ماجرای سربازان خیالی افغانستان که حقوق شان را فرماندهان برمیداشتند

بی بی سی :وزیر دارایی پیشین افغانستان می‌گوید عامل سقوط دولت پیشین مقامات فاسدی بودند که در چارچوب دولت "سربازان خیالی" ساخته بودند و در عین حال از طالبان پول می‌گرفتند.

خالد پاینده در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت که تعداد زیادی از ۳۰۰ هزار سرباز و پلیس ثبت‌شده در دولت در واقع وجود نداشتند و "خیالی" بودند که حقوق شان پرداخته می‌شد اما این پول به جیب مقامات و ژنرالانی می‌رفت که این "سربازان خیالی" را مهندسی کرده بودند.

طالبان در ماه اوت و بعد از آن که نیروهای آمریکایی پس از ۲۰ سال از این کشور خارج شدند، به سرعت کنترل افغانستان را به دست گرفتند.آقای پاینده که در جریان پیشروی این گروه استعفا داد و کشور را ترک کرد، می‌گوید که سوابق ثبت‌شده که نشان می‌داد تعداد نیروهای امنیتی بسیار بیشتر از طالبان بوده است، نادرست است.

او به اد باتلر، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "شیوه‌ای که محاسبه انجام شد طوری بود که از مقام امنیتی یک ولایت پرسیده می‌شد که چند نفر دارید و بر اساس آن حقوق و هزینه‌های جیره‌بندی محاسبه می‌شد و این شمار همیشه اغراق‌آمیز (بیش از شمار واقعی) می‌بود."

وزیر سابق دارایی گفت که این اعداد ممکن است بیش از ۶ برابر بیشتر وانمود شده باشد و شامل "فراری‌ها از ارتش" و "شهدا" هم می‌شود که مرگ یا خروج شان از صف ارتش هیچ‌گاهی به طور رسمی ثبت نشده بود. او مدعی شد که برخی فرماندهان کارت‌های بانکی آن‌ها را نزد خود نگه میداشتند و هر ماه حقوق آن‌ها را به جیب می‌زدند.

از مدت‌ها قبل در مورد تعداد نیروهای امنیتی افغانستان سوالاتی مطرح بوده است.

در گزارش سال ۲۰۱۶ بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان (سیگار) آمده که "نه آمریکا و نه متحدان افغان آن نمی‌دانند که واقعاً چند سرباز و پلیس افغان در صفوف نیروهای امنیتی وجود دارند، چه تعداد در واقع برای انجام وظیفه در دسترس هستند، یا به طور گسترده، ماهیت واقعی قابلیت‌های عملیاتی آنها در چه حد است".

در گزارش دیگری از سیگار که بعدتر منتشر شد، نیز نسبت به "اثرات مخرب فساد و شک درباره صحت داده‌های مربوط به شمار نیروهای امنیتی و توانایی واقعی آن" ابراز نگرانی شده بود.

آقای پاینده می‌گوید که سربازانی که واقعا وجود داشتند اغلب به موقع دستمزد دریافت نمی‌کردند، در حالی که ژنرال‌هایی وجود داشتند که "درآمد دوبرابر"داشتند و هم از دولت حقوق خود را می‌گرفتند و هم مبالغی را از طالبان می‌پذیرفتند تا بدون جنگ تسلیم شوند.

او اضافه کرد: "احساس جمعی این بود که نمی‌توان این وضع را تغییر دهیم. پارلمان هم اینگونه کار می‌کند، والی‌ها هم همین طور کار می‌کنند. همه می‌گفتند که آب از بالاتر گل‌آلود است، یعنی بالادستی‌ها در این کار شریک هستند."

او اما گفت که به نظر او اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین آلوده به "فساد مالی" نبوده است. آقای پاینده در پاسخ به اتهامات فساد در وزارت مالیه گفت: "من تا حدی با آن موافقم، اما در این مسائل، مطلقا نه."وی افزود که کشورهای غربی "بخشی" از برخی از ناکامی‌ها در افغانستان بوده است و حضور آمریکا و ناتو در این کشور را "فرصتی بزرگ از دست رفته" توصیف کرد.
+20
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  danyou - تل آویو، اسرائیل

  یعنی اینقدر کشکی هست که آمریکا بعد از ۲۰ سال نتونسته یه روز صبح حاضر غایب کنه ببینه چند نفر سرباز و نیرو هست ؟؟؟ خوبه که تمام نیروهای رزمی افغانستان زیر نظر آمریکایی ها آموزش میدیدن. معلوم نیست چه خبر بوده اونجا. فقط بخور بخور بوده
  0
  21
  جمعه ۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.