شکایت زنان فیلم‌های پورن از مردان متجاوز در صحنه فیلمبرداری

 آرشیو/ تظاهرات جنبش metoo در فرانسه  یورونیوز :برای نخستین بار در فرانسه چهار هنرپیشه فیلم‌های پورنوگرافی در پی شکایت هنرپیشه‌های زن به اتهام تجاوز در زمان فیلمبرداری، تحت پیگرد قرار گرفته اند. سازمان‌های مبارز فمینیستی خواهان پایان بی‌کیفری مردان متجاوز در این صنعت شده‌اند.

به گزارش شبکه فرانس‌۲۴، تحقیقات پلیس درباره این شکایات چند وجهی بوده و بیش از یک سال به طول انجامیده است. دادگستری فرانسه در این مدت توانسته سخنان ۵۳ قربانی سوءاستفاده در جریان فیلمبرداری صنعت پورنوگرافی را ضبط کند. این زنان برای پلیس تعریف کرده اند که تجاوز، استعمال مواد مخدر و رفتار جنسی به‌عنف و تحقیرآمیز بخشی از فرهنگ عادی این «صنعت فرهنگی» است. از میان این ۵۳ نفر، ۳۰ نفر رسما شکایت کرده اند.

در پی ثبت این شکایات، ۴ هنرپیشه مرد تحت پیگرد کیفری قرار گرفته‌اند؛ ۳ نفر از آن‌ها در بازداشت موقت به سر می‌برند و چهارمی تحت کنترل پلیس قرار دارد اما در بازداشتگاه نیست.

مرژولین وینیولا، وکیل دو تن از این زنان می‌گوید در ابتدای کار نه پلیس و نه حتی گروهی از همکاران مرد،‌ حرف شاکیان را باور نمی‌کردند.
اتاق خواب یا صحنه فیلم پورن؛ قانون، قانون است
تحقیقات پلیس درباره موارد اتهامی مارس سال ۲۰۲ آغاز شد. سایت هرزه‌نگاری «فرنچ بوکاکا» و صاحب آن پاسکال اُپ که به نمایش فیلم‌های خشن، ارزان و بی‌سناریو مشهور است به ظن قوادی (پااندازی) سازمان‌یافته و قاچاق انسان تحت تعقیب قرار گرفتند. پاسکال اُپ به همراه مت هادیکس همکارش در بازداشت موقت به سر می‌برند.

روزنامه پاریزن هفته پیش گزارش کرد هنرپیشه‌های تحت تعقیب در یکی از جلسه‌های بازپرسی و زمانی که یکی از فیلم‌هایشان به نمایش درآمده، از انکار دست برداشته و به حرف آمده اند.

بنا بر همین گزارش یکی از هنرپیشه‌ها وقتی فیلمی را می‌بینید که دختری را مجبور به خوردن آلت تناسلی‌اش می‌کند، به قاضی می‌گوید: «بله من گناهکارم. هیچ توجیهی هم ندارم. با توجه به آنچه شما به من توضیح دادید، این کار من مصداق تجاوز است. دختر هیچ رضایتی نداشت...» این متهم، که هم‌اکنون و با توجه به این اتهام مجرم است، پس از اعتراف به گریه می‌افتد.

مرژولین وینیولا می‌گوید: «از این‌که علیه این هنرپیشه پرونده باز شده واقعا خوشحالم. اگر زنی جیغ می‌کشد و گریه می‌کند و همچنان به ادامه سکس مقعدی مجبورش می‌کنند، یک قربانی است، فرقی نمی‌کند در اتاق خواب خانه باشد یا روی صحنه فیلم پورنو. رضایت جنسی باید در سراسر زمان رابطه ادامه پیدا کند [وگرنه جرم روی داده است.]»
شبکه گسترده قوادی
موسسه لانه (نی Nid) که علیه روسپیگری مبارزه و به کارگران جنسی کمک می‌کند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این پرونده نشانگر آن است که «این یک سازمان صنعت 'جرم‌پورنو' [به جای پورنوگرافی] است که برهنه شده است؛ یک شبکه گسترده قوادی و قاچاق انسان که زنان را به روسپی‌گری می‌کشاند، به آن‌ها تجاوز می‌کند و به شکنجه می‌کشاندشان.»

ساندرین گلداشمیت، سخنگوی جنبش لانه می‌گوید این پرونده نشان داد که بی‌کیفری و گریز از مجازات همیشگی نیست.

با این حال اثبات اتهام قوادی در دادگاه به سادگی امکان‌پذیر نیست. سروش علوی، حقوقدان و مشاور حقوقی موسسه حمایت از قربانیان در استان اورین-رون-آلپ می‌گوید: «با توجه به رضایت اولیه، اثبات قطع رضایت در زمان ادامه رابطه جنسی و تبدیل آن از توافق به تجاوز آن هم در شمار گسترده بسیار دشوار است.»

پیش از این، یک تحقیق گسترده علیه سایت معروف پورنوگرافی «ژکی و میشل» در تابستان امسال به راه افتاده بود.

پس از این رسوایی‌هایی غول‌های صنعت پورنوگرافی فرانسه و به‌ویژه مارک دورسل، ارباب پورنوگرافی از انتشار یک منشور حرفه‌ای در این کسب و کار خبر دادند. با این حال، نهادهای حامی حقوق زنان قربانی تجاوز و خشونت و سازمان‌های فمینیستی این منشور را ناکافی و محصول تحمیل اراده مردان قدرتمند این صنعت فرهنگی می‌دانند.
+18
رأی دهید
-30

  • قدیمی ترین ها
  • جدیدترین ها
  • بهترین ها
  • بدترین ها
  • دیدگاه خوانندگان
    ۴۸
    حمید اندیشه - لندن، انگلستان
    متوجه نمیشم هنرپیشه صنعت "پورن" از "تجاوز" شکایت کرده؟!!بدبختی نمیشه اینجام طرح سوال کرد که خب چطور اینا مرز بین تجاوز و کارشون رو تمییز میکنن؟!!؛خب میرن رو تخت کارشون رو میکنن یکی هم فیلم برداری میکنه؛بعد تجاوزش کجاست اونوقت؟!!نکنه اینا به عدم توافق تو استایلها(شکلهای) مختلف کار میگن تجاوز؟!!؛آقا یکی به داد ما برسه گیر کردیم؛داستان رو از هر طرف ورود میکنی نمیشه .....؛از بس نامفهوم و گنگه!..
    10
    26
    یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۱۰۷
    millionaire - منچستر، انگلستان
    سالها پیش یه همکار داشتیم تو مغازه ما ، صابکار بهش گفت مستراح رو بشور گفت تمیزه لازم نیست نمیشورم ، صابکار گفت آقا جان من میخوام اون مستراح به قول تو تمیز رو ۱۰ بار بشوری اینهم پولش ، اگه نمیشوری بفرما بیرون ، بزور نگه ت نداشتیم که ، حکایت این مسخره بازی های فمنیستی جدید هم همینه ، طرف میدونه قراره چه به سرش بیاد بخاطر پول تحمل میکنه قبول میکنه بعد میگه زوری بود ؟؟؟!!!!!!!!!!
    7
    20
    یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    ۵۳
    آزاذه - تهران، ایران
    ای بابا! چقدر منگ تشریف دارید. ایشون با رضایت برای کارش پول میگیره. قرار نیست هر کسی سر صحنه است صبح تا شب بهش تجاوز کند. حد و مرز اینجاست. قانون قانونه
    0
    3
    دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
    پاسخ شما چیست؟
    0%
    ارسال پاسخ
    نظر شما چیست؟
    جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.