حبس ابد برای مادری که ۵ کودک خود را به قتل رساند

دویچه وله :کریستیانه ک. پنج کودک خود را به قتل رسانده است. دادگاه این پرونده در شهر زولینگن آلمان با مجرم شناختن مادر، او را به حبس ابد محکوم کرد. بر اساس کیفرخواست، متهم آرزوی داشتن یک خانواده بزرگ و منزه را بر باد رفته دیده بود.

 دادگاه رسیدگی به قتل کودکان در شهر زولینگن آلمان بالاخره حکم خود را صادر کرد. روند این دادگاه توجه افکار عمومی را به شدت به خود جلب کرده بود. به تشخیص دادگاه شهر ووپرتال، کریستیانه ک. پنج تن از شش کودک خود را به قتل رسانده است. دادگاه متهم را به حبس ابد محکوم کرد و به دلیل سنگینی جرم، آزادی او پس از ۱۵ سال را تقریبا منتفی دانست. در آلمان در موارد عادی صدور حکم حبس ابد، مجرم می‌تواند پس از تحمل پانزده سال  حبس در صورت نظر مثبت مقام‌های قضایی و مشاوران اجتماعی از زندان مرخص شود.

 مادر ۲۸ ساله متهم در پرونده یادشده سه دختر و دو پسر خود را در سوم سپتامبر ۲۰۲۰ در محل مسکونی خود خفه کرده است. بر اساس متن کیفرخواست، او کودکان یک سال و نیمه تا هشت سال و نیمه خود را پس از آن‌که به آنها داروهای مختلف خورانده بود، در وان حمام خفه کرده است.

دادگاه انگیزه متهم را مجموعه‌ای از سرخوردگی‌ها و خشم  تشخیص داده است و "استیصال از این‌که نتوانسته آرزوی داشتن یک خانواده بزرگ و مقدس، همچون جزیره‌ای دور از واقعیت، را عملی سازد". متهم از این که همسرش در جدایی از او با زن دیگری زندگی می‌کرده دچار "حس تحقیر و دلخوری شدید" شده است. او با قتل کودکان مشترک به احتمال می‌خواسته همسر خود را مجازات کند.

دادستان می‌گوید، همسر متهم او را از داشتن یک شریک زندگی دیگر مطلع ساخته بود و متهم به شدت سرخورده بوده است از این‌که همسر بی‌وفا او زنی را در همسایگی پیدا کرده است. کریستیانه ک. آرزوی یک خانواده پاک را در سر می‌پرورانده و به نقش مادری خود پناه برده بود؛ نقشی که او در ذهن برای خود ساخته بود. با فروریختن این تصور، ‹دیگر کودکان نمی‌توانسته‌اند جایی در ذهن او داشته باشند.»
متهم ۲۸ ساله پس از کشتن کودکان، اجساد آنها را در حوله‌ پیچیده و در تخت خواب آنها گذاشته بوده است. کودک ششم که آن زمان پسری ۱۱ ساله بوده، در زمان وقوع جرم در مدرسه بوده و آسیبی ندیده است.

اما این پسر نزد پلیس گفته بود که مادرش از او خواسته است تا هر دو خود را جلوی قطار بیندازند. در پی آن این پسر به تنهایی نزد مادربزرگش در منطقه نیدرراین آلمان رفته است. کریستیانه ک. پس از انداختن خود در مقابل قطاری در دوسلدورف جان سالم به در برد.

متهم ادعا می‌کند که فردی ناشناس به زور وارد خانه‌اش شده و با بستن دست و پای او وادارش کرده که پیام‌های چت بنویسد. او مدعی شده که این فرد کودکان او را به قتل رسانده است.

توماس زایفرت، وکیل مدافع متهم در برابر کیفرخواست دادستان، درخواست آزادی متهم را کرد. او گفت، در این‌که موکل او عامل قتل بوده باشد تردید وجود دارد.

دادگاه با استناد نظر کارشناس امور روان‌شناختی و روان‌پزشکی سلامت متهم برای اجرای حکم را تأیید کرده است. بنا به گواهی کارشناسان اختلال روانی قابل توجهی در متهم تشخیص داده نشده است.

دادگاه در طول برگزاری ۲۰ جلسه رسیدگی، اظهارات بیش از ۴۰ شاهد را شنود کرده است.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.