آزمایش خون جدیدی که «توان تشخیص بیش از ۵۰ نوع سرطان را دارد»

 در بیماری‌های سرطانی، تشخیص زودهنگام بیماری در موفقیت درمان آن نقش مهمی دارد. رادیو فردا :دانشمندان به روش جدیدی در زمینه آزمایش خون دست یافته‌اند که توان تشخیص بیش از ۵۰ نوع سرطان را به‌طور همزمان دارد.
 
در بیماری‌های سرطانی، تشخیص زودهنگام بیماری در موفقیت درمان آن نقش مهمی دارد.
 
کلینیک مایو، از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان واقع در ایالات متحده، در تحقیقی برای نوعی آزمایش خون شرکت کرده است که توان تشخیص همزمان بیش از ۵۰ نوع سرطان را دارد.
 
پزشکان، این تحقیقِ موسوم به آزمایش «گالری» را نقطه عطفی در درمان بیماری سرطان عنوان کرده‌اند.
 
دکتر جولیا فیگین که در این تحقیق مشارکت داشته است می‌گوید نوع جدید آزمایش خون می‌تواند حتی انواعی از سرطان‌های کشنده که تشخیص آن‌ها بسیار سخت است، مانند سرطان لوزالمعده، تخمدان و مری را تشخیص دهد.
 
او گفته است تشخیص به موقع سرطان می‌تواند نتیجه درمان بیماری را به‌صورت چشمگیری بهبود بخشد.
 
فیگین اظهار داشت که خون ما شامل علامت مشخصه «دی‌ان‌ای» است. این آزمایش خون، «دی‌ان‌ای» یک سلول سرطانی را که پخش شده است ردیابی می‌کند.
 
او افزود: «ما می‌توانیم ذرات ریز دی‌ان‌ای مشتق از تومور را در خون پیدا و ردیابی کنیم، و بر اساس الگوهایی که می‌بینیم، تشخیص دهیم که آیا نشانه‌هایی از وجود سرطان هست یا نه. ما می‌توانیم با درجه بالایی از دقت پیش‌بینی کنیم که این علامت سرطانی متعلق به کدام قسمت از بدن است».
 
در موارد فعلی، معمولا هر آزمایش برای تشخیص یک نوع سرطان انجام می‌شود و بنابر این آزمایش احتمال وجود انواع سرطان‌ها و غربالگری آن‌ها، زمان‌بر است.
 
نوع جدید آزمایش خون در حال حاضر فقط با تجویز پزشک صورت می‌گیرد و شرکت‌های بیمه‌ هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهند. هزینه این نوع آزمایش ۹۴۹ دلار آمریکاست.
 
انجمن سرطان آمریکا می‌گوید که ۷۱ درصد از مرگ‌ومیر ناشی از سرطان مربوط به انواعی است که تشخیص داده نشده‌اند.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.