ایران از آمریکا خواست تضمین دهد در صورت احیای توافق هسته‌‌ای از آن خارج نمی‌شود

بی بی سی :سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در تازه‌ترین‌ نشست خبری خود، چند هفته پیش از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، از آمریکا خواست "تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده" مجددا خروج از توافق هسته‌ای را "تکرار نخواهد کرد".

امروز سخنگوی وزارت خارجه ایران از آمریکا خواست "تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجددا جهان و حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد".

مذاکرات احیای برجام از فروردین ۱۴۰۰ در شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد و در حالی که شش دور خود را سپری کرده بود و طرف های آن درباره به نتیجه رسیدنش ابراز خوشبینی می‌کردند، از ماه ژوئن با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی متوقف شد.

اخیرا پس از چند هفته، اعلام شد این مذاکرات به صورت "حضوری" از ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) در وین از سرگرفته می‌شود.

بنابر اعلام سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا "طرف‌های مذاکره به بحث درباره امکان بازگشت آمریکا به برجام ادامه می‌دهند و اینکه چگونه اطمینان پیدا کنند همه طرف‌ها این توافق را کامل و موثر اجرا می‌کنند."

علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران و مسئول تیم مذاکره‎کننده ایران است.
تاکید ایران بر رفع یکجای تحریم‌ها
اکنون سعید خطیب‌زاده گفت که کشورش خواستار لغو تمامی تحریم‌های آمریکا در یک فرآیند قابل راستی‌آزمایی است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت "آمریکا برای بازگشت از این مسیر غلط باید تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج آمریکا از برجام اعمال کرده همه را یکجا به صورت موثر بردارد".

او اضافه کرد که "در بحث مذاکرات وین، موضوع توافق گام به گام مطرح نبوده است".

پیشتر ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری ایران، روز ۱۳ آبان، همزمان با روز تسخیر سفارت آمریکا در تهران، گفته بود "خنثی سازی و رفع تحریم‌ها" در دستور کار دولت این کشور است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ یک‌طرفه از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی (برجام) خارج شد و تحریم‌های وسیعی از جمله تحریم بانکی و نفتی علیه ایران اعمال کرد. ایران یک سال بعد و پس از اعتراض به بی‌عملی اتحادیه اروپا در پنج مرحله تعهدهای برجامی‌اش را کنار گذاشت، درصد غنی‌سازی و ذخیره رادیواکتیو خود را افزایش داد و تاسیساتی را که بعد از برجام از کار انداخته بود فعال کرد.

اکنون دولت جو بایدن، رفع تحریم‌ها را منوط به بازگشت ایران به تعهداتش در برجام کرده است. در مقابل ایران بارها از آمریکا خواسته تا ابتدا تحریم‌ها را رفع کند.

امروز نیز سعید خطیب‌زاده گفته "ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند".

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، در مذاکره هشتم آذر چین، بریتانیا، روسیه، آلمان و فرانسه هم در این گفتگوها شرکت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا علاقمند است به مذاکرات ملحق شود به شرط اینکه ایران "جدی" باشد و پیشر‌فت‌هایی را که بعد از کنار گذاشتن برجام به دست آورده، به عقب برگرداند.

دولت ایران دو روز پیش بار دیگر تاکید کرد قصد مذاکره مستقیم با آمریکا را ندارد.
+43
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  تا زمانی که دست از انگولک‌کردن دیگران بر ندارید و بفکر ملت خودمان باشید همین آش هست و همین کاسه . بابا جان این تحریم‌ها دکانی است برای سپاهی ها و دولتی ها . نمی خواهند حذف بشود.
  19
  46
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  اینو چه دل خوشی داره!! هیچ قراردادی و هیچ توافقنامه ای در دنیا نیست که بشه روش حساب کرد! این رو تاریخ ثابت کرده که سیاستمداران مخصوصاً اروپایی ها و آمریکایی ها هیچوقت منافع مادی و امنیتی خودشون رو محدود به قرارداد و توافقنامه نمیکنند هروقت به نفعشون باشه خلافش رو انجام میدهند
  5
  10
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  رژیم ایران باید اول ثابت کنه به یه قرارداد یه قولی که داده به مردمش وفادار بوده بعد حرف از یه قرارداد بین المللی بزنه
  7
  20
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  امریکا هرگز نمیتواند چنین تضمینی بدهد چون باید از تصویب مجلسین بگذرد و هرگونه توافقی فعلا این قابلیت را ندارد. پیش بینی من اینست که اخوندها بالاخره دوباره گیر و بند برجام را خواهند پذیرفت
  5
  16
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  تحریم ها اگر شک داشته باشیم برای سپاهی ها دکان هست مطمئنا برای جیره و مواجب خورهای خارج نشین ایرانی حتما دکان هست. اپوزیسیون خارج نشین تلاش بسیار زیادی در زمینه افزایش تحریم ها داشتند و هنوز دارن. ملت ایران شیرین کاری های امثال شیرین عبادی برای اربابان خودش رو هیچوقت یادشون نمیره
  12
  14
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اینها آدم نمیشوند دقیقا مثل طالبان ایدئولوژی وراه روششان همانا دسیسه ودشمن تراشی است که بر پایه آن حکومتشانرا پابرجا نگاه داشته اند وطریق خود راعوض نخواهند کردومعامله با این اوباش فسیل عقل بجز وقت تلف کردن نیست
  3
  3
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. نه بابا!؟ خودت گفتی؟ یا تقلب کردی از رو دست بغلی نوشتی؟
  3
  4
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این جوجه بسیجی ، وقتی تو‌امتحان های درسی تجدید می‌شد ، تضمین میگرفت که نمره قبولی بگیره ، آخه احمق گاگول داستان سیاست فرق میکنه ، و‌ حتی ابر قدرت چین و روسیه هم نمیتونند برای امریکا خط و‌نشان بکشند ، امریکا فقط یک ابر قدرت دست تنها نیست بلکه تقریبا کل اروپا ، جهان عرب ، کانادا و استرالیا و بخش هایی از امریکای جنوبی را پشت سر خود دارد‌، هند و‌پاکستان و ترکیه باهاش شاخ نمی‌شوند و محتاط هستند ، کره جنوبی وژاپن هم به نیروی نظامی او احتیاج دارند ، در افتادن با امریکا هزینه دارد ، و هیچ کشوری به تنهایی این هزینه را پرداخت نمیکند ، بجز مسوولان کله پوک اسلامی که حتی قادر به پیدا کردن‌ امریکا در نقشه نیستند
  3
  6
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.