دانشمندان: آب شدن گسترده یخ‌های گرینلند خطر سیل‌ را افزایش داده است

 ذوب شدن یخ‌های گرینلند یورونیوز :نتیجه یک پژوهش نشان می‌دهد که ذوب شدن ۳.۵ تریلیون تن از صفحات یخی گرینلند طی یک دهه گذشته باعث شده است تا سطح آب دریاها یک سانتی‌متر بالا برود.
 
گروهی از دانشمندان که در تهیه این تحقیق نقش داشتند همچنین هشدار داده‌اند که آب شدن یخ‌های گرینلند خطر جاری شدن سیل در مناطق مختلف جهان را افزایش می‌دهد. به گفته آنها آب شدن کامل صفحات یخی گرینلند می‌تواند سطح آب اقیانوس‌ها را شش متر بالا ببرد.
 
هرچند تاکنون اقلیم‌شناسان پژوهش‌های زیادی بر روی گرینلند انجام داده بودند اما در تحقیق جدید دانشمندان برای اولین بار از داده‌های ماهواره‌ای استفاده شده است.
 
نتیجه این پژوهش در نشریه علمی «نیچر کامیونیکیشنز» (Nature Communications) منتشر شده است. محققان در گزارش خود هشدار داده‌اند که میزان ذوب شدن یخ‌های گرینلند طی چهار دهه گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است.
 
از سوی دیگر عامل ذوب شدن یک سوم از یخ‌هایی که طی یک دهه گذشته آب شدند گرمای شدید در تابستان‌ سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۹ بود. داده‌ها و تصاویری که دانشمندان جمع‌آوری کرده‌اند نشان می‌دهد که موج گرما به شکلی روزافزون به یکی از عوامل اصلی یخ شدن آب‌های گرینلند تبدیل شده است.
 
به گفته دانشمندان داده‌های ماهواره‌ای به آنها امکان داده است تا به سرعت و دقت میزان ذوب شدن یخ‌های گرینلند در هر سال را تخمین بزنند. آنها به این ترتیب می‌توانند میزان افزایش سطح آب دریاها را نیز تخمین بزنند.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.