ارسال تصاویر ناخواسته از آلت جنسی «باید جرمی مستقل باشد»

رنه می‌گوید بعد از دریافت تصاویر برهنه‌ای که بدون رضایت او برایش ارسال شد، احساس کرده مورد آزار قرار گرفته استبی بی سی :یکی از بزرگ‌ترین اپلیکشن‌های دوست‌یابی در بریتانیا می‌گوید ارسال تصاویر برهنه ناخواسته برای افراد بدون رضایت آن‌ها باید یک جرم مستقل در نظر گرفته شود.

افرادی که دست به چنین کاری می‌زنند در برخی موارد می‌توانند به استناد قوانین مربوط به چشم‌چرانی یا آزار و اذیت جنسی به جرم "ارسال تصاویر و ویدئوهای ناخواسته از آلت جنسی" (cyberflashing) تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

اما کارزار اپلیکیشن بامبل می‌گوید تبدیل این عمل به یک جرم مستقل در جلوگیری از ارسال چنین محتویاتی توسط مردم موثر خواهد بود.

وزارت دادگستری بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت در حال بازنگری در قانون است تا این جرایم نوظهور را در آن بگنجاند.
' بدون هشدار'
رنه باتلر ۲۱ ساله از شهر بریستول انگلستان از طرف دوست یکی از دوستانش ویدئویی دریافت کرد که آلت جنسی‌اش در آن نمایان بود.

رنه می‌گوید با دیدن آن تصاویر حس کرده مورد آزار قرار گرفته است.

" من به پیام‌هایش جواب نمی‌دادم … برایم ویدئویی از خودش در اینستاگرام فرستاد که آلت جنسی‌اش در آن مشخص بود. "

رنه که در یک شرکت بیمه کار می‌کند تصمیم گرفت به پلیس چیزی نگوید اما برای پدر و مادر و خواهرش در فیس‌بوک پیام فرستاد و آن‌ها را در جریان این اتفاق قرار داد.

او می‌گوید اگر می‌دانست محتوای پیام چیست اصلا آن را باز نمی‌کرد. "هیچ هشداری به من داده نشد، هیچ هشداری. نمی‌دانستم محتوای پیام چیست. "

بعضی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها برای حفاظت از کاربران خود پیام‌های تصویری دریافتی را به صورت محو نشان می‌دهند، اما این در مورد همه سایت و اپلیکیشن‌ها صدق نمی‌کند.

بنابر جدیدترین آمار و ارقام که موسسه "تحقیقات بدون مرز" (Research Without Barriers) منتشر کرده، زنان به شکلی نامتناسب بیشتر از مردان هدف ارسال تصاویر و ویدئوهای ناخواسته از آلت جنسی قرار می‌گیرند.

طبق این آمار حدود نیمی (۴۸ درصد) از زنان بین ۱۸ تا ۲۴ سال در بریتانیا طی سال گذشته بدون این که خواسته باشند تصاویری با محتوای جنسی دریافت کرده‌اند.

در حال حاضر برخی جرایم مبتنی بر تصویر می‌توانند با استناد به قانون جرایم جنسی مصوب سال ۲۰۰۳ حداکثر دو سال زندان در انگلستان و ولز به همراه داشته باشند.

اما اپلیکیشن دوست‌یابی بامبل کارزای به راه انداخته که طی آن از دولت می‌خواهد ارسال تصاویر ناخواسته از آلت تناسلی را به یک جرم مستقل و مشخص در قانون تبدیل کند.

اگر این اتفاق بیفتد انگلستان،‌ ولز و ایرلند شمالی با اسکاتلند که بیش از یک دهه است این عمل در آن جرم محسوب می‌شود، همسو خواهند شد.

رنه معتقد است اگر این عمل به یک جرم مستقل تبدیل شود، از مردم بهتر محافظت خواهد شد.

او می‌گوید: "من کسی بودم که از دیدن آن ویدئو احساس شرم کردم. حس خیلی بدی داشتم. "
'حس هیجان'
جاناتان دوناهی با همکارانش سوار مترو بود که یک نفر از طریق ایر‌دراپ گوشی آیفون تصاویر آلت جنسی‌اش را برای او ارسال کرد.
جاناتان می‌گوید بعد از دریافت تصاویری که در آن‌ها آلت جنسی مشخص بوده، خجالت‌زده شده استاین جوان ۲۶ ساله اهل بیرمنگام گفت: "این اتفاق در آن لحظه واقعا مرا خجالت‌زده کرد چون مردم کنارم نشسته بودند."

جاناتان می‌گوید نسبت به تصاویری که دریافت کرده حس خاصی نداشته اما معتقد است هر کس دست به این کار زده می‌خواسته با خجالت‌زده کردن او، احساس هیجان یا لذت کند.

جاناتان این ماجرا را به پلیس حمل و نقل بریتانیا گزارش داد. او می‌گوید پلیس "به طور کاملا جدی به موضوع رسیدگی کرده" اما به او گفته این اختیار را ندارد که از اسنپ‌چت بخواهد اطلاعات شخصی این فرد را در اختیارش بگذارند. این در حالی است که نام کاربری این شخص در اسنپ‌چت در یکی از تصاویر مشخص است.

اما نگرانی جاناتان بیشتر از این بابت است که چنین تصاویری ممکن است برای کودکان فرستاده شوند.

او می‌گوید: " آن فرد این تصاویر را برای 'آیفون جاناتان' ایردراپ کرده که معلوم نیست چند ساله است و می‌توانسته یک کودک باشد. به نظر من اگر این عمل به عنوان یک جرم مستقل در نظر گرفته شود، جدی‌تر با آن برخورد خواهد شد، به خصوص در صورتی که پای افراد آسیب‌پذیر در میان باشد. "

کمیسیون حقوق انگلیس و ولز که قوانین جدید به دولت پیشنهاد می‌دهد، گفته ارسال تصاویر ناخواسته از آلت جنسی باید به عنوان یک جرم مستقل در قانون جرایم جنسی گنجانده شود.

اما این اولین بار نیست که دولت برای تصویب قوانین جدید در رابطه با جرایم مشخص تحت فشار قرار می‌گیرد.

سال ۲۰۱۹ عکاسی و فیلمبرداری از زیر دامن یا کیلت ( پوشش سنتی مردان اسکاتلند) افراد به منظور دیدن آلت جنسی آن‌ها به عنوان جرم چشم‌چرانی در قانون جرایم جنسی ثبت شد. این اتفاق نتیجه کارزاری بود که یک دختر ۲۷ ساله به نام جینا مارتین سال ۲۰۱۷ و بعد از عکس گرفتن یک مردی غریبه از زیر دامنش در یک فستیوال موسیقی به راه انداخت.

وزارت دادگستری بریتانیا که قرار است به زودی به پیشنهاد کمیسیون حقوق این کشور پاسخ دهد، به بی‌بی‌سی گفت: "هیچ کس نباید مورد این نوع بدرفتاری‌ قرار بگیرد . به همین دلیل ما در حال بازنگری قانون هستیم تا آن را با توجه به جرایم نو‌ظهور به‌روز کنیم."

" ما تا کنون 'عکاسی و فیلمبرداری از زیر دامن'،‌ همین‌طور 'پورن انتقامی' را غیرقانونی اعلام کرده‌ایم تا از قربانی‌ها حفاظت کنیم و مطمئن شویم که سوء‌استفاده‌کنندگان تمامی وزن قانون را حس می‌کنند. "
+12
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.