اصلاحات در امارات؛ تصویب قانون «احوال شخصیه» غیرمسلمان‌ها

دویچه وله :حاکم ابوظبی قانونی را تصویب کرده که استانداردهای حقوقی بین‌المللی را در امور ازدواج، طلاق، ارث یا حضانت فرزند را برای خارجی‌های غیرمسلمان تضمین می‌کند. ادامه رفرم اجتماعی برای جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران و گردشگران.

خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات و حاکم ابوظبی قانونی مدنی را از امضا گذرانده که حق غیرمسلمانان برای اتکاء به قوانین بین‌المللی به رسمیت شناخته شده در مسائلی چون ازدواج، طلاق یا حضانت فرزند را تضمین می‌کند.

خبرگزاری رسمی امارات (WAM) می‌نویسد این تصمیم که اولین نمونه در نوع خود در دنیاست، موقعیت امارات را به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقاصد استعدادها و مهارت‌ها، تحکیم می‌کند و به غیرمسلمان‌ها امکان می‌دهد زیر چتر قوانینی باشند که از نظر فرهنگ، آداب، رسوم و زبان برای آنها آشناست.

یوسف سعید العبری، معاون وزیر دادگستری امارات، از راه‌اندازی اولین دادگاه مختص امور خانوادگی غیرمسلمان‌ها خبر داده و گفته که تمام مراحل این محکمه، به دو زبان انگلیسی و عربی طی می‌‌شوند تا فهم و درک مسائل مطروحه  برای خارجی‌ها آسان‌تر شود و شفافیت حقوقی نیز بهبود یابد.

این قانون ۲۰ ماده دارد و در چند فصل به حقوق و اختیارات طرفین در مسائلی چون ازدواج، طلاق، اثبات پدری، حق سرپرستی فرزندان، ارث، نفقه، تقسیم اموال و تنظیم مناسبات اقتصادی زوجین می‌پردازد.

تا کنون امارات متحده، همانند سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، بدون تفکیک بین شهروندان خودی یا خارجی، قوانین شرعی و اسلامی را در حوزه امور شخصی ملاک می‌گرفت.

این کشور سال گذشته نیز اصلاحاتی قانونی در هفت شیخ‌نشین ابوظبی، شارجه، دبی، عجمان، فجیره، رأس‌الخیمه و ام‌القوین اعمال کرد؛ از جمله جرم‌زدایی از روابط جنسی قبل از ازدواج، مصرف الکل یا لغو مقرراتی که تسامح در برخورد با عاملان "قتل‌های ناموسی" را مجاز می‌‌شمرد.

این اصلاحات، در کنار اقداماتی مانند صدور روادیدهای بلندمدت، مشوق‌هایی هستند که امارات برای سرمایه‌گذاری، جذب گردشگر و حضور هرچه بیشتر  خارجی‌ها در نظر گرفته است؛ اصلاحاتی که می‌توانند مزیتی چشمگیر در رقابت‌های اقتصادی و اجتماعی منطقه‌ای باشند.

هم‌زمان با تصویب قانون "احوال شخصیه"، شیخ حمدان بن راشد آل مکتوم، ولیعهد دبی نیز در پستی توییتری از تصمیم برای ادغام وزارت اقتصاد و وزارت گردشگری خبر داد و هدف را ایجاد زمینه برای جذب سالانه ۲۵میلیون گردشگربه دبی تا سال ۲۰۲۵ اعلام کرد.
+48
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ما هم یک شیخ رائد داشتیم، منتها یه سری زائده به اسم اخوندها رو به جایی رسوندن که حیران یک امارات با دو یا سه تا چاه نفت توی ابوظبی اش باشیم. گور پدر هرچی اخوند و انقلابی پنجاه و هفتی و کاسه لیسان اشون. (شما بخونید خاویار لیسانشون)
  1
  2
  دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.