نوامبر؛ ماه آگاهی از سرطان لوزالمعده

دویچه وله :روزانه بیش از هزار و ۲۰۰ مورد ابتلا به سرطان لوزالمعده (پانکراس) در سراسر جهان تشخیص داده می‌شود. در حالی که نرخ مرگ‌ومیر در بسیاری از سرطان‌ها در حال کاهش است، نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این سرطان سیر صعودی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کلینیک مایو؛ سرطان لوزالمعده در بافت‌های لوزالمعده شروع می‌شود؛ عضوی در شکم که در پشت قسمت پایینی معده قرار دارد. لوزالمعده آنزیم‌هایی را آزاد می‌کند که به فرآیند هضم کمک کرده و در تولید هورمون‌هایی که در مدیریت قند خون موثرند، نقش دارد.

سرطان لوزالمعده به ندرت در مراحل اولیه یعنی زمانی که قابل درمان است، تشخیص داده می‌شود و اغلب تا زمانی که به سایر اندام‌ها سرایت نکرده، علائمی ایجاد نمی‌کند.

گزینه‌های درمانی سرطان پانکراس بر اساس سرعت پیشرفت سرطان انتخاب می‌شوند و شامل جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی یا ترکیبی از این موارد هستند.

علائم و نشانه‌های سرطان لوزالمعده شامل این موارد هستند: درد شکمی که به پشت می‌رسد، از دست دادن اشتها یا کاهش وزن ناخواسته، زرد شدن پوست و سفیدی چشم (یرقان)، مدفوع روشن، ادرار تیره‌رنگ، خارش پوست، تورم کیسه صفرا یا کبد، تهوع و استفراغ، تب و لرز، لخته شدن خون و خستگی. هر فردی که زردی را تجربه می‌کند باید فوراً با پزشک تماس بگیرد. علاوه بر این، هرکسی که علائم غیرمعمول دیگری به مدت ۴ هفته یا بیشتر داشته باشد، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

هنوز مشخص نیست چه چیزی باعث سرطان پانکراس می‌شود. پزشکان عواملی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر ابتلا به این نوع سرطان را افزایش دهد، از جمله سیگار کشیدن و جهش‌های ژنی.

عوامل دیگری که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش دهند عبارتند از: دیابت و التهاب مزمن پانکراس (پانکراتیت)، چاقی و افزایش سن (اگرچه سرطان لوزالمعده می‌تواند در هر سنی از جمله در دوران کودکی رخ دهد، اما احتمال بروز آن پس از سن ۵۵ سالگی وجود دارد).

شما می توانید خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش دهید اگر:

سیگار نکشید و مصرف گوشت قرمز را محدود کنید. زیاد خوردن گوشت‌های فرآوری‌شده مثل سوسیس و همبرگر، احتمال ابتلا به این سرطان را تا ۶۸ درصد افزایش می‌دهد.

وزن سالم را حفظ کنید. اگر وزن مناسبی دارید، برای حفظ آن تلاش کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، کاهش وزن آهسته و ثابت را هدف قرار دهید؛ مثلا (۰.۵ تا ۱ کیلوگرم) در هفته. ورزش روزانه را با یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، میوه و غلات کامل شروع کنید.

اگر سابقه خانوادگی سرطان پانکراس دارید، با یک مشاور ژنتیک ملاقات کنید. او می‌تواند سابقه سلامت خانوادگی شما را بررسی کند و تعیین کند که آیا ممکن است از آزمایش ژنتیک برای تشخیص خطر ابتلا به سرطان پانکراس یا سایر سرطان‌ها سود ببرید یا خیر.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.