انتشار بیسابقه تصاویر جان باختن یک زندانی در انفرادی از صدا و سیما

بی بی سی :صدا و سیما با انتشار این تصاویر روایتی از مرگ خسرو جمالی فر منتشر کرده است؛ انتشار تصاویر یک زندانی در انفرادی نامعمول است

تلویریون ایران در اقدامی نامعمول تصاویری از یک زندانی در سلول انفرادی پخش کرده‌ که در آن دیده می‌شود که این زندانی به طور ناگهانی با از دست دادن تعادلش به زمین می‌خورد. صدا و سیما می‌گوید این فرد خسرو جمالی‌فر است که اخیرا در زندان سنندج جان خود را از دست داده است.

خانواده آقای جمالی‌فر می‌گویند او بر اثر شکنجه در سلول انفرادی جان باخته است. آنها می‌خواهند از مقامات زندان شکایت کنند. اما مسئولان می‌گویند علت مرگ او خودکشی از طریق خوردن قرص بوده؛ با این حال، درخواست خانواده‌اش برای مراجعه به پزشک قانونی را رد کرده‌اند.
اکنون در تصاویر منتشر شده که صورت زندانی در آن محو شده است، او از جا بلند می‌شود، به صورت نامتعادل به سمت در سلول می‌رود و سپس از پشت به لبه تختخواب می‌خورد.

خسرو جمالی‌فر ۲۶ سال داشت و از حدود دو سال پیش به جرم قتل در زندان بود.

یکی از نزدیکان خانواده آقای جمالی‌‌فر به بی‌بی‌سی گفته او ساعت شش صبح دیروز با حضور گسترده نیروهای امنیتی و بدون رضایت خانواده در "بهشت محمدی" سنندج به خاک سپرده شد.

این شاهد عینی گفته است که ماموران برای جلوگیری از ضبط تصاویر تشییع جنازه، موبایل حاضران را از میانه مراسم تا پایان آن گرفتند.

در دهه‌های گذشته، بسیاری از زندانیان جرایم عادی و سیاسی در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران جان باخته‌اند اما تصاویری از آنچه بر آنها گذشته است منتشر نشده بود.

ستار بهشتی، مهرداد سپهری، سینا قنبری، ارشاد رحمانیان، دانیال زین‌العابدینی، زهرا بنی یعقوب، ابراهیم لطف الهی، ولی الله فیض مهدوی، وحید حیدری، ناصر عیسی‌زاده و سارو قهرمانی از جمله افرادی هستند که ظرف سال‌های گذشته در زندان جان خود را از دست داده‌اند.

بر طبق قوانین ایران، مقامات قضایی و زندان مسئول حفظ جان زندانیان هستند.

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در ایران می‌گویند "بدرفتاری و شکنجه" زندانیان و بازداشتگاه‌های شهرستان‌ها به مراتب بیشتر از زندان‌های پایتخت و مرکز رایج است.

سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن به‌تازگی در گزارشی اعلام کرد در ۱۰ سال گذشته در ایران دست‌کم ۷۲ زندانی بر اثر شکنجه و بدرفتاری در زندان جان باخته‌اند. اما به گفته این سازمان در هیچ کدام از این موارد "حتی یک نفر از مسئولان" مجبور به پاسخگویی نشده و "به دست عدالت سپرده نشده است."
+41
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین
  مردم ایران همچنان مسافرت به سمت شمال و ایجاد راهبندانهای مصنوعی و رفتن به کنسرت ترکیه، بعد داد و فریاد مااا با فرهنگ ترینیم.
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.