اجلاس سران «سازمان کشورهای ترک» در استانبول برگزار شد

دویچه وله :هشتمین اجلاس "سازمان کشورهای ترک" در استانبول برگزار شد. سران چهار کشور آسیای مرکزی، ترکیه، آذربایجان و مجارستان در این نشست شرکت کردند. این نخستین نشست حضوری سران این کشورها در دوران پاندمی کروناست.

در نشست "سازمان کشورهای ترک" که صبح روز جمعه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) در استانبول  برگزار شد رهبران هفت کشور شرکت کردند. موضوع اصلی این نشست "فناوری‌های سبز و شهرهای هوشمند در عصر دیجیتال" بود، اما شرکت کنندگان در باره اوضاع افغانستان، آزادی قره‌باغ و پاندمی کرونا نیز گفتگو کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایحان، قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، صدر جباروف، رئیس جمهور قرقیزستان، شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان به عنوان اعضای اصلی و قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان و ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان به عنوان اعضای ناظر در این نشست شرکت کردند.

اردوغان در سخنرانی افتتاحیه خود اعلام کرد که نام "شورای تُرک" از این پس "سازمان کشورهای ترک" خواهد بود. او همچنین پیشنهاد تاسیس یک "سیستم دفاع غیرنظامی برای مقابله یا حوادث طبیعی" را ارائه کرد. ترکیه در چند ماه اخیر با بزرگ‌ترین آتش‌سوزی تاریخ خود مواجهه شده بود.

پیشنهاد دوم رئیس جمهور ترکیه در ارتباط با به رسمیت شناختن قبرس شمالی (بخش ترک نشین قبرس) بود. او گفت با حمایت کشورهای ترک، قبرس شمالی باید از انزوا خارج شود. اردوغان همچنین تاکید کرد قبرس شمالی بخشی جدایی‌ناپذیر جهان ترک است و در آینده قبرس شمالی نیز باید در این نشست‌ها شرکت کند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان نیز اعلام کرد: «گذرگاه زنگه‌زور جهان ترک را به یکدیگر و ما را نیز به اروپا متصل خواهد کرد.»
نگاه مثبت مردم ترکیه به نشست 
برگزاری اجلاس استانبول یکی از رخدادهای مهم در ترکیه به حساب می‌آید زیرا بحران کرونا و افت بهای لیر در مقابل دلار و حضور میلیون‌ها پناهجو نارضایتی‌ها را در این کشور بیشتر کرده است.

نشست سران کشورهای ترک در داخل ترکیه اتفاقی مثبت تلقی می‌شود و جامعه ترکیه نیز با توجه به آثار مثبت اقتصادی هم‌گرایی کشورهای ترک، موافق چنین نشست‌هایی هستند.

اکثر مردم ترکیه به این "اتحادیه" نگاهی اقتصادی دارند و بخشی از جامعه نیز به وجهه‌های فرهنگی آن فکر می‌کنند.

محمد صالح خاتم، کارشناس سیاسی مقیم ترکیه که از نزدیک اجلاس استانبول را دنبال می‌کند به دویچه وله گفت، یکی از رویدادهای مهم نشست امسال شرکت ترکمنستان در این اجلاس است. ترکمنستان کشوری است که تا کنون به علت وضعیت بی‌طرفی ویژه از حضور در این نشست امتناع می‌کرد و اکنون اولین بار است که در این اجلاس در سطح رئیس جمهور شرکت می‌کند.

 بحث انتقال گاز ترکمنستان از بستر دریای خزر و از طریق آذربایجان به ترکیه و اروپا نیز یکی از برنامه های ترکیه است.

به نظر این کارشناس یکی از موضوعات مهم اجلاس استانبول، رسمیت بخشیدن به ساختار اداری این سازمان است. این سازمان سال‌ها قبل تاسیس شد اما سازماندهی تشکیلاتی چندانی نداشت و اکنون به تدریج زیرمجموعه‌های اداری آن شکل می‌گیرد. این می تواند آغاز حرکت منسجم اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی "سازمان کشورهای ترک" باشد.

محمد صالح خاتم به تاسیس دانشگاه مشترک این کشورها در ترکستان قزاقستان اشاره می کند و می‌گوید، تشکیل "آق ساققاللار مجلیسی" یا مجمع مشورتی ریش سفیدان که نهاد مشورتی روسای جمهور کشورهای عضو است نیز از موضوعات مورد بحث  نشست استانبول است که در تشکیل آن از مجلس ریش سفیدان ترکمنستان الگو گرفته شده است.

نماینده ترکیه در مجمع ریش سفیدان، بینالی ییلدیریم، نخست وزیر سابق ترکیه است.
ترکمنستان برای نخستین بار در اجلاس سران کشورهای ترک شرکت می‌کندایران و "سازمان کشورهای ترک"
مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره نشست استانبول رسما اظهار نطر نکرده‌اند. پیش از این حتی عضویت ایران در این شورا نیز مطرح شده بود.

خبرگزاری تسنیم اخیرا از دیدار محمد فرازمند، سفیر ایران در ترکیه با دبیر کل شورای ترک گزارش داده بود. سفیر ایران در دیدار با بغداد امرایف، دبیر کل این شورا، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی درباره آینده روابط شورای ترک و نوع همکاری با آن را اعلام کرده بود.

فرازمند تاکید کرده است که ایران با تمامی اعضای شورای ترک روابط ویژه و خوبی دارد.

تسنیم در ادامه گزارش خود  آورده است که "همکاری و عضویت احتمالی ایران به عنوان عضو ناظر" در این شورا نیز مورد مذاکره قرار گرفته است.

 
+90
رأی دهید
-109

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ایران می توانست به جای کارهای تروریستی و دشمنی و تنش به همه دنیا به جمع این اتحادیه با 40 میلیون ترک در ایران یا اتحادیه کشورهای عرب شود و از سود این اتحادیه ها برای ملت و کشورش استفاده کند. اما با شیطان بازی ها از همه دنیا رانده شد و کشور و مردم در بدبختی زندگی می کنند. ایران هر روز بیشتر ار قبل به انزوا و بدبختی می رود . این اتحادیه ترک داره به یک اتحادیه قوی در منطقه تبدیل می شود و حتی جمهوری ترک قبرس شمالی و اوکراین روسیه (به خاطر ترسی که از تشکیل این اتحادیه در آن ایجاد شده است . ترس تشکیل کمربند ترک در جنوب روسیه همیشه شبهه و کابوس روسا بوده است . جمهوری های زیادی در داخل روسیه هستند که ترک هستند مثل چچن ها.توا ها .یاقواستان. آلتای . تاتارستان .....) و پاکستان و افغانستان قبل از طالبان خواستار عضویت آن شدند اما افسوس از سیاسیت شیطانی در ایران .
  89
  48
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  نگاهی دیگر - وین، اتریش
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. هر وقت من به اکانت شما نگاه میکنم یاد شعر سهندیه استاد شهریار میافتم. شاه داغیم،چال پاپاغیم، ایل دایاغیم،
  33
  46
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  نگاهی دیگر - وین، اتریش
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. شانلی سهندیم،باشی توفانلی سهندیم. موفق باشید
  37
  35
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان

  اجلاس سران احمق های دنیا
  38
  65
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. 40میلیون ترک اگر در ایران بودند و مثل تو فکر می کردند تا صبح فردا ایران میشد ترکستان!. منتها برخلاف تو و دوسه تا زوزه کش سایت اکثریت ترک وآذری تو ایران خودشون رو متعلق به فرهنگ ایران زمین میدونن . و البته خردوغان و اون علی اف خوب میدونن کردها نقطه ضعف بزرگ ترکیه هستن و با همون سه چارمیلیون مث تو دلخوش نبسته برا تجزیه طلبی!. نقطه ضعف ایران اقتصادش هست که اونهم از بلیه دین میاد بیرون و قبل از پاکستانیزم کردن ایران گرسنه و فقیر توسط خامنه ای با جمعیت 150 میلیون یه رکب خوشگل به شما ترکان زیاده خواه می زنیم.
  38
  43
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. خودتم یه جا میگی اوکراین بخاطر ترس (!!!) به این ترکبازی خواهد پیوست. پس اقرار کردی که شما ترکان عثمانی جز با زور و تهاجم زندگی دراین دنیا رو بلد نیستین. همونکه تاریخ اروپا شمارو معرفی میکنه کافیه!
  34
  36
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  دلیل رانده شدن ایران از تمام مناسبات منطقه و جهان شیطان بودن است. و با این فرهنگ و شعوری که دارید و نمی توانید به دیگران احترام بگذارید نباید انتطار به حساب آوردن شما وسط دیگران را داشته باشید. تمام کامنت شما توهین و فحش است و بااین فرهنگ و شعور باید هم منزوی و اقتصاد بدبخت داشته باشید. ایران و ایران ها نباید در هیچ مسله ای منطقه ای نظر دهند چون تاثیر در این مسایل ندارید تنها کار شما فقط اتش فروزی و کارهای تروریستی است. برای به حسال آورده شدن باید عوض شوید . با توهین به ترک و عرب و کرد فقط آنها را از خودتان می رنجانید. ناراحت نباشید....
  39
  29
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  این حرکت خیلی وقت پیش باید می شد . با آرزوی بهترین.
  39
  27
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  عجب تا امروز نمی دونستم مجارستان هم ترکه پس یاساشین ایمره ناگی --یانوش کادار
  23
  10
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ساسان مهران - کوچه مروی، انگلستان

  فرافکنی عقده‌های حقارت با کمک برادران قاچاقچی. اگرنه که تمام فرهنگ و زبان و پیشینه اون هاییکه از برجکشون میری بالا (به زبان فارسی) از تو شاهنامه درومده مشتی نام توران روشه دیگه. یه زلیلی خاصی می‌خواد این رفدارها که نمک بخریو نمک دونو بشکونی. مثل اون کلیمیایی که خودشونو لو میدادن در جنگ جهانی ۲ (یا بدتر کاپوهاشون). یه مثال کوچولو اندازه ذهنت: تمام بناهای تاریخی که تو این کشورای تجار فقر هستنو به اصطلاح بهشون افتخار میکنینو یا رومیا ساختن یا یونانیا ولی تمام فرهنگ و هنر و زیربنایی ایران رو خودمون ساختیم. حالا که خر تو خره هر قورباغه‌ای هفتیر میکش به قول یکی از همون کلیمی‌های با وجود ویکتور فرنکل وقتی اوضاع سخت می‌شه یا میتونی تو بزنی یا سینه سپار به ارزشهات تکیه بزنی. هرچند حزب باد این چیزا حالیش نیست
  10
  47
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  بین این کشورها فقط آذربایجان و ترکیه هستند که در سمت غرب قرار دارند و بقیه اعضاء با روسیه هماهنگ هستند و این وسط اگر چیزی به نفع روسیه نباشه این مجمع از هم میپاشه
  4
  8
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::نگاهی دیگر - وین، اتریش::]. تروریست شما هستید که داعش را بوجود اوردید، و به طالبان کمک کردید، ایران، ارمنستان، کردهای عزیز و برادرمان، بهمراه افغانستان و تاجیکستان که پاره های تن مان هستند، آینده ی بزرگی در پیش خواهد بود، شما با همه ی دنیا مشکل دارید، با چین، روسیه، یونان، فرانسه و آلمان. ما روابط خودرا با آمریکا و اسرائیل درست خواهیم کرد، در ضمن شما 40 میلیون نیستید، همان هشتاد میلیون هستید، به همان ترکی بنویسید خوب است
  12
  42
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  نگاهی دیگر - وین، اتریش
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. من نمیدونستم یک بیت از استاد شهریار که نوشتم باعث قاطی کردن و روانی شدن بعضی ها میشود. در هر صورت امیدوارم شما هرچه زودتر به هدف تان نائل شوید. پاکستان هم یک هدیه ناقابل از طرف بنده به شما. امیدوارم هدیه ناقابل را بپذیرید
  8
  9
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی::]. مجارستان ترک نیست، در قرن پانزده عثمانی ها کمی خباثت کردند ولی دیری نپایید که بشدت سرکوب و عقب رانده شدند، و بهمین خاطر اروپا مدیون مجارستان و صربستان است که جلو عثمانی ها را گرفت، مردم مجارستان هرگز جنایات عثمانی را در مجارستان فراموش نخواهند کرد، تاریخ حافظه ی خوبی دارد، امروز البته همه ی دنیا دارد به هم وصل می شود، و تلاش عثمانی ها برای جدا کردن ایران از بقیه دنیا به نتیجه نخواهد رسید، مرزها برداشته خواهد شد و به برکت دموکراسی همه با هم خواهیم بود، حتی با همین عثمانی های حیله گر
  4
  6
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::نگاهی دیگر - وین، اتریش::]. استاد شهریار یک ایرانی بود، چون پدران اش ایرانی بودند، او نمی گفت ما 40 میلیون هستیم، پس ترکیه وطن اصلی اوست، سندقلی و برخی پانترک ها خودشان را ایرانی نمی دانند، کشوری که اجدادش با خون دل از آن محافظت کرده اند را با یک نان چورک عثمانی می فروشد، این است صورت مسئله، مشکل ما شعر استاد شهریار نیست!
  7
  4
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  sahandogli. واقعا از کامنتهای تو دیگر ترکان حاضر در رکاب خردوغان پیداست که چقدر اهل فرهنگ و مدنیت و گفتگو و منطق هستین!!
  8
  9
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::نگاهی دیگر - وین، اتریش::]. یک کتاب بگو از تکان که در آن درباره مدنیت و احترام به حقوق اقوام دیگر و زندگی مسالمت آمیز با دیگر اقوام غیرترک دراون نوشته شده باشه؟. اصلا یک بیت شعر بگو!. نمی توانید.چون ذات شما با هجوم غارت و کشتار و نابود کردن فرهنگ ملل ایران و ارمنی و یونانی و کرد و مجار و اسلاو و بقیه دوستان گره خورده.اما من از ایران می توانم دهها بیت برایت بیاورم . بگویم چرا ایران ترک نشد.چون وارد دنیای متمدن می شدید در کنار مردمی که ذاتن اهل علم و مدنیت بودند.هر چند عرب و ترک آنقدر کشتند از این مردم که اکنون ترس نسل به نسل در این سرزمین رخنه کرده!اما هنوز من و امثال من هستیم پس جای امثال ترک یاغی و عثمانی چون تو جز همون پشت کامپیوتر نیست.بناز به 40میلیون ترک مجازیت.
  8
  10
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.