مدیر امور ایران در ارتش اسرائیل: فقط به مذاکره امید نبسته‌ایم

جنگنده اف-۱۶ ارتش اسرائیلدویچه وله :تل کلمن، سرلشکر و رئیس دایره سوم ارتش اسرائیل درباره رویکرد آن کشور در قبال تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران گفته است. این نخستین باری است که یک فرمانده نظامی ارتش اسرائیل با یک نشریه بحرینی درباره ایران گفت‌وگو می‌کند.

روزنامه بحرینی "العجم" پای سخن تل کلمن سرلشکر ارتش اسرائیل نشسته است. کلمن در این گفت‌وگو به موضوع صلح ابراهیم و همچنین به خطرات ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

روزنامه "تایمز آف اسرائیل" بخش‌هایی از مصاحبه تل کلمن با روزنامه بحرینی یاد شده را منتشر کرده است. این نخستین مصاحبه یک سرلشکر اسرائیلی با یک نشریه بحرینی است.

کلمن می‌گوید که اسرائیل خواستار دست‌یابی به یک توافق صلح‌آمیز در ارتباط با مناقشه هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران است.

این سرلشکر اسرائیلی در عین حال تاکید کرده است که به‌رغم تمایل اسرائیل درباره یافتن راه‌حلی دیپلماتیک، این کشور و ارتش آن خود را برای سناریوهای جایگزین نیز آماده می‌کند.
سه دایره ارتش اسرائیل
تل کلمن رئیس دایره سوم ارتش اسرائیل است. این بخش سال گذشته با هدف مقابله با تهدیدهای برخاسته از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن کشور در منطقه ایجاد شده است.

سه دایره ارتش اسرائیل بر اساس خطراتی تشکیل شده‌اند که امنیت این کشور را تهدید می‌کنند. در این رابطه، حوزه فعالیت این سه دایره بر اساس تقسیمات جغرافیایی و نزدیکی و دوری به خاک اسرائیل شکل گرفته است.

به عنوان نمونه، دایره نخست به آرایش نظامی نیروهای حماس، حزب‌الله و آنچه در مرزهای اسرائیل روی می‌دهد، می‌پردازد.

حوزه فعالیت دایره دوم متوجه نیروهای هوادار جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه و از جمله در عراق است. جمهوری اسلامی موضوع فعالیت دایره سوم است و علت قرار گرفتن این کشور در دایره سوم، دوری آن کشور از خاک اسرائیل اعلام شده است.
اسرائیل و برنامه هسته‌ای ایران
موضوع فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و مذاکرات وین نیز از دیگر محورهای گفت‌وگوی کلمن با روزنامه یاد شده است.

این سرلشکر اسرائیلی بر این باور است که خطرات ناشی از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران تنها تهدیدی برای امنیت اسرائیل تلقی نمی‌شود، بلکه تهدیدی است برای "کل جهان".

او گفته است که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌تواند باعث ایجاد یک رقابت تسلیحاتی گسترده در خاورمیانه گردد و دیگر کشورهای این منطقه نیز در راستای تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تلاش کنند.

او خواستار در پیش گرفتن سیاستی قاطع در قبال جمهوری اسلامی ایران شده و گفته است از این منظر می‌توان رهبران آن کشور را وادار به پذیرش یک راه‌حل دیپلماتیک کرد.

کلمن، در عین حال گفته است اسرائیل اما برای دفاع از امنیت خود نمی‌تواند تنها به بازگشت جمهوری اسلامی به پشت میز مذاکره امید ببندد و این کشور باید خود را برای رویارویی در صورت عدم همراهی ایران آماده کند.

کلمن در این مصاحبه تاکید کرده است که وظیفه او در دایره سوم آماده سازی ارتش آن کشور برای گزینه نظامی احتمالی علیه ایران است.

اظهارات سرلشکر کلمن در شرایطی منتشر می‌شود که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت جمهوری اسلامی ایران در یک پست توییتری از شکست "گزینه‌های فرضی" آمریکا در منطقه سخن گفته است.

خطیب‌زاده در این پست در ارتباط با این گزینه‌ها نوشته است: «شکست‌های فاجعه‌بار حاصل از آن برای آمریکا و افتضاح برجای مانده که دیگران باید رفع و رجوعش کنند، برای همه مشهود است.»

باید یادآور شد که نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتس، وزیر دفاع این کشور طی هفته‌های گذشته بارها تاکید کرده بودند که هرگاه تلاش‌های دیپلماتیک ره به جایی نبرند، اسرائیل وظیفه خود می‌داند برای دفاع از امنیت‌اش حتی مستقلا علیه تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.
اسرائیل و صلح ابراهیم
تل کلمن در مصاحبه یاد شده بر اهمیت توافق صلح اسرائیل با کشورهای عربی که به پیمان صلح ابراهیم شهرت یافته، نیز تاکید ورزیده است.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰، اسرائیل موفق شد در راستای برقراری مناسبات دیپلماتیک با دو کشور بحرین و امارات متحده عربی گام بردارد.

پس از آن، دو کشور سودان و مراکش نیز به جمع کشورهایی پیوستند که با اسرائیل مناسبات دیپلماتیک دارد. کلمن بر این باور است که پیمان صلح ابراهیم موقعیت جدیدی در خاورمیانه ایجاد کرده است.

او گفته است که اگر اسرائیل پیش از آن برای دفاع از امنیت خود می‌بایست مستقلا عمل کند، اکنون برای دفاع از صلح و ثبات در منطقه متحدان جدیدی یافته است.

به باور او اتحاد اسرائیل با کشورهای عربی یاد شده و همچنین در همراهی با دو کشور مصر و اردن هدف مقابله با نیروهای افراطگرا در منطقه را دنبال می‌کند.

او بر این موضوع که نیروهای افراطگرا در کشورهای لبنان، سوریه، یمن و عراق از حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران برخوردارند، مجددا تاکید نهاده است.

کلمن در عین حال ابراز امیدواری کرده است که پیمان صلح ابراهیم با مشارکت کشورهای دیگر عربی و از آن جمله با ورود کشورهای عربستان سعودی، قطر و عمان تقویت شده و به تضمینی برای حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه بدل گردد.
+26
رأی دهید
-24

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.