یک نماینده مجلس: وزارت نفت ۳۰ تریلیون تومان بدهی به خوزستان دارد

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی وزارت نفت به خوزستان خبر داده و گفته است وزارت نفت تا کنون زیر بار پرداخت عوارض آلایندگی به شهرداری و دهیاری‌های خوزستان نرفته است.
 
مجتبی یوسفی روز یکشنبه ۹ آبان اظهار داشت: طبق قانون، یک درصد از تولید و فروش واحدهای آلاینده با عنوان عوارض آلایندگی به شهرداری و دهیاری‌های آن منطقه باید پرداخت می‌شد که تاکنون این قانون اجرا نشده است.
 
به غیر از عوارض آلودگی، دولت همچنین موظف به پرداخت سهم «سه درصدی» استان خوزستان از درآمدهای صادرات نفت است. بخش اعظم نفت ایران از این استان تولید می‌شود، اما بر اساس آمارهای رسمی، دولت در سال ۹۷ حدود ۴۰ درصد و در سال ۹۸، بیست درصد و پارسال حدود ۱۲ درصد از سهم سه درصدی استان خوزستان از درآمدهای نفتی را پرداخت کرده است.
 
استان خوزستان یکی از محروم‌ترین استان‌های کشور است که امسال به شدت درگیر بحران آب نیز شده است.
 
بدهی‌های هنگفت وزارت نفت به استان خوزستان در حالی است که بدهی‌های شرکت ملی نفت ایران از ۵۰ میلیارد دلار در سال ۹۷ به ۶۰ میلیارد دلار در پایان سال ۹۸ رسید و اخیرا گزارش شد که این رقم هم اکنون به ۷۰ میلیارد دلار بالغ شده است.
 
در حال حاضر بالاترین نرخ بیکاری در استان هرمزگان ۱۸.۲ درصد به ثبت رسیده است و پس از آن استان‌ خوزستان با ۱۴.۳ درصد نرخ بیکاری در ردیف دوم کشور قرار گرفته است.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.