کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی با مصرف چربی‌های گیاهی

دویچه وله :یک مطالعه اولیه نشان می‌دهد در افرادی که چربی رژیم غذایی خود را از روغن زیتون به جای استیک دریافت می‌کنند، خطر ابتلا به سکته مغزی کاهش می‌یابد.

به گزارش Healthday News؛ این مطالعه که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد بر روی بیش از ۱۰۰ هزار نفر انجام شد، نشان داد کسانی که بیشترین مصرف چربی‌های گیاهی را داشتند، ۱۲ درصد کمتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.

در سوی دیگر این طیف افرادی بودند که بیشتر چربی رژیم غذایی خود را از گوشت دریافت می‌کردند. این افراد ۱۶ درصد بیشتر از مصرف‌کنندگان چربی‌های گیاهی در معرض سکته مغزی بودند.

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون در بخشی از مغز قطع شود. این روند می‌تواند ناشی از لخته شدن خون، (سکته مغزی ایسکمیک)، یا پارگی رگ‌های خونی، (سکته هموراژیک) باشد. سکته‌های مغزی ایسکمیک تقریباً ۹۰ درصد از سکته‌های مغزی را هر ساله تشکیل می‌دهند.

مطالعه فوق نشان داد که مصرف بیشتر چربی‌های گیاهی با کاهش خطر سکته مغزی ایسکمیک مرتبط است. البته به گفته محققان، چربی حاصل از لبنیات با خطر سکته مغزی مرتبط نیست.

آلیس لیختنشتاین، پروفسور علوم تغذیه در دانشگاه تافتس در بوستون تاکید می‌کند: این یافته‌ها به این معنا نیست که همه باید به طور کامل گوشت را از رژیم غذایی خود حذف کنند. اما تعویض حتی یک وعده گوشت قرمز در هفته و جایگزینی آن با گزینه‌های گیاهی فرآوری‌نشده برای سلامت قلب وعروق مفید است.

نویسندگان مطالعه توصیه کردند که چربی‌های حیوانی مانند گوشت خوک یا پیه را با روغن‌های گیاهی غیر گرمسیری از جمله روغن زیتون، روغن ذرت یا روغن سویا تعویض کنید.

محققان تاکید می‌کنند: حتی اگر از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته مغزی باشید، داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند خطر ابتلا به آن را به اندازه فردی که فاکتور خطر ژنتیکی ندارد، کاهش دهد.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.