لغو امتیاز روزنامه «کلید» بخاطر انتشار گرافیکی از دست خامنه‌ای

 تصویر گرافیکی روزنامه کلید از دست علی خامنه‌ایرادیو فردا :دو روز پس از انتشار تصویر گرافیکی از دست رهبر جمهوری اسلامی در مطلبی با موضوع «خط فقر» در صفحه اول روزنامه «کلید»، هیات نظارت بر مطبوعات ایران رای به لغو امتیاز این روزنامه داده است.

علاءالدین ظهوریان، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات، خبر لغو امتیاز روزنامه کلید را تایید کرده است ولی به دلیل آن اشاره نکرده است. روز گذشته، ایمان شمسایی، مدیرکل مطبوعات وزارت ارشاد گفته بود جلسه هیات نظارت برای بررسی و تصمیم‌گیری درباره گرافیک منتشر شده در روزنامه کلید تشکیل خواهد شد.

روزنامه کلید روز شنبه، ۱۵ آبان در مطلبی با عنوان «میلیون‌ها خانوار ایرانی زیر خط فقر» از یک تصویر گرافیکی استفاده کرده بود که در آن شکل دست و قلم طراحی‌شده، مربوط به نامه‌نگاری علی خامنه‌ای دیده می‌شود.

با وخیم شدن اوضاع اقتصادی ایران، انتقاد از نقش رهبر جمهوری اسلامی در بحران‌های اقتصادی و گسترش فقر و فساد در سال‌های اخیر افزایش یافته است و در شعارهای اعتراض‌های دی ۹۶ و آبان ۹۸ نیز بخش مهمی از شعارهای معترضان درباره فساد، تبعیض و فقر بود.

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی و منتقد رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز گذشته در بیانیه‌ای با اشاره به نقش علی خامنه‌ای در بروز بحران‌های اقتصادی، از «تحمیل فقر» به عنوان «خشونت سیستماتیکی» نام برده بود که باعث مرگ خاموش انسان‌ها، سوء تغذیه، فساد، اعتیاد و فحشا شده است.

مقام‌های حکومت ایران به طور معمول درباره انتقادات علیه رهبر جمهوری اسلامی بسیار حساس هستند و برخی فعالان سیاسی که با طرح انتقاد علیه علی خامنه‌ای، خواستار برکناری یا استعفای او شده بودند، بازداشت شده و در زندان به سر می‌برند.

بر اساس ماده ۲۷ قانون مطبوعات ایران، اگر هیات نظارت بر مطبوعات موردی را «اهانت» به رهبر جمهوری اسلامی تشخیص دهد، امتیاز نشریه را لغو می‌کند و مدیرمسئول و نویسنده نیز به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

توقیف یک روزنامه به دلیل طرح انتقادی علیه رهبر جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز، جمهوری اسلامی ایران از نظر آزادی خبرنگاری، در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی در قعر جدول و در رتبه ۱۷۴ قرار دارد.

در این جدول، پس از ایران تنها ۶ کشور وضعیت بدتری از نظر آزادی خبرنگاری دارند که به ترتیب عبارتند از ویتنام، جیبوتی، چین، ترکمنستان، کره شمالی و اریتره.

روزنامه کلید، نخستین روزنامه‌ای است که امتیاز آن در دولت ابراهیم رئیسی لغو می‌شود. او در مناظره‌های انتخاباتی امسال گفت که در دوران حضور او در قوه قضاییه هیچ روزنامه‌ای «بسته نشد» و از این موضوع به عنوان یکی از نقاط قوت کارنامه خود یاد کرد.
+72
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مقام‌معظم گاو
  6
  105
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  مارشال زرد - وپرتال، آلمان

  در کشورى که کوچکترین انتقاد به رهبرش جرم محسوب میشود خب انتظار بهترى نمیرفت و هنوز هم کم نیستند عاشقان ذوب در ولایتى که معتقدند ایران مهد آزادى میباشد. آیا کابوسى به نام جمهورى اسلامى روزى پایان خواهد یافت؟
  4
  96
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  بنازم به میزان آزادی مطبوعات در ایران
  1
  35
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Ahoora Mazda - اکلند، نیوزلند

  دست پلید ابلیس
  1
  43
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  میگن وقتی عکس رهبران کشورها از تمبر پستی بزرگتر بشه، اونجاست که مشکل شروع میشه.
  1
  8
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  خامنه ای یک مسلمان است ،در اسلام سگ نجس است چون افشاگر دزدان است ، در نتیجه روزنامه افشاگر کلید که عامل اصلی فقر ملت ایران را افشا کرده است ، باید تنبیه شود . ج.ا و خامنه ای مسلمان واقعی میباشند
  0
  4
  ‌سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.