در پنجمین روزِ اعتراض در اصفهان، مردم به صف حمایت از کشاورزان پیوستند

 تجمع کشاورزان و سایر شهروندان اصفهانی در پنجمین روز اعتراض به وضعیت آب استانرادیو فردا :در پنجمین روز از تجمع کشاورزان اصفهانی در اعتراض به قطع حق‌آبه و خشک شدن زاینده‌رود، عده‌ای از مردم این شهر در روز جمعه، ۲۱ آبان، نیز به این تجمع پیوستند.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، بیشتر معترضان بر بستر خشک زاینده‌رود و بیشتر در نزدیکی پل خواجو تجمع کرده و شعارهایی در حمایت از کشاورزان منطقه و در اعتراض به وضعیت آب این استان سر دادند.

از جمله شعارهایی که معترضان اصفهانی سر دادند «زاینده‌رود جاری، حق مسلم ماست»، «زاینده‌رود رو پس بدین، به اصفهان نفس بدین»، «حق‌آبه رو می‌گیریم، حتی اگر بمیریم» و «تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی‌گردیم تو خونه» بود.

این حرکت اعتراضی که مربوط به عدم تخصیص سهم آب برای کشت پاییزه گندم است، از روز دوشنبه، ۱۷ آبان، با تجمع کشاورزان در مقابل شرکت آب منطقه‌ای و صداوسیمای مرکز استان اصفهان آغاز شد و از آن روز به بعد بر بستر زاینده‌رود ادامه پیدا کرده است.

شماری از معترضان سه‌شنبه شب نیز با برپایی چادر، در بستر زاینده‌رود اقامت کرده بودند.

موضوع نحوه تقسیم آب در اصفهان در سال‌های اخیر با اعتراض‌های گسترده کشاورزان مناطق مختلف روبه‌رو شده است.

زاینده‌رود با بیش از ۴۰۰ کیلومتر طول در دهه‌های اخیر به‌ علت کمبود بارش‌، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش بی‌رویه برداشت در بالادست و استفاده در کارخانه‌ها در میانه‌ راه، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است.
+33
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  mojtaba1010 - لندن ، انگلستان
  این نشانه رشد فرهنگی و مدنی در این شهر و در بعضی نقاط از ایران می‌باشد که بجایی لات گیری و چاقو کشی و فحش و ناسزا ، در کنار یکدیگر یک خواسته و حق قانونی خویش را طلب میکنند ، کاملا فهمیده اعتراض خود را نسبت به تصمیم مصوبات منسوبان دولتی اعلام میکنند ، بسیار هم خبر خوب و دلپذیر می‌باشد . از قدیم میگفتند که دود از کنده بلند میشود واقعا اگر این جامعه سنتی و بافت سنتی که در بسیاری از شهرهای ایران وجود دارد ، از این کشور جدا میشد ، کاملا همه چیز رو به نیستی و نابودی می‌گرایید .
  3
  9
  شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.