مصائب گذاشتن قرارهای عاشقانه برای سیاه‌پوستان مسلمان

بی بی سی : 'بعضی‌ها به من می‌گویند تو پسر فوق‌العاده‌ای هستی و یک گزینه عالی برای خواهرمان به حساب می‌آیی اما رنگ پوستت سیاه است. با خودم فکر می‌کنم … عجب! '

برای خلوم شهباز، جوان مسلمان ۲۸ ساله که در بریتانیا زندگی می‌کند، گذاشتن قرارهای عاشقانه کار چندان آسانی نیست و دلیلش رنگ پوست او است.

او به بی‌بی‌سی گفت:‌ "از یک طرف وقتی پای مذهب در میان باشد، تو مسلمان سیاه‌پوست هستی. ولی از طرف دیگر وقتی صحبت از فرهنگ در میان است، یا مسلمان هستی یا سیاه‌پوست. اما کدام این‌ها به نفعت است؟"

اکتبر ماه بزرگداشت تاریخ سیاهان بود و خلوم حس می‌کند مسلمانان سیاه‌پوست در مراسم‌ها و جشن‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند.
خلوم مسلمان است و حس می‌کند به خاطر رنگ پوستش مردم با دیدی متفاوت به او نگاه می‌کنندخلوم اهل شهر بیرمنگام انگلیس است و وقتی به ملاقات یکی از اعضای خانواده دختری که دوستش دارد می‌رود، خود را تحت فشار حس می‌کند.

و تجربیات او به این معنی است که او به این فکر بیفتد که آیا باید به دنبال فردی خارج از نژاد خود باشد یا نه.

" این مساله باعث شده کمی احساس درماندگی کنم و به این فکر کنم که شاید فعلا نباید دنبال ازدواج کردن باشم. "

اما خلوم از این نظر تنها نیست.

بنا بر یک نظرسنجی که "مازمچ"، بزرگ‌ترین اپلیکیشن دوست‌یابی مخصوص مسلمانان در میان بیش از ۴۰۰ هزار کاربر خود انجام داده،‌ ۷۴ درصد از کاربران سیاه‌پوست این اپلیکیشن معتقدند نژاد آن‌ها روی افرادی که برای قرار عاشقانه پیدا می‌کنند، تاثیر داشته است.

بتواره‌سازی، تبعیض بر پایه نژاد و رنگ پوست از جمله مسائلی هستند که کاربران این اپلیکیشن به آن اشاره کرده‌اند و عده‌ای از کاربران سیاه‌پوست هم حس می‌کنند سهم چندانی در فضای دوست‌یابی آنلاین ندارند.

کایای ۳۱ ساله، به عنوان یک زن مسلمان سیاه‌پوست به خوبی این مشکلات را درک می‌کند.

" همیشه از روی قصد نیست اما عده زیادی از مردها هستند که چیزهایی از قبیل این که ' خیلی خاص هستی' به تو می‌گویند، همین طور این که خیلی دوست دارند همسر سیاه‌پوست و بچه‌های دورگه با پوست قهوه‌ای رنگ داشته باشند. "

"این توکنیسم محسوب می‌شود و در واقع نمی‌توان آن را تعریف به شمار آورد."

کایا معتقد است برخی فرهنگ‌ها هم نسبت به زنان مسلمان تبعیض قائل می‌شوند.

" یک بار یک نفر به من گفت ترجیح می‌دهد با فردی از نژاد خودش قرار بگذارد و دیگر با من حرف نزد. هر کس حق دارد انتخاب‌ها و اولویت‌‌های خودش را داشته باشد اما این دردناک است. "
' باید ثابت کنی که مسلمان هستی'
تجربیات خلوم و کایا در دنیای دوست‌یابی بازتاب شرایطی است که مسلمانان سیاه‌پوست احتمالا در سطح جامعه با آن روبرو هستند.

خلوم که مسلمان به دنیا آمده می‌گوید مردم "معمولا با دیدی متفاوت به من نگاه می‌کنند" و اغلب اوقات این سوال از او پرسیده می‌شود که چه زمانی به اسلام روی آورده است.

زینب حسن، اینفلوئنسر ۲۷ ساله اهل منچستر است و در زمینه آرایش و زیبایی فعالیت می‌کند. او می‌گوید به عنوان یک فرد سیاه‌پوست "باید ثابت کنی که مسلمان هستی" و این مساله‌ایست که بقیه افراد با آن روبرو نیستند.

او می‌گوید: " محیط زندگی تاثیر زیادی دارد چون وقتی در نیجریه هستم، همه مسلمان و سیاه‌‌پوست هستند. حس می‌کنم از وقتی حجاب گذاشته‌ام، کاملا مشخص است که مسلمان هستم."
 زینب می‌گوید: "حس می‌کنم برخی مواقع ریز پرخاشگری به شدت آدم را تحت تاثیر قرار می‌دهد."زینب می‌گوید در برخی از جوامع مسلمانان "سیاه‌‌ستیزی" وجود دارد.

" اگر مرتکب اشتباه بشوی، می‌گویند 'البته که او فقط یک مسلمان سیاه‌پوست است.' آن‌ها انتظار چنین چیزی را از ما دارند. "

کایا که در بزرگسالی به اسلام گرویده، از وجود چنین تبعیضی ناراحت است و می‌گوید اعتقادش به اسلام چیزی کمتر از آن‌هایی که مسلمان به دنیا آمده‌اند، نیست.

"برخی مشکلات از تفاوت فرهنگی سرچشمه می‌گیرند. برخی انتظاراتی که افراد و خانواده‌ها دارند، ربطی به اسلام ندارد و ریشه در فرهنگ آن‌ها دارد. "

او می‌گوید خانواده همسر سابقش برایشان مشکل ایجاد کردند چون " از ازدواج او با یک زن سیاه‌پوست ناراضی بودند. اما من نمی‌توانستم سیاه‌بودنم را پنهان کنم."
 زینب و خانواده‌اش تنها سیاه‌پوستان مسجدی که در آن عبادت می‌کنند، هستند. او می‌گوید بسیار احساس تنهایی می‌کند و کاملا واضح است که با آن‌ها جور در نمی‌آیندبا این حال زینب حس می‌کند بعد از مرگ جورج فلوید و شکل‌گیری اعتراضات مربوط به جبش جان سیاهان مهم است، اوضاع کمی تغییر کرده است.

" به نظرم کل جنبش، حتی زمان شکل‌گیری آن - که با دوران در خانه ماندن و بودن در کنار والدین مصادف بود - باعث ایجاد تغییر شده است. هنوز خیلی زود است که بگوییم همه چیز تغییر کرده اما با توجه به گفت‌و‌گوهایی که در این مدت دیده‌ام، حتی صفحاتی که در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنم، حس می‌کنم مسلمانان سیاه‌پوست حالا در جوامع مسلمانان بیشتر به حساب آورده می‌شوند."

اما خلوم معتقد است برای ایجاد یک تغییر رضایت‌بخش، وجود فضاهایی که فقط مخصوص مسلمانان سیاه‌پوست باشند، اهمیت زیادی دارد.

" همه نیاز دارند احساس تعلق و مورد قبول بودن بکنند و خیلی خوب است که در گروهی که عضوی از آن هستی، احساس تنهایی نکنی. "

کایا معتقد است مسلمانان سیاه‌پوست برای این که در فضاهای مخصوص مسلمان بیشتر مورد قبول قرار بگیرند، باید بیشتر در معرض دید باشند.

" ما امام جماعت‌های سیاه‌پوست زیادی نمی‌بینیم."

" اگر کسی که شبیه خودت باشد را نبینی، همیشه احساس مطرود بودن می‌کنی و هیچوقت خودت را عضوی از جامعه نمی‌دانی. "

'همه ما می‌توانیم در کنار هم وجود داشته باشیم'

زینب معتقد است سازمان‌های متعلق به مسلمانان می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند اما افراد جامعه هم در این رابطه مسئول هستند.

او همچنین می‌گوید وجود فضاهایی که صرفا مخصوص مسلمانان سیاه‌پوست هستند، نباید باعث ایجاد دودستگی شود.

" وقتی حس می‌کنید قبلا از داشتن یک فضا محروم شده‌اید، خیلی مهم است که آن را بوجود بیاورید. همه ما می‌توانیم در کنار هم وجود داشته باشیم، بدون این که به خاطر هویت‌مان کنار گذاشته شویم. نه هویت ما به عنوان یک سیاه‌پوست و نه مسلمان بودن‌مان، هیچ‌کدام نباید کنار گذاشته شوند."
+29
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران
  اصرار بر هویت اسلامی خود کردن در جوامع پیشرفته ، نشانه عقب افتادگی میباشد ، چون (هویت اسلامی )مترادف است با هویت عقب افتادگی
  11
  22
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. مثل نازی های دهه ۱۹۴۰ اروپا و نیونازی های امروزی حرف می زنید. هویت دینی و نژادی یک نفر خاص اوست
  9
  17
  ‌پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.