از اول آذر در ایران فقط با مدرک واکسن یا تست منفی کرونا می توان سفر کرد

واکسیناسیون کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال در ایران اواخر شهریور ۱۴۰۰ آغاز شددویچه وله :وزارت راه محدودیت‌های کرونایی برای سفر را اعلام کرد و وزارت آموزش و پرورش بر بازگشایی حضوری مدارس تاکید می‌کند. نگرانی از بازگشایی مدارس افزایش یافته و با بالا رفتن تعداد شهرهای قرمز خطر آغاز موج ششم پاندمی منتفی نیست.

رئیس مرکز تدوین مقررات ایمنی حمل و نقل و مدیریت بحران وزارت راه و شهرسازی روز شنبه ۱۵ آبان محدودیت‌های کرونایی برای سفر که قرار است از دو هفته دیگر اجرا شود را اعلام کرد.

رضا نفیسی به خبرگزاری ایسنا گفت: «از اول آذر ماه تنها آن‌هایی که واکسن زده باشند یا تست PCR منفی همراه‌شان باشد، می‌توانند با وسایل حمل‌ونقل عمومی به مسافرت بروند، در غیر این صورت اجازه سفر نخواهند داشت.»

پیش از این تردد به مقصد یا از مبدا شهرهایی که در وضعیت کرونایی قرمز (خیلی پر خطر) یا نارنجی (پر خطر) قرار داشتند ممنوع بود اما از اول آذر برای کسانی که به طور کامل واکسینه شده یا تست منفی داشته باشند مجاز است.
سخت‌گیرانه‌تر شدن محدودیت‌های سفر
نفیسی می‌گوید: «به زودی پروتکل‌های بهداشتی برای سفر و دیگر فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی تغییر خواهد کرد و سخت‌گیرانه‌تر خواهد شد، به این معنی که در آینده‌ای نه چندان دور که میزان واکسیناسیون به حد قابل قبولی برسد، تنها افراد واکسینه شده می‌توانند به مسافرت بروند و دیگر تست PCR هم کافی نخواهد بود.»

ظاهرا این کار برای ترغیب شهروندان به دریافت واکسن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ است. مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) چندی پیش نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که مطابق آن اندکی بیش از ۱۴ درصد شهروندان بالای ۱۸ سال تمایلی به واکسینه شدن ندارد و این تعداد در میان افراد بالای ۵۰ سال به ۱۷ درصد می‌رسد.

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت روز شنبه اعلام کرد تا کنون ۹۳ میلیون و ۵۶۲ هزار و ۶۱۷ واکسن کرونا در ایران تزریق شده و شمار افراد ی که به طور کامل واکسینه شده‌اند اندکی بیش از ۳۸ میلیون و ۴۳۵ هزار نفر هستند.

مطابق آمار این مرکز در شبانه‌روز گذشته شش هزار و ۸۰۳ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و ۱۲۰ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان باخته‌اند.
سه رقمی شدن موارد بستری پس از چهار ماه
این دو شاخص به نسبت روزهای قبل نزولی هستند و مهم‌تر از آن در شبانه‌روز گذشته برای نخستین از حدود چهار ماه پیش به این سو شمار افراد بستری شده سه رقمی شده و به اندکی کمتر از هزار نفر کاهش یافته است.

با این حال طی یک هفته تعداد شهرهای در وضعیت قرمز از ۲۲ به ۲۹ و در شبانه‌روز گذشته به ۳۳ شهر افزایش یافت. اپلیکیشن ماسک، وابسته به وزارت بهداشت با انتشار نقشه جدید رنگ‌بندی شهرها، نسبت به خطر جدی آغاز موج ششم پاندمی هشدار داد.بازگشایی مدارس به وجود خطر موج ششم
در چنین شرایطی که خطر آغاز موج ششم پاندمی جدی ارزیابی می‌شود علیرضا کاظمی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آغاز کلاس‌های حضوری دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم از بازگشایی مدارس دوره ابتدایی و متوسطه اول از ابتدای آذر ماه خبر داد.

تصمیم در مورد بازگشایی حضوری مدارس با توافق وزارت‌خانه‌های بهداشت و آموزش و پرورش و تائید ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شده اما منتقدان زیادی دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی اطفال بیمارستان مفید به خبرگزاری ایلنا می‌گوید در ۴۰ درصد موارد، کلاس‌های درس تهویه مناسب ندارند و تعداد زیادی از خوابگاه‌های دانش‌آموزی هم فاقد تهویه مناسب هستند.

برخی کارشناسان معتقدند در حالی که هنوز تعداد قابل توجهی از نوجوانان بالای ۱۲ سال واکسینه نشده‌اند، خطر بازگشایی حضوری مدارس زیاد است و این احتمال منتفی نیست که دانش آموزان مبتلا شوند و ویروس را به اطرافیانشان منتقل کنند.
کلاس‌های حضوری با واکسیناسیون ۲۴ درصدی؟
به گفته اعظم گودرزی، سرپرست دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش، تا کنون تنها ۲۴ درصد دانش‌آموزان به طور کامل واکسینه شده‌اند.

سرپرست وزارت بهداشت در گفت‌وگو با شبکه خبر ادعا کرد: «واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال نیز به حدود ۸۸.۵ درصد رسیده و قطعا با بازگشایی مدارس به مرز ۱۰۰ درصد نزدیک خواهد شد.»

این آمار اگر درست هم باشند باید مربوط به تزریق یک دوز واکسن به دانش‌آموزان باشد که به معنای واکسینه شدن آنها نیست. به نظر می‌رسد آماری که گودرزی ارائه کرده به واقعیت نزدیک‌تر باشد.

اعظم گودرزی ۱۵ آبان به خبرگزاری ایرنا گفت: «بر اساس اطلاعات و آمار وجود اکنون ۸۵ درصد دانش‌آموزان سراسر کشور دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.»

تعداد دانش‌آموزان در گروه سنی بین ۱۲ تا ۱۸ سال حدود شش میلیون و ۳۰۵ هزار نفر برآورد می‌شود و به گفته گودرزی تا کنون نزدیک به یک میلیون  و ۵۷۲ هزار نفر آنها دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند. ایمنی در برابر ابتلا به کرونا دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا رخ می‌دهد.

واکسیناسیون در ایران ۲۱ بهمن ماه ۹۹ آغاز شد و هنوز ۴۵ درصد جمعیت هم به طور کامل واکسینه نشده‌اند. واکسیناسیون کودکان و نوجوانان در روزهای پایانی شهریور شروع شده است.
+6
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.