اعضای بدن دختر نخبه اهوازی اهدا شد

 اعضای بدن دختر ۱۹ ساله اهوازی در حالی به 3 بیمار اهدا شد که با شکایت خانوده‌اش و پیگیری قضایی شناسایی مقصران مرگ وی در دستور کار قرار گرفت.

به‌گزارش «ایران» به‌نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، عرفان مردانی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: اعضای بدن این نوجوان دارای رتبه ۷۰ کنکور که در پی انجام عمل زیبایی دچار مرگ مغزی شده بود با رضایت خانواده وی به بیماران نیازمند اهدا شد.

گفتنی است این نوجوان چند روز پیش با مراجعه به یک کلینیک زیبایی توسط افراد غیرمتخصص عمل زیبایی انجام داده بود که به‌علت دریافت دوز بالای دارو دچار ایست قلبی تنفسی شد. وی پس‌از 3 روز بستری در بیمارستان با تأیید مرگ مغزی و با رضایت خانواده ۲ کلیه و کبدش به بیماران نیازمند، پیوند زده شد.

در حال حاضر مطب مورد نظر پلمب و اقدامات قضایی برای رسیدگی به این پرونده آغاز شده است.

فرهاد سلطانی معاون درمان دانشگاه جندی شاپور اهواز در توضیح ماجرا گفت: این دختر ۱۹ ساله برای عمل زیبایی به مطب یک پزشک عمومی مراجعه می‌کند که البته خود پزشک حضور نداشته و فردی فاقد صلاحیت داروی بی‌حسی برای او تزریق می‌کند و احتمالاً دوز دارو بالاتر از حد معمول بوده که با ایست قلبی به بیمارستان امام خمینی منتقل و آنجا احیا می‌شود و پس از آن مطب فرد متخلف پلمب و این فرد فاقد صلاحیت به مراجع قضایی معرفی شده است. همچنین اظهارات پدر، مادر و همه افرادی که درگیر این اتفاق هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد، پزشکی هم که پروانه مطب به‌ نام او بوده  به مراجع قضایی معرفی کرده‌ایم.

پدر دختر نخبه اهوازی  درباره اهدای عضو دخترش گفت: مهرنوش یک قطعه از بهشت بود که ۱۹ سال پیش خدا به ما امانت داده بود و حالا امانتش را از ما گرفت و برد. اول مقاومت کردم و گفتم نه این همه وجود من است، ولی وقتی به خودم آمدم، دیدم صاحب اصلی دخترم خداست.

پدر مهرنوش درباره شکایتش هم گفت: بعد از این اتفاق تابلوی مطب که روی آن نوشته شده بود متخصص تغذیه و کلینیک زیبایی و پوست و بنر‌هایی که از عمل‌های انجام شده بر در و دیوار مطب چسبانده شده بود، جمع‌آوری کردند. از این افراد شکایت کرده‌ام که امیدوارم به سزای اعمال‌شان برسند. متأسفانه برخی پزشکان در اهواز پروانه کارشان را اجاره می‌دهند و خودشان اصلاً در مطب حضور پیدا نمی‌کنند. من سه نفر را در مرگ مغزی دخترم مقصر می‌دانم؛ اول پزشکی که مطب به نامش است، دوم فردی که به‌عنوان پزشک نامش داخل بنر‌های عمل‌های زیبایی بود و سوم خانمی که بدون حضور این دو پزشک شروع به تزریق داروی بیهوشی و اقدامات اولیه عمل را انجام داده است، البته این خانم مدعی است با پزشک تماس گرفته، اما او جواب نداده در صورتی که پزشک مربوط می‌گوید تماسی با او گرفته نشده است. همین خانمی که مسبب مرگ مغزی دخترم شد اعلام کرده ما بار اول‌مان نیست که عمل زیبایی انجام می‌دهیم ،بار‌ها و بار‌ها این کار را کرده‌ایم. عمل زیبایی دخترم خیلی جزئی بود، اما وقتی حالش بد شده تجهیزات لازم برای احیای مهرنوش در مطب وجود نداشته.
دستور دادستان برای رسیدگی فوری به پرونده
 پرونده مرگ مغزی نخبه اهوازی بر اثر عمل زیبایی خارج از نوبت رسیدگی قضایی می‌شود. حجت‌الاسلام صادق مرادی رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: با دستوری که به دادستان داده شده است موضوع رسیدگی به پرونده مرگ مغزی نخبه اهوازی بر اثر عمل زیبایی خارج از نوبت انجام می‌شود. همچنین دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز با حکم قضایی که دریافت کرد اقدام به پلمب این مرکز غیرمجاز کرده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به مراجعات، فعالیت این گونه مراکز نیز گسترش یافته است و دستگاه قضایی استان تمامی فعالیت‌های مراکز غیرمجاز عمل جراحی زیبایی را مورد رصد دارد. پزشکان باید در این مراکز حضور داشته باشند و در صورت حضور نداشتن تحت تعقیب قرار می‌گیرند.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.