ترور نافرجام نخست‌وزیر عراق در حمله پهپادی

ایندیپندنت فارسی : ارتش عراق اعلام کرد بامداد روز یکشنبه، ۱۶ آبان‌ماه، در یک عملیات سوءقصد به جان مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر آن کشور، پهپادی مملو از مواد منفجره اقامتگاه او را در بغداد هدف قرار داد، اما کاظمی از این ترور جان سالم به‌در برده و صدمه‌ای ندیده است.
 
در این حمله پهپادی به اقامتگاه نخست‌وزیر در منطقه سبز بغداد، بنابر اعلام منابع امنیتی عراق، شش نفر از محافظان شخصی کاظمی زخمی شده‌اند. اغلب ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی عراق در منطقه سبز بغداد قرار دارند که با تمهیدات شدید امنیتی از آن‌ها محافظت می‌شود.
 
هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله به اقامتگاه کاظمی را برعهده نگرفته است.
 
پس از این حمله، مصطفی الکاظمی در حساب کاربری رسمی خود در توییتر از سلامت خود خبر داد و نوشت: «من آماده جانفشانی برای عراق و مردم آن بودم و هستم. موشک‌های خیانت، مومنان را دلسرد نمی‌کند و در استواری و اراده نیروهای قهرمان امنیتی ما برای حفظ امنیت مردم، احقاق حق و اجرای قانون خللی ایجاد نمی‌کند. حالم خوب است و شکر خدا در میان مردم حضور دارم. همه را به آرامش و خویشتن‌داری برای عراق دعوت می‌کنم.»
 
نخست‌‌وزیر عراق ساعتی پس از آن نیز با انتشار پیامی ویدیویی در حساب توییتر خود، بار دیگر بر سلامت خود پس از این حمله تاکید کرد.
 
ایالات متحده آمریکا ضمن محکوم کردن این حمله پهپادی و تروریستی خواندن آن، به دولت عراق برای تحقیقات درمورد حمله پیشنهاد همکاری و کمک داده است.
 
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این اقدام آشکار تروریستی، که ما آن را به‌شدت محکوم می‌کنیم، قلب حکومت عراق را نشانه گرفته بود. ما با نیروهای امنیتی عراق که حفظ حاکمیت و استقلال عراق را برعهده دارند، از نزدیک در تماسیم و برای تحقیقات درمورد این حمله، به آن‌ها پیشنهاد کمک داده‌ایم.»  
 
این حمله پس از آن صورت گرفت که اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات عمومی ماه گذشته، در پایتخت عراق به خشونت کشیده شد. مصطفی کاظمی روز شنبه در پی درگیری بین نیروهای امنیتی و حامیان احزاب معترض به نتایج انتخابات ماه گذشته، دستور تشکیل کمیته‌ تحقیق و تفحص صادر کرد.
 
گروه‌هایی که اعتراض به نتیجه انتخابات دهم اکتبر را در عراق رهبری می‌کنند، گروه‌های شبه‌نظامی مسلح مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران‌اند که درپی انتخابات، بخش زیادی از قدرت خود را در مجلس عراق از دست داده‌اند. آن‌ها نتایج انتخابات را قبول ندارند و معتقدند در روند رای‌گیری و شمارش آرا تقلب شده است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، تحلیلگران مستقل تحولات در عراق معتقدند که نتایج انتخابات اخیر آن کشور، بازتاب‌دهنده خشم مردم نسبت به گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران بوده است که به دست داشتن در کشتار نزدیک به ۶۰۰ معترض عراقی در تظاهرات ضددولتی دسال ۲۰۱۹ متهم شده‌اند.
+76
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  خدا میداند کار کیست، اما هر که هست خدا اون دستش را هم مثل این دستش چلاغ کنه! آخوند ها در این چند صد سال اخیر شرارت های بسیار کردند، ولی خدا بخواهد شررشان به خودشان بر میگردد و بزودی نابود و محو خواهند شد
  2
  48
  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  کار مزدوران حکومت داعشی شیعیه؛اگه اینجور فکر نکنیم شدیدا به بیراهه رفته ایم!..
  2
  41
  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ahora_nima - استکهلم، سوئد

  هرجا سخن از ترور است نام جمهوری اسلامی و سپاه قتل و جنایت میدرخشد
  2
  42
  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  چون نیک بنگریم، سپردن افسار قدرت به ۱.رژیم فعلی در ایران، ۲. آموزش نظامی و گسیل گروه جهادی بن لادن به افغانستان، ۳.سپس طالبان، ۴. تحویل هزاران کامیون سلاح و مهمات به تروریستهای پ.ک.ک، ۵. زایش داعش در عراق و سوریه، یک هدف عمده را دنبال می کند: ۶. «کشتار مردم خاورمیانه»، ۷. ایجاد بی ثباتی، ۸. نابودی زیرساخت های اقتصادی، ۹. شکاف اجتماعی، ۱۰. ویرانی فرهنگی ۱۱. چپاول منابع ثروت خاورمیانه. در طی این سالها کشورهای عربی، ترکیه و آذربایجان و تا حدودی پاکستان توانستند با اتخاد تدابیر دوری گزینی از خشونت، و سیاست های بازدارنده از دادن افسار بنیادگرایی دینی به مرتجعینی که سرشان در آخور تسلیحات نظامی غرب بود جلوگیری کنند، و تا حدود بسیار موفق امیزی گلیم مردمان خود و نسل آینده مردمانشان را از لنجزار اشاعه نفرت و خشونت در خاورمیانه بیرون بکشند. اینکه سردار سپاه رژیم ایران با صدای بلند می گوید: «ما ۳۶۰ درجه در محاصره دشمنان هستیم!» نکته در همین واقعیت دارد. کفگیر حکومت دینی-شوینیستی ایران به ته دیگ خورده.
  4
  3
  یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.