تولید واکسن کرونا که در بینی اسپری می‌شود

العربیه :دانشمندان در حال تولید یک نوع واکسن جدید برای ویروس کرونا هستند که از طریق بینی به شکل اسپری اِعمال می‌شود.

راه‌های مختلفی برای دریافت واکسن وجود دارد. این روش‌ها می‌تواند دهانی (خوراکی)، از طریق بینی (تنفسی)، عضلانی (تزریق عمقی)، و زیرجلدی (تزریق در بافت چربی) باشد.

در حال حاضر، عموم واکسن‌های کووید از طریق عضلانی تزریق می‌شوند، به این معنی که سوزنی به عمق عضله آنها وارد شده و محتویات واکسن را تخلیه می‌کند. این روش می‌تواند دردناک باشد، و همچنین می‌تواند عوارض جانبی در ناحیه تزریق ایجاد کند.

واکسینه شدن از طریق بینی غیرمعمول نیست. در حقیقت، سال‌هاست که کودکان واکسن آنفولانزای خود را از طریق اسپری بینی دریافت می‌کنند. تیمی تحقیقاتی از دانشگاه آکسفورد پژوهشی را آغاز کرده تا ببیند آیا به کار بردن روش مشابهی درباره واکسن کووید نیز قابل انجام است.

این تیم واکسن داخل بینی را روی داوطلبان سالم بین سنین 18 تا 55 سال آزمایش کرده است. آنها یک دوز از این واکسن را برای 30 نفر فرد واکسینه‌نشده تجویز کردند، و به 12 نفر دیگر نیز آن را به عنوان دوز تقویتی دادند.

به گفته تیم پژوهشی آکسفورد، اسپری-واکسن بینی می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. اِعمال واکسن در داخل بینی ممکن است میزان محافظت در برابر عفونت را بهبود بخشد و به شیوه‌ای موثرتر از سرایت ویروس جلوگیری کند.

دریافت واکسن در بینی ممکن است به ویژه برای ایجاد واکنش ایمنی در بینی و مسدود کردن عفونت‌های بینی خوب باشد. مزیت دیگرش این است که نیازی به سوزن ندارد و دردی ایجاد نمی‌کند.

یکی از داوطلبانی که در این پژوهش شرکت کرده است، اخیراً گفت که این اسپری طعم شیرین عجیبی دارد. به گفته وی: «فکر می‌کردم واکسن باعث گِزگِز کردن یا چیزی شبیه آن بشود، اما اصلا حس خاصی نداشت. طعم خیلی شیرینی داشت، که مثل قند بود.».
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.