تویوتا جزئیات بیشتری از خودروی برقی خود را ارائه کرد

تویوتا bZ4X  
یورونیوز :تویوتا جزئیاتی را درباره نخستین خودروی الکتریکی تولید انبوه خود منتشر کرد که گامی مهم برای دومین خودروسازی بزرگ جهان به حساب می‌آید.

بی‌ضد۴ایکس (bZ4X) یک خودروی شاسی بلند (SUV) با پنل‌های خورشیدی سقفی به‌طور اختیاری است.

نخستین نمایش این خودرو در آوریل امسال در نمایشگاه خودروی شانگهای با انتشار چند عکس ارائه شد اما تویوتا در روزهای اخیر جزئیات بیشتری را درباره این خودرو مطرح کرد.

اگر چه این خودرو نخستین خودروی برقی تویوتا نیست اما نخستین خودروی الکتریکی خواهد بود که به‌طور مستقیم با رقبایی مانند هیوندای آیونیک و تسلا مدل Y رقابت خواهد کرد.

تویوتا bZ4X در تاریخ ۲ دسامبر (۱۱ آذر) در اروپا عرضه می‌شود و سفارش‌ها با رزرو صورت می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود که این مدل از اواسط سال آینده در تمام مناطق جهان وارد تولیدات انبوه شود اما هنوز زمان دقیق، قیمت و انواع آن مشخص نشده است.

تویوتا انتظار دارد تا سال ۲۰۲۵ طیف وسیعی از ۷۰ خودروی برقی را ایجاد کند.

پیش‌بینی می‌شود که bZ4X تا اواخر سال ۲۰۲۲ وارد استرالیا شود. خودروهای هیبریدی نزدیک به یک سوم کل فروش تویوتا در استرالیا در سال جاری را به خود اختصاص داده‌اند. bZ4X نخستین خودرو از ۱۵ خودروی بدون آلایندگی برنامه‌ریزی شده از سوی تویوتا خواهد بود که شامل هفت مدل bZ می‌شود.
بی‌ضد۴ایکس (bZ4X)شرکت تویوتاbZ مخفف «Beyond Zero» یا «فراتر از صفر است» که به استراتژی تویوتا در ساخت خودروهای کم مصرف اشاره دارد. 4X نیز در نام این خودرو به انتقال نیرو به هر چهار چرخ خودرو اشاره می‌کند.

نسخه دیفرانسیل جلو با یک موتور ۱۵۰ کیلو وات با گشتاور ۲۶۵ نیوتن متر عرضه می‌شود که قادر است در ۸.۴ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

مدل چهار چرخ متحرک به دو موتور ۸۰ کیلو وات مجهز شده است که در مجموع دارای قدرت ۱۶۰ کیلوواتی و گشتاور ۳۳۶ نیوتن‌متری است که قادر به شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در ۷.۷ ثانیه است.

هر دو مدل حداکثر سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت دارند و با باتری ۷۱.۴ کیلو وات ساعتی عرضه می‌شوند که برد حدودا ۵۰۰ کیلومتر را ارائه می‌دهد. باتری قابلیت شارژ سریع را دارد و در زمان ۳۰ دقیقه با ۸۰ درصد شارژ می‌شود.

پنل‌های خورشیدی را می‌توان برای استفاده در هنگام رانندگی یا هنگام پارک خودرو در سقف آن تعبیه کرد. این خودرو می‌تواند در سال مسافت ۱۸۰۰ کیلومتری را طی کند.

خودروساز ژاپنی اعلام کرد این خودروی جدید به سامانه فرمان سیمی مجهز است که هیچ گونه ارتباط مکانیکی بین فرمان و چرخ‌ها برقرار نیست که باعث می‌شود از میزان لرزش کم شود.
+17
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.