نوشیدن کدام چای به حفظ وزن ایده‌آل کمک می‌کند؟

برخی دم‌نوش‌ها به لطف ترکیبات گیاهی می‌توانند متابولیسم را بهبود بخشند و به کاهش وزن کمک کنند.دویچه وله :به‌گزارش Everyday Health انواع چای حاوی ترکیبات شیمیایی با خواص آنتی‌اکسیدانی هستند که می‌توانند متابولیسم را با تحریک بدن برای شکستن سریع‌تر چربی‌ها و سوزاندن کالری بیشتر افزایش دهند. چای حاوی چهار نوع کاتچین است: اپی‌کاتچین (EC)، اپی‌گالوکاتچین (EGC)، اپی‌کاتچین ‌گالات (ECG) و اپی‌گالوکاتچین گالات (EGCG). از میان این چهار مورد، EGCG بیشترین سهم را در بسیاری از مزایای سلامتی چای دارد.

چای سبز

بیشتر مکالمات در مورد تاثیر چای بر کاهش وزن معمولاً با چای سبز شروع می‌شود و دلیل خوبی هم دارد. محققان بارها ارتباط بین نوشیدن چای سبز و داشتن دور کمر کوچک‌تر را مشاهده کردند. اثرات کالری‌سوزی چای سبز ممکن است ناشی از اثرات توامان EGCG و کافئین باشد.

علاوه‌بر‌این، EGCG و کافئین موجود در چای سبز ممکن است به‌طور خاص سلول‌های چربی را هدف قرار دهند. EGCG می‌تواند رشد سلول‌های چربی (که به آن آیدیوژنز نیز می‌گویند) را مهار کند، بنابراین بدن سلول‌های چربی جدید تشکیل نمی‌دهد.

چای سیاه

این نوع چای در حالی که حاوی EGCG است، منبع بهتری از تافلاوین که نوعی پلی‌فنول است نیز محسوب می‌شود. پلی‌فنول‌های موجود در چای سیاه ممکن است موجب کاهش دریافت کالری و کاهش جذب چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها شوند. پلی‌فنول‌ها همچنین ممکن است باعث بهبود تنوع باکتری‌های خوب روده شوند که خود سدی برای ابتلا به چاقی است.

چای اولانگ

این چای نیمه‌اکسید شده یک انتخاب محبوب با طعمی غلیظ‌تر از چای سبز است. اولانگ حاوی ترکیبی از پلی‌فنول‌ها یعنی کاتچین‌ها و تافلاوین‌ها است. مانند انواع دیگر چای، اولانگ نیز کافئین دارد و باعث کاهش وزن می‌شود. چای اولانگ ممکن است به‌‌‌طور مستقیم با کمک به متابولیسم لیپید، منجر به کاهش وزن شود.

به‌عنوان‌ مثال، یک مطالعه نشان داده در ۷۰ درصد از افراد مبتلا به چاقی شدید (آن‌هایی که شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵ دارند)، نوشیدن روزانه چهار فنجان از این نوع چای باعث شده که تا پایان شش هفته بیش از ۹۰۰ گرم وزن کم کنند.

چای سفید

بر اساس بررسی‌های گذشته، در مورد چای سفید کمترین فرآوری صورت می‌‌گیرد. به‌همین دلیل مقدار زیادی مواد ضد‌التهابی دارد. انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و EGCG، این چای را به یکی دیگر از دم‌کرده‌های بالقوه مفید برای کاهش وزن تبدیل می‌کند. چای سفید برای سرعت‌بخشیدن به تجزیه سلول‌های چربی و جلوگیری از تشکیل سلول‌های جدید چربی مفید است.

چای هیبیسکوس (چای ترش)

این چای ترش و تند حاوی کاتچین EGCG است و نشان داده شده که به کاهش فشار خون و کلسترول کمک می‌کند. همچنین ممکن است این نوع چای به شما کمک کند وزن خود را در سطح سالم‌تری نگه دارید. هیبیسکوس تولید آمیلاز را که در جذب کربوهیدرات‌ها و نشاسته نقش دارد، مهار می‌کند.

البته به‌گفته متخصصان تغذیه هیچ اکسیر جادویی برای کاهش وزن وجود ندارد. نوشیدن چای می‌تواند به بهبود هیدراتاسیون و افزایش متابولیسم کمک کند، اما برای مدیریت وزن، باید رژیم غذایی و سبک زندگی را تغییر دهید.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.