرام بگیری. البته من در حوادث سیاسی (و حتی به بازی های حقوق بشری) بدبین هستم . مختصر بگویم چون نتایج انقلاب ایران را دیده ام. نتایج حمله به لیبی یادم نمیرود. حامیان حقوق بشر دیدی با افغانستان چه کردند. یک مقدار شعار پشت حقیقت پنهان میشود تا به منافع خودشان برسند. تا شما هیجان زده هستید برگزار کننده ی اصلی میوه اش را می چیند. همین حزب دموکرات امریکا (حامی حقوق بشر!) در حالیکه یک کلمه در مورد همین قربانیان معصوم و بیگناه سال 98 یک کلام حرف نزد ولی جریان قاشقچی را پیش کشید. پشت پرده قراردادهای اسلحه و نفتی به نفع بیلیونرهای امریکائی امضاء و موضوع مختومه شد. غرب و همان انگلستان جز به منافع خودش فکر نمی کند. من بیش از همه برای خون ان 5000 نفر فریاد زده و اشک ریخته ام. برو ارام بگیر و بیشتر فکر کن
  9
  15
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. فرض کن بین خانم زاغری و این محاکمه که بر سر بیش از یک بیلیون پوند پول است ارتباط وجود دارد. من که گفتم که خودم دادخواه خون ان 5000 نفر هستم ولی حالا دولت ایران خانم زاغری و دیگرانی را گروگان گرفته و دولت انگلستان هم از اهرم های خودش برای فشار به دولت ایران استفاده میکند. این ها برای 10 دلار ادم می کشند. موضوع یک بیلیون پوند مطرح است. غربی دلش برای من و تو نمیسوزد. برو ارام بگیر و عمیق تر فکر کن.
  9
  14
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. دوست گرامی و اندیشمند، این گفتگوگر ، بنا بر گفته هایی که در همین سایت ثبت است، یک نژادپرست قوم گرا ست، که نفرتی بی پایان به ایران دارد، تیمور و چنگیز را ستایش می کند که لیاقت داشتند، به نظر او ما ایرانی ها باید اول آزمایش دی ان ا بدهیم، بعد حرف بزنیم. تمام موارد بالا که عرض کردم را مدارک ان موجود است، و هر مورد را که تردید دارید، برایتان آدرس انرا اینجا بنویسم تا بازبینی فرمایید،
  10
  2
  ‌سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. تو مفتری سعی کردی بین اقوام مختلف ایرانی نفاق بیفکنی و نشد. این جناب واقع بین ایرانی انسان ایران پرست و مطلعی هست و من بارها نظریات او را ستوده ام و مثل دو دوست در نه اصل که در فرع موضوعی اختلاف عقیده پیدا کردیم که خیلی هم طبیعی است. تو ادم .....و منافق بنزین پاشی نکن
  9
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. مدرکی برای تهمت ها، توهین ها و فحش های کوچه بازاری ات داری؟ خودت را تیمور لنگ فرض کردی، گاهی هم محمد قجر مغول و هرگاه ما ایرانیان یک اشاره به کارهای پست آنها می کنیم، به تو بر می خورد، نگفتی چرا مغول ها برای حکومت بر ایران لیاقت بیشتری از خود ایرانیان داشتند، آیا ما به قدر کافی مانند انها بی رحم و خونخوار نبودیم؟! آیا خونخواری لیاقت است؟!
  8
  4
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. یک پرسش دیگر اینکه چرا این همه به خودت مثبت می دهی؟!!! آیا از »حق چاپ محفوظ است« استفاده می کنی؟ اگر موجب اختلاف نیست، جواب بده!!!
  9
  4
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا.برای من و سایر کاربران جای شگفتی است که سرکار بدون در نظر گرفتن این جنایات هولناکی که در ابان 98 توسط این سیستم تازی حاکم بر ایران بر روی جوانان تحصیلکرده وطن ما صورت گرفته و بزنان و دختران ما در همین ماه 98 در زندان ها تجاوز وحشیانه صورت گرفته (که یک مورد کوچک ان در همین سایت خانم فاطمه خوشرو) و انسانهای صاحب شرف ایرانی توانسته اند این جنایات صورت گرفته را که میرفت رو بفراموشی سپرده شود با زحمت زیاد ارگانیزه نموده و مسلما با صرف هزینه های ملیونی ظرف 5 روز دادگاهی بوجود اورند که نام مردمی دارد . اقا مردمی. متوجه میشوید . دادگاه مردمی.در دادگاه مردمی همانند دادگاه وجدانو ما دادستان نداریم . ما بازپرس نداریم. این دادگاه زندان ندارد . این دادگاه حکم شلاق و اعدام ندارد . دادگاه مردمی عبارت از سازمانی است که فقط مردم قضات و دادستان ان هستند. متوجه شدید اقا .فراهم کردن این امکانات که مادر فرزند از دست داده و زن در بند زندان رفته و تجاوز شده و برادران و خواهران داغدیده که مغز سر شان توسط تک تیر اندازان در وسط خیابان ریخته شده را مردم بی اطلاع بهتر بدانند.حال شما که ادعای
  4
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  حال که شما ادعای شاعر بودن را دارید چگونه قادر نیستید که احساس و عاطفه شاعرانه خود را بکار گرفته و گریه های ان مادر داغدار را بهتر درک کنید . اقا شما میدانید شعرا دارای طبعی لطیف و سرشار از احساس هستند . شما چکونه شاعری هستید که ناله ها. زجه ها .گریه های شبانه ان مادر داغدیده بر روح و جسم شما اثر نگذاشته.ایا اینگونه جنایات برای شما امری معمول است؟؟اگر چنین تفکری دارید مسلما سرکار از جمله نیرو هایی هستید که با حضور در سایت ها قصد ماله کشی زحمات مردم را دارید. اقای عزیز . افرادی که گردانندگان این دادگاه مردمی بودند افرادی نیستند که خیال کنید از سر چهاراه انها را جمع کردند و اوردند . اقای عزیز . عظمت اجرای اینکار از دیدگاه مسموم شما بسیار ازار دهنده است.باور کنید افرادی مثل شما ها در اجتماع هستند که بصور مختلف وارد جمع مردم میشوند و با اظهار نظر های متهوع سبب خنثی کردن زحمات دیگران میشوید و این شما ها هستید که باعث دوام این رژیم در 42 سال گذشته شده اید. ایا شنیده اید یک بز گر گله را گر میکند.گفتار شما همانند ویروس کرونا و سرطان وویا در اجتماع پراکنده شده و سبب بیماری و کشتار دیگر جوانان
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  کشور ما میگردید . شما ها و افرادی مثل شما ها سبب بقا و دوام این رژیم خونخوار میگردید . شما ها عامل نابودی کشور هستید.بافرادی دارای نفکرات مشابه شما اصطلاحا میگویند جیره خوار. نوکر بیگانه. یا ساندیس خوار
  2
  8
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  AZADI ازادی تورنتو. شبیه این اقای گفتگو گر فرد دیگری است که در هفته سه یا 4 بار برنامه تلویزیونی در لس انجلس دارد و نام برنامه ان سر زمین جاوید است اما تنها چیزی در این برنامه و یا وجود ایشان نمی بینید ازاد و ازادگی است. باور بفرمایید . ان مجری از انچنان عقده و کینه درونی برخوردار است که انسان گاها به بیچارگی این چنین فردی که فکر میکند و در میابد که اینگونه افراد بیمارهای ذاتی و فطری هستند
  6
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. عزیزم باز داغ هستی و می خواهی به انتقام 5000 نفر هموطن شجاعی که از دست داده ایم تیر خلاص را توی سر من خالی بکنی! گفتم من قصد درگیری با تو ندارم و صد صفحه هم بر علیه من شعار بدهی با تو گلاویز نمیشوم چون اینطور تشخیص داده ام که ذاتا ادم خوبی هستی. اما قدری بیشتر تعقل کن. نه اینجا و برو بگرد در تمام مطالب من و ببین کجا من دادخواه این بیگناهان نبوده ام. چون به کارهای سیاسی وارد نیستی و انسنی با موضوع مواجه میشوی یک کلمه از حرف های من را درک نکرده ای. دادگاه بسیار قشنگ و حرف های قشنگ و خوبی زده شده است من انگشت روی کسانی گذاشته ام که به مقصود ضد و بندهای سیاسی ههزینه ها را تقبل کرده اند. یک نفر انگلیسی باندازه ی ارزنی به این کشتار اهمیت نمی دهد. تو مو می بینی و من پیچش مو. همین دادگاه سوئد فکر میکنی فقط برای انسان دوستی تشکیل شده است!؟ هر وکیل در این ماجرا صدها هزار دلار مزد میگیرد. فکر میکنی این هزینه را دولت سوئد میدهد؟
  7
  10
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  فکر میکنی این هزینه را دولت سوئد میدهد؟ چه بگویم که نگویم بهتر است چون جریان ارقام بیلیون دلاری در مخیله ی اغلب ادمیان نمی گنجد و چگونه حقوق بشر ملعبه ی دست بازیگران بین الملی است. قتل قاشقچی زشت بود ولی حزب دموکرات او را وسیله ی فشار بر سعودی ها قرار داد تا از دلش قرارداد 500 بیلیون دلاری بیرون بزند. باز هم میروی دنبال شعار و شش تا فحش هم چاشنی اش میکنی چون قادر به تفکیک دو موضوع موازی نیستی. من قصد ندارم حتی یک کلمه بر علیه تو صحبت کنم. چون من دیدگاه عمومی دارم و به فرد نمی پردازم. و بدبختانه ایرانیان زود داغ میشوند و زودتر از ان فراموش میکنند
  6
  9
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. خیلی کتاب »غرب زدگی« جلال احمد خائن را شب ها زیر بالش نگذار، می خواهی بگویی که همه غربی ها آدم های بدی هستند و دلشان به حال ما نمی سوزد، این منطق بی معنی را برای چی بکار می بری؟ که نهایتا بگویی تنها تو هستی که »لیاقت« داری، و دی ان ا برتر داری؟
  14
  3
  ‌چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر امریکا. گوش کن اقا .بنظر میاد که بحث ما از ان حالت انسانی و عاطفی که در واقع مقصود ان روشن کردن زوایای تاریک میباشد خارج شده و هر کدام از ما با در نظر گرفتن حقایق زندگی مسایل اجتماعی را انطور که شایسته و حقیقت است برای خود و نسل های جوان مطرح کنیم تا شاید هر کدام از ما به نسبت امکانات خود خدمتی باین مردم در بند کرده باشیم.مسلما در این سن و سال بحث های بی محتوا نه تنها نتیجه ای ندارد شاید باعث بروز سکته هم بشود. اما اسایش فکری و اسایش خیال که ناشی از تجزیه تحلیل وجذان مغفول انسان است تا حدی این سکنه ناقص را عقب خواهد انداخت.بهر حال باز تکرار میکنم ما در سن و سالی نیستیم که بحث های بی نتیجه بکنیم و ضمنا در سن و سالی نیستیم که بتوانیم تغییر روش بدهیم.مسایل مطرح شده از طرف سرکار در رابطه با قاشقچی و حزب دموکرات از حیطه تفکر من خارج است زیرا من نه تنها اطلاعی از ماجرای ایران گیت واتر گیت ندارم بلکه ارتباطی هم با ان برادر قاشقچی که دلال بزرگ اسلحه بودهم همچنین هیچگونه ارتباطی با بن سلمان نداشته و ندارم و بهمین جهت مطلبی که در حد توان اجتماعی من نیست بحث نمیکنم.اگر سیاست جهانی
  4
  7
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  بهر علتی که سناریوی انرا قبلا نوشته باشند و بر اساس ان جنگی توسط خمینی و صدام بوجود بیاورند که قسمتی از حاصل ضرب این جنگ حمله صدام بکویت و استقرار امیر کویت همراه با اعوان و انصارش در چند هتل 5 ستاره عربستان که منجر بصدور سند بردگی کویت بمدت صد سال گردیده / که این امر از در جه تفکر و تخصص من خارج بوده و سعی میکنم در این وادی کثیف وارد نشوم.و باز خلاصه کنم ان چیزی که برای من قابل اهمیت است ان است که اگر در سال 57 و قبل از ان بدلیل نا اگاهی مردم احزاب و دستجاتی بنام حزب توده. مجاهد فدایی و هزاران کوفت و زهر مار دیگر در کشور سبز شدند وبی هنری این نهضت ازادی ها .این توده ای ها . این مجاهدان را باطلاع جوانان ما برسانیم خسارات انرا همه ملت دیدند و چوب انرا هم خوردند .من فکر میکنم بر افرادی با سن و سال ما واجب است وقایع گذشته را بدون هر گونه غرض و مرض در حد توان خود انان را مطلع نماییم.ضمنا اقای گفتگو گر همه چیز با پول اداره نمیشود و بعقیده شما دست هایی هزینه های این دادگاه مردمی را پرداخت کرده اند را از شما قبول نمی کنم چون همه چیز ها با پول نمیگردد. این پزشکان بدون مرز. این مدافعین
  4
  7
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  حقوق بشر . این سازمانهای عریض و طویل جهانی که عضو سازمان ملل هم هستند افرادی در این سازمانها عضویت دارند که شاخص ترین مردم زنده دنیا هستند.دوباره بگویم شاخص ترین مردم زنده دنیا که نه تنها برای انجام کارهایشان پولی در یافت نمیکنند . بلکه بسیاری از هزینه ها را هم پرداخت مینمایند . اگر سرکار دایره تفکرات خود را وسعت بدهید و از منفی گرایی خارج شوی همه اینها را خواهی دید . بهر حال خلاصه میکنم در زندگی هیچ چیز بهتر از داشتن وجدان اسوده نیست و این امکان پذیر نیست جز انکه احساس و عاطفه باز و روشنی داشته باشی
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. من حرف اخر را به شما میزنم چون بجای تجربه از احساس بهره میگیری. خلاصه و مفید شاید دو زاری ای بیفتد و اگر نیفتاد سکوت میکنم. حتما یادت هست که در حوالی سال 57 همین بی بی سی چه حرف های قشنگی میگفت و ملت ایران هم کیف میکردند. در زمانیکه مردم ایران تحریک شدند و خوش خیال انقلاب کردند ان ها با خام کردن ما میوه های خودشان را چیدند و با انقلاب ایران، انگلستان که بدهکارترین کشور دنیا بود به پولدارترین کشور دنیا تبدیل شد و ایران به فلاکت افتاد. حالا هم این ها همان ها هستند. حرف ها که بیشتر شعاری میمانند بد نیستند نیات پنهان شده پشت ان مثل سال 57 بد هستند. امیدوارم حداقل این یکی را درک کنی. هرکسی ممکن است در زندگانی یکبار گول بخورد ولی وقتی دفعه ی دوم از همان شخص گول خورد خودش مقصر است.
  6
  19
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر.تو که متخصص در امور سیاست هستی و مدعی ان هم هستی.در انتظار حرف اخرت که گویای واقعیت باشدهستم اما مطلبی که خارج از گفتار افراد قهوه خانه نشین باشد نشنیدم. دلیل اینکه میگویم تو تخصص در ماله کشی داری اینجاست.من میگویم دادگاه مردمی نهادی است که از دل مردم بر خواسته تو میگویی ضمانت اجرایی ندارد . من میگویم این دادگاه دادستان ندارد . شلاق ندارد ووو باز تو میگویی مجریان ان پول های زیادی گرفته اند تا این شو تلویزیونی را اجرا کنند.من اگر با ادم ماله کشی تا پایان سال بحث کنم نتیجه ای نخواهم داشت . من میگویم مردم ایران فریاد رسی ندارند تو مطلب دیگری میگویی.من میگویم مجریان این دادگاه مردمی انسانهای زنده دنیا هستند و نه تنها پولی نمیگیرند بلکه بعنوان یک انسان صاحب شعور از جیب خودشان هم هزینه میکنند. تو میگویی من متخصص سیاست هستم .اخر بحث کردن با چنین فردی غیر از این است بسکته نزدیک شویم.فرد عقب مانده ای مانند خرسندی که البته با فتحهه بخوانید . این فرد نه سر پیاز است نه ته پیاز . حتما دیدی که چند روز قبل در جلوی دادکاه امد تا خودی نشان دهد. پس افراد عقده ای که صیغه ای هم نیستند
  5
  3
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گاها برای اینکه سر زبانها باشند خود را نخود هر اشی میکنند تا خود نمایی کنند. چون عقده درونی دارند . کمبود های روحی دارند.حال تو هم شاید یک وابستگی فکری با این دلقک زمان بمادران ابان 98 این سایت سر بزنی و ببینی چقدر ادم هایی مانندکه دو کلمه حرف زدن هم نمیداند وارد اجتماع مردمی میشود و شیر زنان ما ان تفاله را شستند و انداختند یک گوشه ای.من از تو میخواهم همین امروز بان پست مربوط بمادران ابان 98 سر بزنی و ببینی که چقدر دیدگاه تو و افرادی مانند خر..سندی با واقعیات فرق میکند . ایا غیر از این است که چنین ادم هایی ساندیس خور های ملا ها هستند.تو همیشه ادعای مسلط بودن بمسایل سیاسی داری اما نکته نظرات تو همین حرف های بی اساسی هست که بیک طریقی میخواهی زحمات این متدران را ماله کشی کنی.واقعا برو ببین.برو خود را جای پدر یکی از این جوانان تحصیلکرده بگذار . برو جای ان مادر ستار باش.برو حرف زدن مادر ستار را ببین وحرف زدن ان دلقک خرسندی را ببین.مردم ایران ان مردم سال 57 نیستند که بچه پادو هایی مانند خرسندی یک روزنامه زیر بغل بگذارند و بی بی سی هم دیگران را بخیابان بیاورد. مردم امروز ان
  5
  3
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  مادرانی هستند که می بینی. اگر چشم باز و بینایی داشته باشی. بگذار بتو بگوییم در سال 57 ایرانی های صاحب شرف. صاحبان ناموس. صاحبان عزت بخیابان نیامدند. ایرانی صاحب پدر و مادر بخیابان نیامدند و بی بی سی ایرانی های با شرف را بخیابان نیاورد . فقط ایرانی های بیسواد. ایرانی های لمپن. ووو انها وارد خیابان ها شدند. شاه ایران هم خود شخصا میدانست فقط بی شرف ها. بی عاطفه . بیسواد ها وارد خیابان شدند. گفتگو گر تو بدان دو زاری من و ایرانی هایی همانند من راست . است و اگر کج هم باشد افرادی همانند تو و خرسندی ها و شاید ده در صد جمعیت فعلی ایران یعنی 8 ملیون دیگر هم قادر نیستند دوزاری ما راست کنند.ما راست قامتان زمانیم. اره عزیز ما راست قامتان زمانیم
  6
  3
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  یک بار گول بی بی سی را خوردید. چند بار؟ چند بار گول انتخابات را خوردید؟ خاتمی خوب است! روحانی خوب است! موسوی خوب است! وعده چه توی مسجد باشد چه توی دادگاه فرقی ندارند ان هم وقتیکه انگلیس ها دادخواه شما بشوند. نرود میخ آهنین در سنگ. خلایق هر چه لایق. سکوت
  3
  8
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  یکی بود؛ یکی نبود. زیر گنبد کبود غیر از خدا هیچ کس نبود. در روستایی بزی بود که همه همسایه ها صداش می کردند بز زنگوله پا و سه تا بچه داشت به اسم شنگول, منگول و حبه انگور. روزی از روزها, بز زنگوله پا خبر شد گرگی آمده دور و ور چراگاه آن ها خانه گرفته. خیلی دل نگران شد و به بچه هاش گفت «از این به بعد خوب حواستان را جمع کنید و هیچ وقت بی گدار به آب نزنید. اگر کسی آمد در زد, تا مطمئن نشده اید من هستم در را وا نکنید.» بچه ها گفتند «به روی چشم!» و بز زنگوله پا از خانه رفت به چراگاه. چندان طولی نکشید که گرگ آمد در زد. بچه ها گفتند «کیه؟» گرگ گفت «منم, مادرتان.» بچه ها گفتند «دروغ نگو! صدای مادر ما نازک است؛ اما صدای تو کلفت است.» گرگ رفت و کمی بعد برگشت و باز در زد. بچه ها پرسیدند «کیه؟» گرگ صدایش را نازک کرد و گفت «منم, مادرتان, زود در را وا کنید. به پستان شیر دارم و به دهان علف.» بچه ها از درز در نگاه کردند و گفتند «دروغ نگو! دست مادر ما سفید است؛ اما دست تو سیاه است.» گرگ راه افتاد یکراست رفت به آسیاب. بقیه در داستان "بز زنگوله پا"
  3
  7
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  گفتگو گر بگذار این بحث ها را خاتمه بدهیم. و در این قهوه خانه را ببندیم. چون چایی ها همه کهنه جوش شدند .بگذار تا وقت دیگر و جای دیگر
  0
  8
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان::]. موافقم عزیزم
  2
  4
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.