علیرضا فیروزجا، با پرچم فرانسه قهرمان مسابقات شطرنج سوئیس شد

علیرضا فیروزجا استاد بزرگ شطرنج صدای آمریکا :علیرضا فیروزجا ۱۸ ساله، استاد بزرگ شطرنج و عضو‌‌ پیشین تیم ملی ایران، در رقابت‌های گراند سوئیس با پرچم فرانسه شرکت کرد و با شش پیروزی، چهار تساوی، و تنها یک شکست با ۸ امتیاز قهرمان مسابقات شد.

رقابت‌های شطرنج گراند سوئیس در ۱۱ راند به روش سویسی برگزار می‌شود و یکی از مسابقات مقدماتی و انتخابی قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۲ به شمار می‌رود. این رقابت‌ها با حضور ۱۰۸ شطرنج باز برتر جهان، طی روزهای ۲۵ اکتبر تا ۸ نوامبر در شهر ریگای لتونی برگزار شد.
علیرضا فیروزجا با کسب قهرمانی در این مسابقات، ۱۱ امتیاز در رده بندی جهانی کسب کرد و همچنین جواز حضور در رقابت‌های ۲۰۲۲ شطرنج را به دست آورد.
نابغه شطرنج جهان که در نونهالی و‌ نوجوانی برای تیم ‌ملی ایران مسابقه می‌داد پس از ترک ‌ایران، ‌از سال ۲۰۱۹ برای فرانسه بازی می‌کند.

علیرضا فیروزجا متولد خرداد ۱۳۸۲ در بابل است. او در رده سنی زیر ۱۲ سال در سال ۲۰۱۵ قهرمان شطرنج آسیا شد و از آن زمان موفقیت‌های زیادی کسب کرد. او در رقابت‌های آوریل سال ۲۰۱۹ مقابل یک شطرنج باز اسرائیلی حاضر نشد چون جمهوری اسلامی اجازه بازی ورزشکاران ایرانی مقابل این کشور را نمی‌دهد.

در دیماه ۱۳۹۸،‌ ایران از اعزام تیم ملی شطرنج به مسابقات جهانی روسیه خودداری کرد. آن زمان گفته شد که این تصمیم برای جلوگیری از رویارویی شطرنج‌بازان ایران با اسرائیل گرفته شده است. به دنبال عدم اعزام تیم ملی ایران به این مسابقات، علیرضا فیروزجا تصمیم گرفت به جای مسابقه با نام ایران، زیر پرچم فیده (فدراسیون جهانی شطرنج) مسابقه دهد.

علیرضا فیروزجا تنها شطرنج‌باز تاریخ ایران است که از او به عنوان «سوپر استاد بزرگ» نام برده می‌شود. این عنوان هرچند جزو عناوین رسمی فدراسیون جهانی شطرنج نیست اما به کسانی اعطا می‌شود که امتیاز ۲۷۰۰ عبور کرده‌اند.

تا روز ۱۷ آبان ۱۴۰۰، نام علیرضا فیروزجا در رده نهم رنکینگ فدراسیون جهانی شطرنج قرار دارد.
نام علیرضا فیروزجا در تازه‌ترین رنکینگ فدراسیون جهانی شطرنج - ۱۷ آبان ۱۴۰۰پیروزی آقای فیروزجا، واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت.
برخی علت بغض فیروزجا هنگام پخش سرود ملی فرانسه را دوری او از وطن تعبیر کردند.
+108
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  مبارکش باشه، فقه مسخره ای که شطرنج رو حرام میدونست و میگفت کسی که به صفحه شطرنج نگاه کنه انگار به فرج مادرش نگاه کرده، و به زور ازادش کردن، قهرمانی شطرنج میخواد چکار؟؟ همون اداب مستراح رو رعایت کنید براتون بهتره
  11
  134
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Stopmindcontrol - سائو پائولو، برزیل

  مبارکت باد. پیروز و سرفراز باشی. اول خود بعد دیگران.
  7
  116
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  abadannl - روتردام، هلند

  درود بر تو و شرم بر جمهوری اسلامی که چنین نوابغی رو از دست میده
  4
  43
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  تبریک، افتخار ما ایرانیان هستی، پاینده باشی ای جوان
  2
  42
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  تو ای جوان عزیز ویکی از نور چشم های ایران مبارکت باشه این موفقیت !!!! تو تنها نیستی ملیونها ایرانی هستند که در شرایط مختلف همدرد تو میباشند بامید روزی که این زخم متعفن جمهوری اسلامی نیشتر خورده و از نابود شود .
  3
  40
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.