اخطار فیفا به فدراسیون فوتبال ایران: ورود گزینشی زنان به ورزشگاه دیگر قابل قبول نیست

شماری از زنان ایران در بازی ۱۰ اکتبر مقابل کامبوج توانستند وارد ورزشگاه آزادی شوندبی بی سی :رسانه‌های ایران خبر داده‌اند که فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، به فدراسیون فوتبال ایران اخطار داده است که در صورت برطرف نشدن مواردی مانند: "اصلاح اساسنامه"، "خصوصی‌سازی باشگاه‌ها"، "عدم دخالت دولت در فوتبال" و "ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها"، فوتبال ایران به طور کامل تعلیق خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری ایلنا، مهلت فدراسیون جهانی فوتبال به ایران برای اصلاح اساسنامه روز ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ است.

رسانه‌های ایران همچنین نوشته‌اند که فیفا از ایران خواسته است که در دیدار بعدی تیم ملی فوتبال ایران زنان را به طور "غیرگزینشی" به داخل ورزشگاه راه دهد.

دیدار خانگی بعدی تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی ۷ بهمن در برابر عراق خواهد بود.

به این ترتیب در صورتی که فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرد این بازی را با حضور تماشاگر برگزار کند؛ عدم حضور "بدون گزینش زنان"، می‌تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد.

در بازی ایران با کره جنوبی در مقدماتی جام جهانی نیز گفته شد که دلیل اصلی برگزاری بازی پشت درهای بسته، ترفندی برای به تاخیر انداختن حضور زنان در ورزشگاه است.

پیش از این در تعدادی از بازی‌های تیم ملی ایران زنان هم اجازه حضور در ورزشگاه را پیدا کردند، اما بسیاری معتقد بودند که این حضور "گزینشی و نمایشی برای راضی کردن فیفا" بوده است.

به رغم برداشته شدن بسیاری از محدودیت‌های مربوط به کرونا، مسابقات لیگ فوتبال ایران کماکان بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود. بسیاری عقیده دارند که فدراسیون برای این که مجبور به راه دادن زنان در ورزشگاه نشود، جلوی حضور تمامی تماشاگران در ورزشگاه‌ها را گرفته است.

ایزد سیف‌الله‌پور، مدیر تیم نساجی مازندران مدتی قبل در برنامه فوتبال برتر شبکه سه تلویزیون ایران گفت: "بحث ورود بانوان به استادیوم‌ها باعث شده مسابقات لیگ همچنان بدون حضور تماشاگر برگزار شود. در صورت عدم حضور بانوان، فدراسیون با جریمه و محرومیت‌هایی مواجه می‌شود."

تیم ملی فوتبال ایران در پنجمین مسابقه از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی قطر، فردا در بیروت با لبنان بازی می‌کند.

ایران با ۱۰ امتیاز صدرنشین گروه است و کره جنوبی (۸) و لبنان در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
+20
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.