گمرک ایران: چین مقصد اول فروش و امارات مقصد اول خرید

دویچه وله :ایران در هفت ماه اول امسال به ۱۴۲ کشور دنیا کالا صادر کرده و از ۱۱۰ کشور نیز کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کرده است. گمرک ایران اعلام کرده است که بیشترین صادرات ایران به چین و بیشترین واردات نیز از امارات بوده است.

روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران روز دوشنبه ۱۷ آبان (۸ نوامبر)  وضعیت تجارت خارجی ایران با ۱۴۲ کشور جهان را اعلام کرد.

چین مقصد اول صادرات ایران بوده است. در این ارتباط معلوم نیست که سهم نفت زیر تحریم در این مبادلات چه بوده است. بعد از چین عراق، ترکیه، امارات و افغانستان نیز به ترتیب کشورهای خریدار کالاهای ایرانی هستند.

طبق اظهارات لطیفی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان مهرماه حدود ۹۹ میلیون تن کالا به ارزش تقریبی ۵۵ میلیارد دلار را با کشورهای جهان تبادل کرده است.

رئیس گمرک ایران گفته است در ظرف این هفت ماه ۱۴۲ کشور به صورت مستقیم کالای ایرانی را خریداری کردند و ۱۱۰ کشور نیز فروشنده کالا به ایران بودند.

صادرات ایران  در هفت ماه گذشته ۲۷ میلیارد و ۷۴ میلیون دلار بوده و چین با هفت میلیارد و ۶۸۹ میلیون دلار، عراق با پنج میلیارد و ۴۸۳ میلیون دلار، ترکیه با سه میلیارد و ۳۹۷ میلیون دلار، امارات با دو میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۱۲۶ میلیون دلار پنج مقصد اول صادرات کالای ایرانی بودند.

در میان ۱۴۲ کشور که مستقیما کالاهای ایرانی را خریده‌اند به نام کشورهایی برخورد می‌کنیم که زیر ۱۰ هزار دلار از ایران خرید کرده‌اند.

کومور با ۵۹۳۲ دلار، اکوادور با ۶۵۳۴ دلار، هندوراس با ۶۸۰۰ دلار، نیکاراگوئه با ۷۶۶۷ دلار و لائوس با ۹۸۰۰ دلار از جمله کشورهایی بودند که کمترین خرید را از ایران داشتند.

رئیس گمرک ایران همچنین گفته است در هفت ماه گذشته به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار کالا از گمرک‌های اجرایی ترخیص شد که امارات با هشت میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار، چین با شش میلیارد و ۱۰۷ میلیون دلار، ترکیه با دو میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار، آلمان با یک میلیارد و ۳۹ میلیون دلار و سوئیس با یک میلیارد و ۳۵ میلیون دلار، پنج کشور اول فروش کالای مورد نیاز ایران در هفت ماه نخست سال بودند.

امارات در این میان رکورد فروش کالا به ایران را شکسته و گوی رقابت را از چین ربوده است.

امارات دو میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار از ایران وارد و هشت میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار به ایران صادر کرده است.

نام کشورهایی چون کره جنوبی، ژاپن و هند در میان کشورهای عمده تبادلات تجاری ایران با کشورهای خارج دیده نمی‌شود.

در گزارش رئیس گمرک ایران به میعانات گازی نیز اشاره‌ای نشده که تا چه میزان در صادرات ایران نقش داشته است.
+2
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.